HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/07/06 22:30 #425427

Nie rozumiesz. To są dwa egzemplarze. Jedno z wav, drugie z Audio CD na tym samym sprzęcie. To może być i tak do udowodnienia że coś jest nie tak u mnie, zamiast ogólnie. I tak tego nie porównasz z oryginalnym plikiem, bo moje są zniekształcone, bo wyszły z mojej karty. Chyba że koniecznie chcesz na stacjonarce u siebie gdzieś to odsłuchać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/07/07 07:06 #425430

Pliku audio CD.wav nie mogłem odtworzyć a flac.wav jest wyraźnie zniekształcony. Może to błąd w algorytmach programu do zgrywania płyt. Warto sprawdzić inne oprogramowanie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez mkapinski.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/07/07 10:43 #425431

To jest tak jak bym zrobił nagranie z wyjścia liniowego, on ma być zniekształcony.
Spróbuję coś z tym plikiem coś zrobić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/07/07 21:51 #425436

Porównałem sobie te wav-y przy pomocy narzędzia WavDiff, po wcześniejszym ręcznym wyrównaniu czasowym jednego do drugiego.
Różnica jest, ale bardzo mała, na kilku ostatnich bitach (na kompie nie słyszę różnicy):

> wd \audiocd-align.wav \flac.wav \audiocd-flac-diff.wav

Comparing  WAV 16 bits 2 ch 48000 Hz \audiocd-align.wav (791861 samples)
With       WAV 16 bits 2 ch 48000 Hz \flac.wav (791861 samples)
Compared: 791861 samples (100.0%).
                        Total          |Ch 1           Ch 2
PSNR Square(dB):        81.13          |81.14          81.13
PSNR Sine  (dB):        78.12          |78.13          78.12
SNR        (dB):        64.15          |64.22          64.09
Quantizer  bits:        12.684         |12.684         12.683
RMSE   (* 2^16):        2.876          |2.874          2.877
|Max|  (* 2^16):        15             |14             15
DC     (* 2^16):        -0.0000        |0.0000         -0.0001
S/N correlation:        -0.000293      |-0.000315      -0.000270
Noise ACF (R01):        -0.891453      |-0.891323      -0.891583
Amplification  :        1.000000       |1.000000       1.000000

A to statystyki pliku roznicowego utworzonego w pierwszym porownaniu:

> wd \audiocd-flac-diff.wav

Information for file: \audiocd-flac-diff.wav
Format: WAV, 16 bits per sample, 2 channels, 48000 Hz
Reported file size: 791861 samples (16.50 sec.)
Actual size       : 791861 samples read
                        Total          |Ch 1           Ch 2
RMS square (dB):        -81.13         |-81.14         -81.13
RMS    (* 2^16):        2.876          |2.874          2.877
Max    (* 2^16):        15             |14             15
Min    (* 2^16):        -14            |-14            -14
DC     (* 2^16):        -0.0000        |0.0000         -0.0001
Autocorrel  R01:        -0.8915        |-0.8913        -0.8916
Entropy      Q7:        0.00 bits per sample (8-bit quantizer)
Entropy     Q15:        3.57 bits per sample (16-bit quantizer)
Used bits mask : FFFF0000


Jest więc jasne że zgrywanie musi tam działać trochę inaczej w obu przypadkach, ale dlaczego, to trudno stwierdzić, z przyczyn o których pisałem wcześniej.
Trochę podejrzane wydaje mi się próbkowanie 48kHz (pomijając już fakt, że upsampling z 44.1 do 48kHz to na ogół zły pomysł, bo tej operacji nie da się zrobić dokładnie), bo z jedną kartą dźwiękową przy zgrywaniu mamy sytuację, że karta jeden strumień odtwarza na 44.1, a jednocześnie nagrywa drugi na 48, co jest trochę karkołomne. Nie wiem, pewnie współczesne karty pracują na MHz z różnymi dzielnikami częstotliwości jednocześnie, ale z ciekawości zrobiłbym test na 44.1kHz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/07/10 13:31 #425464

Wydaje mi się że temat jest już nawet wyczerpany merytorycznie.
Po dyskusji, na poziomie, na kilku innych różnych forach audio stwierdzam co następuje:
Na ogół ludzie nie dostrzegają różnicy we flac vs Audio CD, więc może jej nie być.
Za to na plikach z mojej karty różnice są dostrzegalne na spektogramie, odsłuchowo, a także podług analizy bitowej programu WavDiff po korekcji czasowej. Orzekły to trzy różne osoby.
Wniosek. Odosobniona reakcja DSP, playera, miksera, w tym konkretnym przypadku, jak to ktoś ładnie ujął, może po prostu najprostszy tor to CD Audio.
Problem bardzo złożony. Ale jednak parę osób stwierdziło że Audio CD lepiej im gra, i jestem zdziwiony, bo kto wie czy nie mam racji.
Jeśli ktoś jest zainteresowany innymi dyskusjami w temacie, zapraszam do wpisania w Google:
"Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej"
Flac vs rip PCM - dlaczego brzmi gorzej
Pozdrawiam i dziękuję za dyskusję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/09/29 21:44 #427337

Z uwagi na problem z zaniżaniem jakości FLACów w stosunku do odtwarzania z płyt Audio CD, wrzucam plik poprzedniej wersji Daemon Tools v. 4, gdyż najnowsza 10 nie wspiera już RPMS i zaawansowanej emulacji która w moim odczuciu robi użytek z obrazu zapisanego z danymi subkanałowymi. Tak, uważam że dźwięk u mnie jest lepszy z obrazu zapisanego, i otworzonego w ten sposób. Ale problem może nie być globalny, i dotyczyć np. tylko Foobara, ew. SRS czy czego tam kolwiek.
Daemon Tools Lite 4
DTLite4491-0356.exe
copy.com/SU2gDy4xndaPQPQj

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez deton24.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/09/29 21:58 #427340

Dopiero teraz zauważyłem ten dziwaczny temat (trochę się nudzę :) ).
Jeżeli dobrze rozumiem zgrywasz nagranie z płyty, odtwarzasz je po analogu i po analogu nagrywasz, jednocześnie konwertując z 44,1kHz na 48kHz.?
1. Na wykresach analizy częstotliwościowej widać różnice, ale w paśmie powyżej 22,05kHz czyli za te zniekształcenia odpowiada układ analogowy wyjścia/wejścia karty, bo takich częstotliwości nie ma na zapisie z próbkowaniem 44,1kHz.
2. Każde odtwarzanie i nagrywanie po analogu wnosi zniekształcenia, szczególnie w warunkach amatorskich. Nie ma takiej możliwości, żeby podczas takiego odtwarzania/nagrywania otrzymać zgodny bitowo plik. Za każdym razem, przy wielu próbach otrzyma się inny plik, niezgodny bitowo z każdym z pozostałych plików.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Klawo jak cholera!" :)
Ostatnia edycja: przez fozzie.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/09/30 15:55 #427355

Gdyby mnie ktoś poprosił o wymienienie trzech najgorszych miejsc do słuchania muzyki, to byłyby to:
1. Lotnisko, podczas startu i lądowania samolotu. Znaczy sprzęt ustawiony na płycie lotniska.
2. Pusty garaż. Znaczy sprzęt wstawiony do pustego garażu, a garaż blaszany.
3. Samochód. Znaczy siedzisz w aucie u słuchasz na sprzęcie samochodowym.

Ponieważ na lotnisku nikt nie słucha, a i w garaży nie ma raczej swojego wypasionego zestawu, to najgorszym miejscem na świecie do słuchania muzyki jest auto.

To po pierwsze.

Po drugie FLAC i CD to jest pod względem dźwięku to samo i gra tak samo. Jeśli komuś gra inaczej, to sprzęt popsutym ma, albo mu się wydaje, że coś inaczej słyszy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/10/05 15:39 #427438

Jeżeli dobrze rozumiem zgrywasz nagranie z płyty, odtwarzasz je po analogu i po analogu nagrywasz, jednocześnie konwertując z 44,1kHz na 48kHz.?

Nie jest to źródłem głównych zniekształceń przez które rozumiem zmiany powstające w dźwięku.
Całkowicie trafnym stwierdzeniem jest że pliki bitowo będą różne w trakcie przechwytywania analogowego, ale skala tych różnic zaczyna się zmieniać w inny sposób, gdy przechwytywane jest inne źródło. Rozróżnijmy jedno od drugiego. To widać na spektogramie. To są różnice, dla mnie do wychwycenia w czasie odsłuchu, których źródłem nie jest losowość akurat odtwarzanej próby, ale konkretne źródło.
@jannowak1
Sam nie lubię słuchać za bardzo muzyki w aucie, ale nie zabronisz nikomu zamontować sobie w aucie lepiej grającego sprzętu niż ten który masz w domu, tudzież nie jest tak, że każdy sprzęt w domu gra lepiej od tego co jest w aucie. Zależy co tam mamy.
Jeżeli chodzi o kwestie akustyczne, szczególnie przychylam się do twierdzenia że wnętrze auta jest łatwiejsze w ubasowieniu ze względu na inne ciśnienie niż na zewnątrz, którego zarazem moje uszy nie lubią już z natury - podróże samolotem, duże zmiany wysokości nad poziomem morza itd. powodują u mnie różne dolegliwości, stąd też i pewnie ten dyskomfort, i tu po części się zgadzam. Pominę już inne walory dźwiękowe.

Atualizacja linka
Daemon Tools Lite 4
DTLite4491-0356.exe
drive.google.com/file/d/0B5bjlJmEocOlaEdaVW95dUJQNE0/edit
Musi być zainstalowane SPDT dla Daemon Tools, inaczej opcje zaawansowanej emulacji są nadal na szaro. Na Windows 10 wersja z tego pakietu nie działa. Problemy mogą być związane z ostatnią blokadą SecuRomu w Windows 10, i może być konieczność ingerencji w system.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez deton24.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/10/05 17:09 #427440

deton24 napisał:

Jeżeli dobrze rozumiem zgrywasz nagranie z płyty, odtwarzasz je po analogu i po analogu nagrywasz, jednocześnie konwertując z 44,1kHz na 48kHz.?

Nie jest to źródłem głównych zniekształceń przez które rozumiem zmiany powstające w dźwięku.
Całkowicie trafnym stwierdzeniem jest że pliki bitowo będą różne w trakcie przechwytywania analogowego, ale skala tych różnic zaczyna się zmieniać w inny sposób, gdy przechwytywane jest inne źródło. Rozróżnijmy jedno od drugiego. To widać na spektogramie.

Na spektrogramie widać różnice, które nie mają prawa istnieć w zapisie na płycie. Czyli powstają one na skutek obróbki dźwięku.

Poza tym masz bardzo mocno zniekształcony dźwięk na wyjściu. Jest on daleki od oryginału. Bardzo dziwne, że musisz tak bardzo zmieniać charakterystykę, żeby móc posłuchać muzyki.

EDIT

deton24 napisał: To są różnice, dla mnie do wychwycenia w czasie odsłuchu, których źródłem nie jest losowość akurat odtwarzanej próby, ale konkretne źródło.

Piszesz, że słyszysz różnice.
Założyciel tego wątku:

www.audiostereo.pl/flac-dlaczego-brzmi-zle_107398.html

niejaki Shittzu (na dodatek w tamtym wątku też się udzielasz :) ), zauważył, a raczej "usłyszał", że lepiej brzmią pliki, które mają większą pojemność. Okazało się, że te większe są większe z powodu otagowania. Niestety, założyciel wątku zapierał się rękami i nogami, że on słyszy tę różnicę. Nie docierały do niego żadne argumenty. Do tej pory uważa, że różnice wtedy były.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Klawo jak cholera!" :)
Ostatnia edycja: przez fozzie.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/10/05 20:44 #427443

Yhm, ja też uważam że różnice u mnie były. Nie powstają losowo od różnych prób (choć w dużo mniejszym stopniu również), tylko od zmiany źródła.
Przypadek może być odosobniony, i występować tylko w mojej konfiguracji, stąd tak zmodyfikowany dźwięk. Ale konfiguracja reagowała jednak różnie na te źródła.
Występowanie "nadmiarowych" częstotliwości to bardzo dobre spostrzeżenie, i punkt za to, bo o tym wiem, i wiem jak to uzyskałem, tylko że nie pisałbym takiej ściany tekstu żeby sobie samemu modyfikować pliki przed wypuszczeniem.
Ogólna nadmiarowość częstotliwości występuje w obu plikach. Ja mówię tylko jakie uzyskałem dwa pliki na mojej konfiguracji.
Przy czym na Audio CD pojawia się tego więcej i to było przedmiotem porównań.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez deton24.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/10/05 21:13 #427444

deton24 napisał: Yhm, ja też uważam że różnice u mnie były. Nie powstają losowo od różnych prób (choć w dużo mniejszym stopniu również), tylko od zmiany źródła.
Przypadek może być odosobniony, i występować tylko w mojej konfiguracji, stąd tak zmodyfikowany dźwięk. Ale konfiguracja reagowała jednak różnie na te źródła.
Występowanie "nadmiarowych" częstotliwości to bardzo dobre spostrzeżenie, i punkt za to, bo o tym wiem, i wiem jak to uzyskałem, tylko że nie pisałbym takiej ściany tekstu żeby sobie samemu modyfikować pliki przed wypuszczeniem.
Ogólna nadmiarowość częstotliwości występuje w obu plikach. Ja mówię tylko jakie uzyskałem dwa pliki na mojej konfiguracji.
Przy czym na Audio CD pojawia się tego więcej i to było przedmiotem porównań.

Ale to mogą być najzwyklejsze zakłócenia. Na dodatek zakłócenia spowodowane np. pracą mechanizmów napędu.

Na zakończenie jeszcze taka uwaga nawiązująca do mojego pierwszego tutaj wpisu: jak będziesz odtwarzał jeden i ten sam plik z tego samego urządzenia, i będziesz go próbował nagrać (wszystko w domenie analogowej - jak to ładnie brzmi ;) ), i później porównać to za każdym razem uzyskasz co innego. Czyli takie porównania w ogóle uważam za bezsensowne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Klawo jak cholera!" :)
Ostatnia edycja: przez fozzie.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/10/05 21:58 #427447

Zakłócenia analogowe swoją drogą, mogą powodować różnice, ale skala różnic jest inna gdy weźmiemy do przechwytywania inne źródło. To tak jakbym powiedział, nie porównuj ze sobą tych dwóch obrazów, bo mają przeplot, nie ważne jak są skompresowane.
Tutaj brałbym pod uwagę to co pokazują wykresy, bo tam intensywność różnic dałoby się wyłapać, a WavDiff rzeczywiście za każdym razem może po prostu pokazać co innego, choć nie rozczytywałem się w szczegółach analizy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez deton24.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/10/05 22:18 #427448

deton24 napisał: Zakłócenia analogowe swoją drogą, mogą powodować różnice, ale skala różnic jest inna gdy weźmiemy do przechwytywania inne źródło.

Nie rozumiem. Przecież właśnie można powiedzieć, że używasz dwóch różnych źródeł: raz odtwarzasz z dysku, raz z płyty. Poziom zakłóceń elektrycznych, które przenoszą się na przetworniki (AD i DA) w każdym przypadku może być zupełnie inny.

deton24 napisał: Tutaj brałbym pod uwagę to co pokazują wykresy, bo tam intensywność różnic dałoby się wyłapać...

Ale nie masz zielonego pojęcia co te wykresy przedstawiają. Może akurat ruszyłeś myszką, a może akurat mechanizm napędu zgubił ścieżkę i intensywniej pracuje szukając jej. Tego nie wiesz i nigdy się nie dowiesz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Klawo jak cholera!" :)
Ostatnia edycja: przez fozzie.

Audio CD vs rip Flac - dlaczego brzmi gorzej 2015/10/13 12:55 #427601

Pliki mogą bitowo powstać różne za każdym razem, z tym mogę się zgodzić.
Ale skala tych różnic będzie inna w wypadku przechwytywania różnych źródeł.
Mógłbym zrobić dwie próby przechwytywania, i dałoby się je nadal rozróżniać różnymi narzędziami, mimo że za każdą próbą pliki były by minimalnie inne. Każda próba aż tak wiele nie zmienia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiModerator