HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/06/30 23:17 #425338

Witam

Jestem po zakupie swojego pierwszego amplitunera - Yamaha RX V577
Jako, że jestem w temacie audio całkowicie zielony chciałbym dobrać do niego jakieś w miarę przyzwoite kolumny podłogowe.

Do czego będzie używane:
- przez większość czasu stremowanie muzyki z komputera - Spotify itp
- filmy - wiadomo ze od czasu do czasu zasiądzie człowiek do filmu (te zazwyczaj posiadam w przyzwoitej jakości, pliki ~10GB, odtwarzane z kompa media center)
- raz na rok włączę TV lub radio (generalnie nie oglądam TV ani nie słucham radia)

Pomieszczenie
Jest to otwarty salon z kuchnią, stosunkowo duży. Załączam wizualizacje, na której dodałem wymiary i rozłożenie mebli.

Kolumny chciałbym podłogowe, umieszczone oczywiście po bokach TV. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie stereo + ew. subwoofer (do filmów) który dokupię w przyszłości.

Budżet: Określam na około 1000-1300zl na kolumnę (jakieś 2500zl na całość).

Jako, że zdaje sobie sprawę, że na forum gdzie pełno entuzjastów, będą padać propozycje sięgające tej górnej granicy lub nawet więcej, śpieszę wytłumaczyć, że jest to kwota jaką mogę wydać, ale nie koniecznie chce.
Czyli - jeżeli jest kolumna, która gra bardzo ładnie a kosztuje np. 800zl za sztukę to też bardzo bym prosił o rekomendację.
Tym samym jeżeli jest zestaw za np. 2800zl, który swoim brzmieniem zdeklasuje konkurencje do 2500,- to też chętnie się mu przyjże :)

Z góry serdecznie dziękuję za poświęcony czas i wszystkie odpowiedzi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/01 08:42 #425339

Umów się na odsłuch, posłuchaj tego co mają w założonym budrzecie i kup te wg ciebie najlepsze. Yamahe powinni w sklepach mieć, jak nie to zabierzesz swoją.

z komórki pod schodami

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/01 09:00 #425341

Przede wszystkim nie napisałeś jakiego dźwięku oczekujesz :whistle: po tych kolumnach i zestawie .
No i szkoda też że kupiłeś lipny amplituner kina domowego skoro słuchasz muzyki i planujesz kupić dwie kolumny.
Kolumny po bokach tv ( 1,2-1,5m ?)to tez słaby pomysł na odsłuch muzyki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/01 14:30 #425344

Witam

Faktycznie kontekstu co do moich oczekiwań związanych z brzmieniem nie przedstawiłem.
Wydawało mi sie, ze niejako logicznie wynika to z mojego braku obeznania z tematem.

Tak wiec przypomnę jeszcze raz ze nie mam zbytnio pojęcia o audio / wideo i nie wiem czego moge oczekiwac.
Nikt z moich znajomych nie ma takowych zainteresowań, wiec jedyne co mi pozostaje to sprawdzenie sprzetu w sklepie.

Tutaj jednak, przyrownujac temat to zagadnien komputerowych, czy tez sprzetu fotograficznego o ktorym mam dobre pojecie, z doswiadczenia wiem, ze w skelpach / marketach zazwyczaj lezy podstarzaly sprzet o zawyzonej cenie i w kiepskich konfiguracjach.
Co za tym idzie spodziewam sie tego samego w dzialach audio sklepow Saturn / Media itp, do ktorych mam dostep.
Jestem z okolic Gdanska i chyba sa to moje jedyne opcje.

Odsłuchy oczywiście planuje tak czy siak (a nóż trafi się coś dobrego) ale chciałbym wiedzieć na co wogole zwracac uwage.
Jezeli moj brak przygotowania zmiksuje z kiepska obsluga w sklepie ich sprzetem to kaszana gotowa.
Chcialbym przynajmniej odrobic porzadnie prace domowa zanim udam sie do sklepu na odsluchy.

Taszczenie swojego sprzetu do sklepu w celu odsluchania dzwieku brzmi dla mnie troche komicznie / tragi-komicznie.
Nie mam juz ani nascie ani dziescia lat zeby odstawiac takie cyrki :P

Musze przyznac, ze liczylem na rekomentacje w stylu:
- Kolumny X - maja cieple brzmienie, zakres taki a taki, kuleje troche X, maja fajne a,b,c, minuesm jest d,e,f,

Z takimi informacjami mialbym mozliwosc lepszej identyfikacji czegos wartosciowego.

Mowiac szczerze to nie mam nawet pojecia jak brzmi "ciepla" barwa - bo z takimi opisami sie spotkalem na forum.
Jezeli natomiast wiem ze kolumna X posiada takie parametry, jakas barwe,itp, to jest to juz dla mnie dobry punkt odniesienia.

Zakup amplitunera byl swiadoma decyzja i nie uwazam, ze jest lipny. Moze moj post zasugerowal ze muzyka jest moim największym priorytetem, ale tak nie jest. Amplituner zostal dobrany zgodznie z potrzebami domowymi.

Muzyki nie słucham jakoś bardzo często, a jeżeli słucham to raczej spotify itp. Wydaje mi się ze jakościowo to źródło i tak nie daje zadnych rewelacji.

Podsumowując: jestem poczatkujacy, jest to moje pierwsze podejscie to tematu audio/video, szukam propozycji kolumn ktore powinny zagrac dobrze ze wskazanym tunerem, wraz (jezeli mozna) za ich krotka charakterystyka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez mygakzy.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/01 14:36 #425345

Zapodaj temat do Q21 => www.q21.pl/

Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zaskakująco duży wpływ może mieć kierunkowość bezpiecznika i trzeba na to zwrócić uwagę. U mnie zwykłe bezpieczniki w "dobrym" kierunku podobały mi się bardziej niż audiofilskie w "nieprawidłowym". => pit66 z Audiostereo

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/01 14:51 #425346

Patrick napisał: Zapodaj temat do Q21 => www.q21.pl/
Pozdrawiam.


Dzieki za rade. Musze sie przyznac, ze zapytalem dokladnie o to samo na "sasiednim" forum, z ktorego sie tutaj wysmiewano. Odpowiedzial tez ktos z "q21" - zakladam ze to jakis sklep.

Na marginesie - Co ciekawe na audiostereo dostalem bardzo rzeczowe odpowiedzi od samego poczatku. Ciekaw bylem jednak poziomu tego forum, skoro tam jest kiepsko....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/01 16:00 #425348

Na razie widzę że obsiedli cię branżowcy :lol:
To na AS akurat chleb powszedni , u nas nie ot takie miejsce bez reklam jak drzewiej bywało...
Wpisów userow nie związanych zbranza jakoś nie widzę ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zaskakująco duży wpływ może mieć kierunkowość bezpiecznika i trzeba na to zwrócić uwagę. U mnie zwykłe bezpieczniki w "dobrym" kierunku podobały mi się bardziej niż audiofilskie w "nieprawidłowym". => pit66 z Audiostereo
Ostatnia edycja: przez Patrick.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/01 23:28 #425351

Pisząc lipny miałem na myśli dobõr amplitunera kd do muzyki i tego że piszesz w dziale stereo. To czy się nadaje do muzyki szybko zweryfikuje przyszłość ;) , ale masz też inne plany do niego, więc może źle nie będzie. Poprostu jak ma się ochotę na miłą przejażdzkę kupuje się auto, a nie bagażówkę.
Odsłuch ze swoim piecem nie jest tragikomiczny, bo czy komiczne też jest przymiarka butów, lub dobranie krawata do koszuli, chyba nie ;) Choć oczywiście zabieranie akurat 577 do salonu jest zbędne, 477, 577, 6 jest chyba wdzędzie.
Opisywanie wszystkich kolumn z przedziału koło 1 tys mocno pracochłonne, chciałbyś opisu typu kolumna gra ciepło, lub zimno, a sam nie wiesz co chcesz. Co by to miało więc dać?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/02 00:18 #425352

75 napisał: Opisywanie wszystkich kolumn z przedziału koło 1 tys mocno pracochłonne, chciałbyś opisu typu kolumna gra ciepło, lub zimno, a sam nie wiesz co chcesz. Co by to miało więc dać?


Przeciez nigdzie nie prosilem o opisanie wszystkich kolumn :)
Tylko tych, które sprawdzaja sie z tym tunerem.

Tak jak wspominalem bedzie to dla mnie punkt odniesienia.
Gdy pojde na odsluch bede wiedzial co powinno grac lepiej i czego szukac/sluchac podczas porownywania.
To bardzo duzo dla osoby bez zadnego doswiadczenia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/02 08:03 #425353

Przeciez nigdzie nie prosilem o opisanie wszystkich kolumn :)
Tylko tych, które sprawdzaja sie z tym tunerem.
.

bez jaj, skąd niby mamy wiedzieć, jak to gra, gdybyś zapytał o kolumny do jakiegoś wzmacniacza stereo i podał preferencje dźwiękowe byłoby łatwiej, w tym przypadku te nowe Yamahy to mało kto słyszał. Nic nie piszesz o oczekiwaniach odnośnie dźwięku.
Polecę ci coś jak lubię słuchać z dużą ilością średnicy, i się okaże, że nie pasuje ci to bo oczekujesz bardzo solidnej podstawy basowe, albo dużych ilości wysokich.

Dlatego musisz sam posłuchać, w sklepach mają zazwyczaj tak, że kolumn podczas odsłuchów podpinane są do mocnego (dobrego sprzętu) a potem przywozisz takie do domu i się okazuje, że dupa, bo na sprzęcie domowym kolumny grają inaczej niż w sklepie, bo słaba końcówka mocy w amplitunerze nie daje rady (raz tak miałem) wysterować kolumn.

Twój ampli ma niby 80w przy obciążeniu dwóch kanałów, ale posłuchać samemu trzeba. Jak usłyszysz różnice pomiędzy poszczególnymi zestawami kolumn to normalnie zaliczysz opad szczeny, jak nie usłyszysz, to po prostu kup te ładne, pasujące do wystroju pokoju.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez wdehe.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/02 12:43 #425356

mygakzy napisał:

75 napisał: Opisywanie wszystkich kolumn z przedziału koło 1 tys mocno pracochłonne, chciałbyś opisu typu kolumna gra ciepło, lub zimno, a sam nie wiesz co chcesz. Co by to miało więc dać?

Przeciez nigdzie nie prosilem o opisanie wszystkich kolumn :)
Tylko tych, które sprawdzaja sie z tym tunerem.


Ręce opadają, a pisałeś że nie masz naście lat czy nawet dzieścia, a tu takie słowa .
Z tym amplitunerem sprawdzą się zapewne wszystkie kolumny, bo dlaczego miałyby się nie sprawdzić ? Tylko co to znaczy że sprawdzają się z tunerem, że jakoś tam zagrają, tak jakoś sobie razem zagrają. Większość ludzi chce żeby im się spodobało, a nie sprawdziło z tunerem.
Nie raczysz napisać, czy wolisz detaliczne brzmienie, ostre, czy może ciepłe, mniej basu, więcej basu to cieszysz się że sklep Ci napisał propozycje o jakiś Klipschach , potem Dali itd. Piszą bo co mają napisać ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/02 14:16 #425357

mygakzy napisał: Co za tym idzie spodziewam sie tego samego w dzialach audio sklepow Saturn / Media itp, do ktorych mam dostep.
Jestem z okolic Gdanska i chyba sa to moje jedyne opcje.

Błąd, zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni jest salon Albatros - bardzo przyzwoite sklep ze sprzętem

mygakzy napisał: Odsłuchy oczywiście planuje tak czy siak (a nóż trafi się coś dobrego) ale chciałbym wiedzieć na co wogole zwracac uwage.

Nie mając i nie przedstawiając oczekiwań można dobrać cokolwiek, zwłaszcza, że oferta dostępnych kolumn (firm i modeli) jest przytłaczająco bogata.

mygakzy napisał: Jezeli moj brak przygotowania zmiksuje z kiepska obsluga w sklepie ich sprzetem to kaszana gotowa.

Jeśli będziesz świadomie wybierał i kierował się własnym słuchem nic takiego raczej Ci nie grozi.

mygakzy napisał: Chcialbym przynajmniej odrobic porzadnie prace domowa zanim udam sie do sklepu na odsluchy.
Taszczenie swojego sprzetu do sklepu w celu odsluchania dzwieku brzmi dla mnie troche komicznie / tragi-komicznie.
Nie mam juz ani nascie ani dziescia lat zeby odstawiac takie cyrki :P

To właśnie jest twoja praca domowa - zabranie własnego wzmacniacza i zapewniam Cię, że nikt w Albatrosie się nie zdziwi natomiast jak pojedziesz do MM czy Saturna, wyjdziesz na dziwaka bo personel nie ma tam pojęcia o tym jak się w salonach hi-fi na całym świecie sprzedaje sprzęt hi-fi, również ten do kina domowego. Jeżdżenie z własnym sprzętem po sklepach jest normą, a nie żadnym cyrkiem. Kupowanie w ciemno jest natomiast wysoce niemądre i stanowi najprostszą drogę do porażki.

mygakzy napisał: Musze przyznac, ze liczylem na rekomentacje w stylu:
- Kolumny X - maja cieple brzmienie, zakres taki a taki, kuleje troche X, maja fajne a,b,c, minuesm jest d,e,f,

Tak można by zrobić, problem jednak w tym, że konkretne zachowanie się kolumn zależy głównie od pokoju w którym staną, jego akustyki, stąd praktykuje się wypożyczanie kolumn (lub innego sprzętu) na odsłuch do domu.

mygakzy napisał: Mowiac szczerze to nie mam nawet pojecia jak brzmi "ciepla" barwa - bo z takimi opisami sie spotkalem na forum.

Więc po co prosisz o takie wskazówki, skoro nic Ci one nie mówią to do czego miały by się przydać ?

mygakzy napisał: Jezeli natomiast wiem ze kolumna X posiada takie parametry, jakas barwe,itp, to jest to juz dla mnie dobry punkt odniesienia.

Nie ma prostego przełożenia parametrów na ciepło brzmienia, barwę itp. aspekty.

mygakzy napisał: Zakup amplitunera byl swiadoma decyzja i nie uwazam, ze jest lipny.

Każdy tani amplituner do kina domowego jest lipny i to z różnych względów - tanie podzespoły, słabe brzmienie, niska faktyczna moc, awaryjność. Kolega kupił kilka miesięcy temu amplituner Pioneera. Wysiadł z nieznanych przyczyn zapewniając przez cały okres użytkowania liczne zawieszenia, gubienie ustawień, odmowę pracy w ustalonych trybach (np. DTS) i takie tam drobnostki.

mygakzy napisał: Muzyki nie słucham jakoś bardzo często, a jeżeli słucham to raczej spotify itp. Wydaje mi się ze jakościowo to źródło i tak nie daje zadnych rewelacji.

Zatem po co zawracać sobie głowię charakterem dźwięku i określeniami typu ciepła średnica itp.

mygakzy napisał: Podsumowując: jestem poczatkujacy, jest to moje pierwsze podejscie to tematu audio/video, szukam propozycji kolumn ktore powinny zagrac dobrze ze wskazanym tunerem, wraz (jezeli mozna) za ich krotka charakterystyka.

.
Większość zagra bez problemu, cyzelowanie brzmienia - cieplej, chłodniej, detaliczniej czy jakkolwiek inaczej - to nie ten poziom cenowy i nie ten poziom wymagań dotyczących akustyki.

Reasumując szukaj ładnych kolumn z wysoką skutecznością (podawana w dB - np. ok. 90-92dB) to przynajmniej pozwoli głośniej posłuchać bez forsowania wzmacniacza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/07/02 14:36 #425358

John 1.5 V dziękuje za poświęcony czas i przedstawienie kontekstu.
Postaram sie pojeździć dzisiaj po sklepach i zobaczyć co jest dostepne.

W pierwszej kolejnosci bedzie albatros.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prosze o pomoc w dobraniu kolumn do Yamahy v577 2015/08/03 01:20 #425804

Witam

Żeby zamknąć watek napisze, ze zdecydowałem się na zakup Pylon Audio Sapphire 31 SLE.
Mam za sobą jeden wieczór (dzisiejszy) odsłuchu i muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony B)

Jeszcze raz dzięki za wszystkie rady.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator