HFM

artykulylista3

 

Avantgarde Acoustic Uno SD G3

004 011 Hifi 02 2023 008

W katalogu Avantgarde Acoustic pojawiła się trzecia generacja podstawowego modelu Uno. Pierwszą wersję niemiecki specjalista zaprezentował równo 30 lat temu.

Najnowsza odsłona Uno kontynuuje firmową koncepcję, zgodnie z którą za tony wysokie i średnie odpowiadają przetworniki umieszczone w tubach, natomiast bas pozostaje domeną konwencjonalnego woofera, zasilanego wbudowanym wzmacniaczem. W efekcie powstają zestawy głośnikowe o wyjątkowo wysokiej skuteczności i mocnym, trzymanym w ryzach niskim zakresie pasma. Taki zestaw cech sprawia, że z ich wysterowaniem radzą sobie również słabowite wzmacniacze lampowe, a niewielka nawet moc wystarcza do wytworzenia w pomieszczeniu wysokich ciśnień akustycznych. Aktualna wersja SD zastępuje produkowaną dotychczas XD. Trzecia generacja kontynuuje linię wzorniczą poprzedniczki. Ma takie same wymiary, a główna obudowa jest smuklejsza i bardziej elegancka niż w pierwszych Uno z 1993 roku. We wnętrzu zamontowano wspomniany woofer, zasilający go wzmacniacz oraz filtry. Front zdobi tuba tweetera, a nad całością góruje wystająca zdecydowanie poza obrys kolumny roz- łożysta tuba przetwornika średniotonowego. W Uno SD G3 wykorzystano nowy gło- śnik basowy. XB10 ma 25 cm średnicy i membranę z kompozytu celulozy o długich włóknach oraz karbonu. Do napędu służy 15,2-cm cewka. Zasilający ją wzmacniacz G3-600 dysponuje mocą ciągłą 500 W i współpracuje z aktywnymi filtrami oraz procesorem. Ten ostatni umożliwia dostosowanie charakterystyki niskich częstotliwości do upodobań użytkownika i akustyki pomieszczenia.

Przetwornik średniotonowy to poprawiony XM1 Evolution o skuteczności aż 107 dB i impedancji 18 Ω. Obciążono go 50-cm tubą (mniejszą niż w modelach Duo SD i GT). Najnowszy pierścieniowy tweeter XT2 Evolution z podwójnym zawieszeniem otacza tuba o średnicy 16 cm i głębokości 14,5 cm. Górna granica pasma przenoszenia sięga 22 kHz. Producent podkreśla, że wszystkie przetworniki rozmieszczono tak, aby ich centra akustyczne znajdowały się w identycznej odległości od słuchacza. Konfiguracja, nazwana Co-Planar, ma zapewniać czasową spójność pasma i powodować, że każdy jego fragment dotrze do słuchacza w tej samej chwili. Układ zabezpieczono elektronicznym obwodem E-Fuse, który działa bez pogorszenia dynamiki kolumn. Uno SD G3 można zamówić w dwóch wersjach: „pasywnej” NatureCap albo w pełni aktywnej iTron. NatureCap jest purystyczna, ponieważ jedynym elementem filtrującym w całym torze średnio- -wysokotonowym jest high-endowy kondensator produkcji Avantgarde Acoustic przy tweeterze; głośnik średniotonowy jest filtrowany tylko akustycznie.

Zdaniem producenta ta konfiguracja zapewnia maksymalnie gładkie i naturalne brzmienie, bez utraty detaliczności, zaś dostępny opcjonalnie układ Polarisation Plus poprawia klarowność, eliminując efekt „pamięci” kondensatora. Aktywna wersja iTron oznacza, że wszystkie sekcje kolumny są zasilane przez wbudowane wzmacniacze. Firma informuje, że są to układy elektroniczne typu single ended, pracujące bez sprzężenia zwrotnego, które kontrolują wychylenie membran sygnałem prądowym. Ma to zapewniać perfekcyjny timing i wydatnie ograniczać zniekształcenia. Upgrade do wyższej wersji, a także do opcji, które pojawią się w przyszłości, umożliwia modułowa budowa ze złączem Multipin Power, charakterystyczna dla wszystkich modeli G3. Na wiosnę 2023 producent zapowiada również opcjonalny streamer. Dzięki niemu aktywne głośniki Avantgarde z modułem iTron będą współpracować z serwisami Tidal i Spotify, a także usługami Roon i AirPlay. Tuby Avantgarde Acoustic są lakierowane na wiele kolorów, do których można wybrać jedno z czterech wykończeń: błyszczące, błyszczące metaliczne, satynowy mat i supermat.

Uno SD G3 są już dostępne w sprzedaży. Wersja podstawowa kosztuje 27550 euro. Do układu Polarisation Plus trzeba dopłacić 2250 euro, a do opcji w pełni aktywnej: 14100 euro.