HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

No kto wam poda dobre zasilanie, jak nie ja 2015/05/04 12:36 #424474

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Audio file i audio melomani z konieczności muszą znać dobre zasilanie swoich wzmacniaczy mocy.
Co to znaczy?:
1) precyzja stabilizacji napięcia zasilania zawsze daje małe zniekształcenia wzmacniacza, powstałe jeśli dynamicznie zmienia się napięcie zasilania, obciążonego mocą wzmacniacza.
2) stabilizowany zasilacz zawsze wnosi zniekształcenia impulsowe, nakładające się szeregowo prądem zasilania z prądem tranzystorów wyjściowych mocy, co przeszkadza osiągnąć niską barwę dźwięku i czyste wysokie tony, dlatego często firmy stosowały wzmacniacze mocy bez stabilizacji napięcia zasilania.
3) normalny stabilizator napięcia zasilania zawsze powinien mieć solidny wyjściowy filtr ze złożonych w bloku kondensatorów, co zapewni tłumienie złych impulsów prądowych samego stabilizatora napięcia i pozwoli osiągnąć najładniejszą i niską barwę dźwięku wzmacniacza i czyste wysokie tony.
4) czyste i logiczne połączenia plusów i minusów stopni wzmocnienia w wzmacniaczu także poprawia niską barwę dźwięku wzmacniacza i czyste wysokie tony.
5) czyste i logiczne połączenia w bloku kondensatorów, oraz proste węzły zasilania.

Te parę dobrze spełnionych rzeczy jest tylko możliwe aby samemu poprawić aplikację zasilania i do tego podałem prosty zasilacz, który od strony prostownika niema drogich kondensatorów elektrolitycznych i takich o dwa razy większym napięciu pracy, ale zastosowane są tylko od strony wyjścia stabilizacji napięcia.
Pokazany prosty węzeł na bloku kondensatorów jest do zastosowania według potrzeb i tylko pomyśleć, jeśli potrzeba jest stosować większą ilość elektrod zasilania.

To nie jest moja i wymyślona zabawka, ale konieczność stosowania i do najdroższych audio rzeczy, ale należy pamiętać, że napięcia wtórne transformatora są pod pełną mocą obciążenia, a sam zasilacz nawet powinien pracować na o kilka wolt niższym napięciu uzwojenia wtórnego -jak jest napięcie stabilizacji.

Z rysunku gotowego zasilacza jest widać, że taki potężny zasilacz mieści się piętrowo w dwóch takich pudełkach i jeśli z tylu na zewnątrz pudełka jest zamocowany transformator, to w górnym pudelku jest możliwość zmieścić jakiś wzmacniacz hybrydowy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.

No kto wam poda dobre zasilanie, jak nie ja 2015/05/04 12:38 #424475

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Jak widzicie nie wszystko pokazałem tak prosto jak to pokazują dla młodych np. na forum 'Młody Technik'.
Płytkę bloku kondensatorów można powiększać do średnicy kondensatorów el. i dostosować aby zrobić na nich węzły jak podałem i dla pewności dodając jeden element dystansujący, jak nr.1, oraz usuwając jeden dziewiąty kondensator, aby w tym miejscu zmieścić kondensatory tantalowe i pod nimi w końcu zrobić te węzły.
Można też zrobić trzeci wspólny węzeł +/- i do tego na jednej płytce zestawić jeden blok kondensatorów do drugiego(krótko do siebie obracając je krawędziami), a nad nimi trzeci węzeł, lub jeszcze inaczej zrobić jedną płytkę drukowaną nad taką drugą i z boku pomiędzy nimi trzeci węzeł.
Nie zauważyliście zmiany w obecnym zasilaczu?, zwiększyłem napięcie zenera z 5.4Vz na 7.8Vz, oraz dałem mocne MOSFET, co powinno dać jeszcze lepszą sprawność zasilania, czyli kilka wolt mniejsze napięcie uzwojenia wtórnego jak pod obciążeniem stabilizowane -no gdzie macie takie dobre stabilizatory? -tylko moje projekty są takie!
Zatem kto może myśleć, w tych czasach końca świata, to może taką precyzję sam sobie wykonać.
Nic mam z tego mojego projektowania i nie wiele podziękowania i nie chce mi się wszystko kompletnie pokazać.
Ale dodatkowo podałem moje projekty zabawki wzmacniaczy, co można sobie próbować zrobić.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.

No kto wam poda dobre zasilanie, jak nie ja 2015/05/04 12:39 #424476

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Zaglądaliście do drogich wzmacniaczy mocy, czy mają stabilizację napięcia zasilania i solidne wyjściowe złożone kondensatory zasilania, a jeśli nie mają to jest to lipa, ale gdybyście tak jak ja zrobili i coś takie uzdolnili to jakość takich drogich rzeczy jest o wiele wyższa, ale przepada gwarancja i w środku wygląda wtedy jak po bombie.

Rzeczywiście tylko MOSFET w tym układzie pozwalają uzyskać małą rezystancję dynamiczną strat napięcia-prądu po wyższej amplitudzie napięcia pulsującego jak jest napięcie stabilizacji i do tego pomocny jest wzór Io=Imax:/(2.7--3)x .

Jeśli zastosuje się do dynama rowerowego prostownik i kondensator, to takie coś musi się naładować do zależności: ~Udyn =Uo, czyli Uo jest to stałe napięcie skuteczne świecenia żarówki rowerowej., ale jeśli ma się tak stać to łagodnie zwiększając prędkość dynama rowerowego nie jest ono obciążone o wiele za dużym prądem, ale jeśli tylko trochę wyraźnie przyśpieszymy, to dynamo od razu zaczyna hamować i utrudniać jazdę rowerem, do chwili naładowania się kondensatora i takie przeciążenia niszczą dynamo rowerowe -rozmagnesowując je, czyli jedynie stosując źródło prądowe o trzy razy mniejszym prądzie obciążenia jak jest maksymalny prąd dynama można na wyjściu stosować kondensator zasilania i np. zasilać LED lampę, o poborze prądu na jeden LED 7.6% prądu mocy zastosowanego LED -dla nowych nie spalonych LED i tak jasno świecą, tym bardziej że można użyć LED np. P=(1--3)W, właśnie jedynie ten prąd katalogowo jest takim prądem długiego świecenia LED i nie spalenia się ich w krótkim czasie (P=1W => Id=26mA).

Zatem te proste doświadczenie mówi, że większe o pierwiastek z dwóch napięcie impulsowe, czyli szczytowe pulsujące jak jest napięcie stałe obciążenia, nie wiele szkodzi na przeciążenie dynama rowerowego -bardzo ciekawie interesująca własność dopasowania mocy skutecznych napięć zmiennych i stałych, aż wręcz nieprawdopodobna -czyli tylko amplitudy różnicy szczytowego napięcia zmiennego (wyższego o pierwiastek z dwóch) i wyjściowego stałego łagodnie i bez strat ładują kondensator, utrzymując na nim to stałe skuteczne napięcie i pośrednio robi się to na indukcyjności uzwojenia transformatora i takim prądem jaki jest pobierany i wtedy samo ustala się to stałe napięcie skuteczne obciążenia, szczególnie w zróżnicowany sposób tak jest dla mniejszych prądów obciążenia.
Wiadomo, stosując na sprawnych diodach pełno okresowe prostowanie zyskuje się około 2V napięcia zmiennego mniej, jak wyprostowane napięcie, oraz wiadomo że kondensator o dużej pojemności potrafi dać wyższe napięcie stałe obciążenia, a gdy się nie obciąży tego napięcia to jest o pierwiastek z dwóch wyższe jak skuteczne zmienne, zatem w moich zasilaczach niema cudów, jak to że w prosty sposób są dobre parametry i miękki start i kondensatory tylko tam gdzie powinny być, czyli na wyjściu, plus możliwość stosowania węzłów, a to nie jest mało.
Wiadomo jest że mój zasilacz pracuje bez kondensatorów prostownika i musi mieć spełnioną zależność Imax=(2.7---3)x Io i dopiero wtedy całkowicie sprawnie pobiera z amplitudy pulsującego napięcia potrzebny prąd stabilizacji i tym głównie różni się od innych zasilaczy, które z wyższego napięcia kondensatora prostownika pobierają dowolny prąd, potrzeby do stabilizacji napięcia, przy czym ten maksymalny prąd Imax= 3x Io nie jest związany z mocą, ale z małą rezystancją dynamiczną zasilacza.


Pomyślcie czym się chorobliwie i nie istotnie zajmujecie?: jakimiś drogimi bajerami lub drugorzędnymi takimi spostrzeżeniami jak kablami, bezpiecznikami, wygrzewaniem sprzętu, drogimi kolumnami, co dla nie czystego wzmacniacza też nie mogą dobrze grać, a nie miarodajną poprawą jakości wzmacniacza i jego takim precyzyjnym zasilaniem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.

No kto wam poda dobre zasilanie, jak nie ja 2015/05/04 14:42 #424477

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

3pwramp napisał: Zaglądaliście do drogich wzmacniaczy mocy, czy mają stabilizację napięcia zasilania i solidne wyjściowe złożone kondensatory zasilania, a jeśli nie mają to jest to lipa, (...)


Już nie męcz się tak bardzo przyjacielu, do swojego zaglądałem, chcesz i Ty?

Proszę -

Część zasadnicza - w osobnej obudowie...osobne trafa dla każdego kanału (zasilanie symetrycvzne) + trafo miękkiego startu (to "małe"),
diody Shottky'ego wyłącznie, stabilizacja sterowana procesorem, który również posyła do "boju" kolejne segmenty elektrolitów znajdujących się pod płytą główną w obudowie wzmacniacza...w zależności od modelu łączna pojemność od 0,4 F do 0,6 F (napisałem "F" czyli Farada ...jednego, całego :) )




Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

No kto wam poda dobre zasilanie, jak nie ja 2015/05/04 15:14 #424478

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Fajnie że podchodzą do zasilania, jako ważną rzecz mocy, a za tym i jakości.

Ale przecież ja mam proste rozwiązania i niestety nie taki prosty montaż jak na rysunku pokazanego zasilacza.
Otóż mój zasilacz startuje miękko, bo do startu pełnego napięcia sam się tak wzbudza, z chwilowym ograniczeniem prądu do swojej maksymalnej wydajności prądowej i jeśli jest ona do 30A, to rzecz jest prosta, bo każdy jeden z ośmiu kondensatorów po 10 000uF przyjmuje chwilowy prąd startu Ic=3.75A, co jest katalogowo maksymalnym prądem impulsowym pracy takiego kondensatora.
Ale należy sprawdzić jaka jest pojemność przeznaczona na wyjściowy i złożony!!! kondensator zasilania i czy taki w ogóle stosują.

Jeśli po diodach prostowniczych są kondensatory elektrolityczne (ale nie muszą jak w moim układzie) i potem są znowu wyjściowe i nie małe pojemności kondensatorów elektrolitycznych(przy samym wzmacniaczu mocy), to niby wzmacniacz jest dobrze zasilany, ale zawsze potrzebne są 'twarde i kryształowo czyste' złożone kondensatory i węzły prądowe i dlatego nie konieczne są oddzielne transformatory i przez to cięższe jak jeden dużej mocy.
Samo dodanie transformatorów to tylko większe pieniądze za arcydzieło.

Zatem 'Iro' do dzieła i sprawdzić połączenia kondensatorów pod wzmacniaczem i jeśli mają połączenia tylko na folii, to nie szkodzi bo dodatkowo należy podobnie połączyć jak na pokazanym mną bloku kondensatorów i jeśli jedne od drugich są dalej oddalone, to należało by je łączyć trochę grubszymi drutami i dopiero od ich wspólnego połączenia należy grubą linką zasilać bezpośrednio tranzystory mocy wzmacniacza i mało tego bo w tych miejscach dać kondensatory tantalowe i ceramiczne i też dodatkowo takie same można dać dla bloku kondensatorów elektrolitycznych, w miejscu ich wspólnego prądowego połączenia.
Jeśli się chce można myśleć gdzie zrobić węzły i z nich prowadzić dalsze zasilanie w układzie.
Najprościej jest dać uwagę firmie, aby od razu super zasilała wzmacniacze mocy i nic trzeba samemu kombinować.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.

No kto wam poda dobre zasilanie, jak nie ja 2015/05/04 16:10 #424479

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

3pwramp napisał: (...)
Zatem 'Iro' do dzieła i sprawdzić połączenia kondensatorów pod wzmacniaczem


Nie, nie nie, do żadnego "dzieła" nie przystąpię. Takiego konstruktora jak inż. F. Schäfer to ja sprawdzać (nawet za Twoją namową) a tym bardziej "poprawiać" nie mam zamiaru najmniejszego, wiem jak to gra i wiem też, że lepiej nie będzie...

Enyłej, skoro już sobie gawędzimy, jak sądzisz zagra mi jakaś super "sieciówka"? Hę?
Może i ja mógłbym "poprawić" jakimś kablem sieciowym za kilka kzł coś w brzmieniu; czarnym tle, scenie stereo, jej 3D, wybrzmieniach jakichś, może w barwie, dynamice, no choćby w przyspieszeniu (sic!) lub pożądanym spowolnieniu czegokolwiek ?
Oczywiście nie odpowiadaj na to pytanie, ja odpowiedź znam. :)

Jednak chciałbym poznać Twoją opinię na temat połączenia galwanicznego masy sygnałowej i masy (występującej na pinie uziemienia w gnieździe zasilania IEC) .
Czy taka fuszerka techniczna może objawić się zmianami (i dlaczego) w brzmieniu wzmacniacza, pre-ampu lub źródła po podłączeniu innego kabla zasilającego?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

No kto wam poda dobre zasilanie, jak nie ja 2015/05/04 19:26 #424482

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Ale chwalę taką konstrukcję, logicznie co jest ważne i ciężkie ale nie istotne ze względu na obsługę to jest np. pod stołem, czyli ogólnie w dziurze na podłodze, aby tylko coś się takim czymś nie podpaliło, bo ogień lubi wiać z dołu do góry.

Odpowiedź jest wiadoma, że ja nie bawię się w bajery.
Masa sygnałowa jest wrażliwa na inter modulacje i powinna mieć swoje wspólne połączenie z taką też stabilną-czystą masą w układzie wzmacniacza i co prawda nie znam się na wyprowadzeniach w drogich rzeczach, ale może gniazdo zasilania IEC jest tylko po prostu jak uziemienie i nic ma wspólnego z jakąkolwiek masą.
Szanując inżyniera, piszę się o nim prawdę i to że i ten inżynier nie stosuje jedynie dokładnie precyzyjny montaż i wszystko dobrze robi w innym zakresie i jak wszyscy inni nie przekracza precyzyjnego montażu, czyli wszyscy nie są kompletnie precyzyjni.
Zatem, aby jakość była lepsza moje rozwiązania nadal są aktualne.

Są ludzie co się znają na prostym montażu i przykładem jest magnetofon ZK246 stereo i na jednym kondensatorze zasilania, pojemności chyba 4700uF, na jego elektrodach jest tyle drutów-elektrod, że magnetofon bez stabilizacji napięcia niema w ogóle przydźwięku i na największej czułości w dziesiątych miliwolta, ale nie znaczy to że stosując ekrany wewnętrzne i węzły i złożone kondensatory i stabilizację napięcia nie można osiągnąć lepszej jakości!
Na pewno Niemcy i Czesi chwalili te eksportowej jakości magnetofony.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator