HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Złote myśli Kolegi 3pwramp 2015/03/15 13:47 #423775

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar
  • Gość
  • Gość
Mam dla was 'audio leni' nagrodę, czyli piękny wyrafinowany audiofilski przedwzmacniacz niskiej rezystancji sterowania i taki jak do zastosowania dla najdroższych końcówek mocy i też na lampach elektronowych.

Wzmacniacz jest lepszy od tych w których zastosowali układy scalone, ale posiada wysokie napięcie zasilające 48V, oraz prądowe stabilizowane 24V, gdzie nie zaznaczyłem wyjściowego złożonego kondensatora zasilania, który jest stosowany na wyjściu zasilacza stabilizowanego, w połączeniu z węzłami napięciowo-prądowymi i do tego trzeba stosować wewnętrzne ekrany, kto to umie dobrze zrobić i schłodzić każdy tranzystor do spodniej płyty aluminiowej, to ma dobrą i tanią rzecz jak wyżej napisałem, oczywiście jest to prawdą bez stosowania tranzystorów MOSFET.

Rezystancję wejściową wzmacniacza dla wyjścia barwy dźwięku ustawiłem na około 100k i myślę, że w oryginalnym układzie Hi Fi magnetofonu ZK246 też jest taka rezystancja wejściowa.

Zastosowane potencjometry nie wiem jakie są, bo kilkakrotnie ukradli mi te oryginalne fabryczne regulatory barwy dźwięku.
Odnośnie kondensatorów elektrolitycznych to są tylko kondensatory zwierające rezystancje, o dużych pojemnościach w pasmie i nie powinny wnosić zniekształceń, tym bardziej że są tam małe prądy i dlatego w bazach tranzystorów wystarczą rezystory SMD 1026, ale w emiterach i kolektorach to wskazane są rezystory metalizowane lub większej mocy, aby w ogóle się nie nagrzewały i często dobrze jest stosować rezystory precyzyjne 0.6W łącząc je równolegle i szeregowo.

To co jest na dole to są proste wskaźniki wysterowania -nawet innych nie potrzeba, jak wybrane potencjały sterowania.

Ale z tego wszystkiego chce mi się śmiać, bo precyzyjna audio technika wymaga precyzji i o wiele więcej pracy, ale dla waszych drogich rzeczy nawet tego całkowicie kompletnie nie robią, czyli sprzedają wam lipę.
Podam przykład jak się zasila przedwzmacniacz dla zasilania 24V dla tranzystorów BD355C.
Jak jest z tego widać, to komu się chce robić precyzję?, chyba że tym co mają biznes, np. dyskoteki lub sale koncertowe lub w hotelach kawiarnię itp.

Co wy myślicie, że ja nie wiem jak się robi audio zasilacze dla zasilania wzmacniaczy VMOSFET, które mogą sterować profesjonalne analogowe magnetofony?
Taki audio zasilacz jest dobry i do wzmacniacza Id=2x 420mAo =>2x 200mAp, tylko dodać jeden BD140 tranzystor więcej i jak ktoś che takimi samymi rzeczami prześcignąć inne firmy to robi bloki kondensatorów jak do zasilaczy do złota w łuku elektrycznym(czyli łączy kondensatory jak jest pokazane) i dodatkowo daje normalne i dobre kondensatory tantalowe Ctant.>1000uF i wtedy jak się patrzy na zakresie oscyloskopu 1mv/cm i daje obciążenie na zaiskrzenie to ani drgnie wyświetlana linia i wszystko w stabilizacji jest ledwie na mikrowolty!
Po prostu wzmacniacz VMOSFET jest o wiele prostszy i prawdopodobnie najwyższej jakości i tak jest, jedynie firma może zakupić precyzyjny audio VMOSFET i ma to znaczenie, dlatego wybrałem takie RCA SK9155, bo z reguły są lepsze jak dostępne VN10KM .
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.

Złote myśli Kolegi 3pwramp 2015/03/22 08:01 #423894

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar
  • Gość
  • Gość
Wystawiłem wam jak na tacy audio tort najlepszy jaki być może.
Cenzura nie daje od razu wszystkiego zrobić i jest to nic innego jak robione bezrękie-lenistwo lub po prostu zaklepana do twórczego myślenia głowa, czasem w pierwszej kolejności robi to lenistwo i wtedy też nie można mówić o twórczej aktywności, bo w pierwszej kolejności niby lenistwo ją odrzuca.
Zatem prostszy i kosmicznie lepszy i najlepszy wzmacniacz jest już gotowy!!!
Z mojej strony zakończyłem informacje elektroniczne i nie tylko na tym forum, bo nic jest innego jak sam podałem i czym audio ptaki się najedzą to ich sprawa.
Podam tylko przykład;
to znaczy sami sobie radźcie i myślcie samodzielnie:
Przedwzmacniacz Ro=32R, w poprzedniej informacji jak wyżej.
Przecież na schemacie jest widać dlaczego przedwzmacniacz ma taką konstrukcję, tylko trzeba chcieć czytać:
*pierwszy stopień wzmocnienia BC108 pracuje przy prądzie Ic=11.7mA/86uAp, co bez sprzężenia zwrotnego na jego emiterze Re=150R daje napięcie 13mVp -aby na wyjściu wzmacniacza było 4Vp, co z kolei daje czułość temu stopniowi 0.315mVp, bo ma sprzężenie zwrotne w emiterze, poprzez rezystor Rs=670R i to decyduje o większej rezystancji wejściowej tego stopnia i około Rin=150k[0.31Vp:/(4Vp:2M)], co łatwo daje się przypasować do regulatora barwy dźwięku, a zależy to też od rezystora polaryzacji 2M i związanym z nim wzmocnieniem stopnia wejściowego np. b=610* -czyli wystarczy zmieniać to wzmocnienie, zamiast dobierać rezystor polaryzacji Rp=2M.
*drugi stopień wzmocnienia BC178 pracuje przy prądzie Ic=11.7mA/0.85mAp, co daje na jego rezystorze kolektora napięcie 51mVp, czyli Rc=680R/51mVp. Rezystor szeregowy bazy Rsb=9.1k+300R tak się dobiera aby był przynajmniej o rezystancję 300R większy, jak iloczyn wzmocnienia Rbs=(b=310) x Re=30R, oraz Rbs> 13.33 x Rc=620R, co daje małe szumy i minimalne 'riple' i w ogóle mniejsze zniekształcenia.
*trzeci stopień BC211 pracuje przy prądzie Ic=16mA/3.31mAp, co daje na jego rezystancji kolektora napięcie 4.92Vp, czyli Rc=1.5k/4.92Vp. Jest to typowa klasa A-serce wzmacniacza, która aby zachować jej dobrą barwę dźwięku powinna być obciążona ponad 20x większą rezystancją następnego stopnia wzmocnienia.
*czwarty stopień wzmocnienia separuje tranzystory mocy od kalsy A i podobnie jak to jest robione w wzmacniaczach dużej mocy. Jego prąd to Ic=16mA/3.7mAp co daje napięcie na rezystancji kolektora Rc=1.3k/4.16Vp. Jest to ciekawy stopień, bo w kolektorze ma rezystancję Rc=1.1k ale wypadkowo dynamicznie i statycznie Rcd=470R i jest to ważne wspólne miejsce poboru wspaniałego sprzężenia zwrotnego do emitera stopnia wejściowego.
*piąty stopień wzmocnienia jest na rezystancji kolektora Rc=2x32R=64R, dla każdego z dówch BD354 i na tej rezystancji nie jest większa liniowa dynamika prądowa jak Ic=180mA/125mAp/4Vp.
Właśnie ten piąty stopień jest specjalnie sterowany i podobnie jak w wzmacniaczach końcówek mocy, czyli o wzmocnieniu napięciowym mniejszym od 1, co daje taką korzyść że tranzystory mocy muszą się tak sterować jak je steruje klasa A trzeciego stopnia wzmocnienia z rezystancji kolektora Rc=1.5k i nawet roztrzepane źródło prądowe, jakie podałem do regulacji, niema większego znaczenia dla jego stabilności prądu kolektora i wpływu na napięcie wyjściowe wzmacniacza.
Jest jeszcze jeden wzmacniacz wejściowy na dwóch tranzystorach: BC108C i BC211.
Dlaczego taki, a nie inny? wybrałem prostotę konstrukcji, aby bez wielkich sprzężeń zwrotnych była jakość i tylko pierwszy stopień wtórnika emitera na jego rezystancji R=150R daje wysoką jakość, a oba tranzystory kontrolują swoją jakość na wspólnych do tego emiterach.
*** *** ***
No to teraz cały ten wzmacniacz jest jak na dłoni, ale nie znaczy że mogę go podać-przeliczyć trochę dokładniej i zastosować inne prądy spoczynkowe:
pierwszy stopień Ic=11mA(11.7mA), drugi stopień Ic=12mA(11.7mA), trzeci stopień Ic=16.5mA(Ic=16mA), czwarty stopień Ic=17mA(16mA)
No to powodzenia! -to nie jest 'tabu' dlaczego to jest dobre!
Nawet możecie się tym profesjonalnym wzmacniaczem na ST 2N3055 pochwalić na słynnym diyaudio.com, bo obecnie ta firma i Motorola produkują nie tranzystory mocy, ale takie mocy drajwery liniowe do może Ic=0.5A, o małej pojemności Ceb<300pF i dobre zamiast MOSFET do zastosowania w klasie A i wszystkie są jak takie same i dla innych celów i zabawek dla dzieci dobre są na nich wzmacniacze np. o rezystancji Ro=16R.
Na forum diyaudio.com pamiętają moje schematy i mnie dawno wywalili, za bezwzględne poglądy na audio sprawy, ważne jest dla nich źródło zastosowanych tranzystorów, bo jak wszyscy nie muszą przeliczać audio tranzystorów na inne pomierzone typy -chociaż wszystkie takie tranzystory są podobne -taki schemat, na tym diyaudio.com pustym jak wszystkie fora, to prawdziwe arcydzieło łatwej i profesjonalnej jakości, bo nic zastąpi klasycznie czystego sterowania się tranzystorów i uzbrojeni w wszystkie moje informacje sami możecie jak spychacz wjechać tym schematem, na to puste forum hi hi hi.

Posileni pokarmem świątecznym i pełni sił i wypoczęci może zrobicie sobie coś z moich projektów? -chyba nic milszego to jest dla elektronika.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator