HFM

artykulylista3

 

McIntosh MDA200

002 009 Hifi 01 2023 001

W katalogu McIntosha pojawił się przetwornik c/a. MDA200 powstał w oparciu o moduł DA2 i został pomyślany jako nowoczesne uzupełnienie niekoniecznie mcintoshowych systemów stereo.

Wspomniany moduł DA2 jest montowany w postaci karty we wzmacniaczach zintegrowanych firmy z Binghamton. W McIntoshu MDA200 ma on jednak do wyłącznej dyspozycji całe zasilanie i osobną obudowę, a to wielka zaleta. Jest dzięki temu mniej podatny na modulacje ze strony innych obwodów elektronicznych oraz wibracje pozostałych komponentów. Może to powodować słyszalną różnicę w dźwięku. Najnowszy DAC McIntosha został pomyślany jako uzupełnienie systemów, które wymagają cyfrowego odświeżenia. Wiadomo, że segment obróbki i konwersji c/a rozwija się najszybciej, więc wystarczy kilka lat, żeby posiadany dotychczas DAC zaczął zostawać w tyle. MDA200 rozwią- zuje ten problem, ponieważ gwarantuje kompatybilność z najnowszymi formatami plików. Co istotne, w przyszłości da się go zastąpić nowocześniejszym modułem, jeśli takowy zostanie opracowany. Obudowa MDA200 ma mniej niż zwykle cech typowych dla mcintoshowego wzornictwa, dzięki czemu będzie wyglądała względnie neutralnie w systemach innych firm. Oczywiście nie zabrakło tafli szkła, aluminiowych wstawek po bokach, ryflowanych pokręteł ani zielonego logo McIntosha, jednak nieduża, czarna skrzynka bez niebieskich wskaźników wychyłowych nie rzuca się w oczy tak bardzo jak pełnowymiarowe modele amerykań- skiej firmy.

MDA200 został wyposażony w siedem wejść cyfrowych: dwa koaksjalne, dwa optyczne (do 24 bitów/192 kHz) oraz po jednym USB-B (maks. DSD512 i DXD384), HDMI ARC i MCT – to ostatnie do użytku z transportami CD/ SACD serii MCT. Przetwornik c/a bazuje na 32-bitowej kości, która zawiera osiem kanałów monofonicznych. Dla potrzeb stereo połączono je w poczwórnej konfiguracji zbalansowanej, obniżając poziom szumów i zwiększając dokładność odwzorowania sygnałów o bardzo niskim natężeniu, najbardziej narażonych na zniekształcenia. Wejście HDMI ARC umożliwia podłą- czenie telewizora i odtwarzanie dźwięku programów telewizyjnych i filmów przez system stereo (tę opcję polecamy o wiele bardziej niż soundbary). Ścieżki Dolby i DTS są poddawane konwersji do dwóch kanałów. Sygnał analogowy wyprowadzają wyj- ścia RCA i XLR. W trybie fabrycznym są ustawione na poziom stały (2 V/4 V), ale można je przestawić w tryb zmienny i podłączyć MDA200 bezpośrednio do wzmacniacza mocy. Napięcie wzrasta wtedy do 0-8 V (RCA) i 0-16 V (XLR), dzięki czemu przetwornik powinien bez trudu wysterować nawet niezbyt skore do współpracy końcówki. Będzie to tym łatwiejsze, że impedancja wyjściowa jest niska i wynosi 100 omów. W trybie zmiennym do regulacji gło- śności służy pokrętło „Adjust” na przedniej ściance albo dołączony w wyposażeniu pilot. DAC może też pracować pod kontrolą aplikacji Roon, co potwierdza certyfikat Roon Tested. Na tylnej ściance znajdują się jeszcze wyzwalacze do przekazywania komend włącz/wyłącz oraz porty danych, umożliwiające wysyłanie poleceń zdalnego sterowania do podłączonych komponentów amerykańskiej firmy. McIntosh MDA200 ma wymiary 9,8/44,4/40 cm i waży 12,7 kg. Do sprzedaży w Polsce trafi w styczniu 2023.

Importer ustalił cenę na 22500 zł.