Serwis wykorzystuje pliki cookies

które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Korzystanie z serwisu Hi-Fi.com.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Zrozumiałem

HFM

artykulyskrot3

Gramofon Electrocompanieta

03Electrocompaniet sprawił swoim sympatykom miłą niespodziankę. Zamiast spocząć na laurach i napawać się oryginalnością ładowanego od góry odtwarzacza SACD, zaproponował kolejne źródło sygnału. Tym razem… analogowe.

Do Norweska wytwórnia opracowała pierwszy w swojej historii gramofon. ECG 1 jest rozwiązaniem obejmującym napęd i ramię. Żeby słuchać muzyki, należy dokupić wkładkę. Obsługiwane są wszystkie prędkości obrotowe: 33 i 1/3, 45 i 78 RPM. Podstawę ECG 1 tworzy trójwarstwowa kanapka, w której zewnętrzne płyty akrylu przełożono wkładem aluminiowym. Połączono w ten sposób dobre własności tłumiące ze sztywnością. Zastosowanie materiałów o różnej gęstości zmniejsza również podatność urządzenia na rezonanse. Talerz o masie 2,8 kg jest akrylowy, a jego struktura – zbliżona do winylu, używanego do tłoczenia płyt.

Electrocompaniet zaleca, aby czarne krążki kłaść bezpośrednio na talerzu, bez stosowania mat. Takie postępowanie zapewnia optymalne połączenie obracających się elementów i skutkuje lepszym zespoleniem płyty z talerzem. Akryl użyty do produkcji talerza cechuje się dobrym tłumieniem wewnętrznym, dzięki czemu nie dzwoni, jak to się niekiedy zdarza konstrukcjom metalowym. Do napędu wykorzystano asynchroniczny silnik prądu zmiennego 24 V, którego obrotami płynnie steruje dwufazowy kontroler. Moduł jest dokładny i pracuje stabil-nie, a jego budowa nie jest tak skomplikowana, jak w przypadku konstrukcji działających na prąd stały. ECG 1 jest standardowo wyposażony w 10-calowe ramię Jelco SA-750EB. Przystosowano je do pracy z wkładkami o masie od 4 do 12 gramów. Wybór jest szeroki i każdy meloman znajdzie coś dla siebie. Pierwszy gramofon Electrocompanieta jest już dostępny w Polsce.

Dystrybutor ustalił cenę na 13800 zł.