HFM

artykulylista3

 

Klasy wzmacniaczy, układy przeciwsobne, bias, DC offset – czyli podstawy, jakie powinien znać każdy audiofil

080 083 Hifi 11 2016 001
W mikroświecie wzmacniaczy jedną z faz cyklu rozmnażania jest podział urządzenia macierzystego, zwanego integrą, na dwa urządzenia potomne – przedwzmacniacz i końcówkę mocy. Oba są od siebie niezależne, choć funkcjonują w układzie symbiotycznym.


Jeżeli proces jest kontynuowany, końcówka dzieli się na bliźniaczą parę monobloków. Te, po osiągnięciu dojrzałości, przewyższają często swojego protoplastę możliwościami i stopniem rozwoju. Przyjrzyjmy się bliżej tym fascynującym organizmom…

Czytaj więcej...

Uszy do góry, czyli krótki kurs słuchawkologii stosowanej

04-09 ks2012 02Najgorętszym produktem hi-fi ostatnich miesięcy są słuchawki. Wystarczy się rozejrzeć dookoła. Chodzą w nich wszyscy: starzy i młodzi, grubi i chudzi, mężczyźni, kobiety i dzieci. Praktycznie wszystkie nowoczesne telefony komórkowe odtwarzają pliki mp3 i naprawdę nie trzeba wydawać kroci, by poruszać się po mieście w otoczeniu ulubionych nagrań.

Ten trend szybko podchwycili producenci sprzętu grającego, którzy do tej pory nawet nie zawracali sobie głowy słuchawkami, np. Focal, B&W, Denon czy Marshall. Z różnym skutkiem, bo połączenie znanej audiofilskiej marki z odlotowym wzornictwem i wyśrubowaną ceną nie zawsze gwarantuje wysoką jakość brzmienia. Zanim jednak przejdziecie do testów, kilka słów o tym, czym są i skąd się wzięły słuchawki.
Pierwowzór używanych dziś słuchawek zawdzięczamy amerykańskiemu inżynierowi elektrykowi Nathanielowi Baldwinowi. Pochodził on z rodziny mormonów, która w XIX wieku osiedliła się w stanie Utah. Już w dzieciństwie wykazywał duże zdolności manualne, np. własnoręcznie zbudował rower oraz machinę parową.

Czytaj więcej...

Technika gramofonowa - Rezonans układu wkładka-ramię

32-33 11 2011 02Czar winylowej płyty to nie tylko oldskulowa moda czy nostalgia. Na pierwszy rzut oka sygnał zapisany w rowku czarnej płyty, w porównaniu ze współczesnymi formatami cyfrowymi, wydaje się ubogi.

A jednak dźwięk, jaki wytwarza, często okazuje się olśniewający. Tylko bowiem gramofon (oraz taśmowy magnetofon) przetwarza kompletny sygnał muzyczny o pełnym spektrum, znacznie szerszym niż słyszalne, ze znakomitą dynamiką i rozdzielczością. Analogowa płyta nie jest ograniczona 16-bitową rozdzielczością ani filtrowaniem wysokich harmonicznych. Jest po prostu analogowa, jak świat, w którym żyjemy.
Gramofon to połączenie systemu napędowego, izolującej od zewnętrznych wibracji obudowy, ramienia oraz wkładki. W większości sytuacji pierwsze trzy elementy stanowią całość i użytkownikowi pozostaje jedynie wybór wkładki. Proces ten opiera się zwykle na określeniu: MM czy MC, analizie brzmienia różnych modeli danego rodzaju oraz ceny. Jest tymczasem jeszcze jeden istotny element, który należy brać pod uwagę, wybierając wkładkę.

Czytaj więcej...