bool(false)

Pro-Ject CD Box SE

17.09.2012

min czytania

Udostępnij

Pro-Jecta znamy głównie z gramofonów. Niezwykle popularnych, ze względu na przystępną cenę i… skalę działalności firmy, której nawet sam Heinz Lichtenegger nie przewidział.

Dziś już nie pamiętamy, że dawna Czechosłowacja była takim samym potentatem w produkcji „adapterów”, jak Polska głośników. Po tamtych czasach pozostał potencjał, który Czesi wykorzystali.

Z niego wyrósł największy producent szlifierek do czarnych płyt na świecie. Niestety, w Polsce potęga Tonsilu została zmarnowana przez zarządzanie z politycznego nadania. Kto nie był w fabryce we Wrześni, nigdy nie zrozumie, jak wielkiej machinie pozwoliliśmy zardzewieć i rozsypać się w proch. Nasi południowi sąsiedzi okazali się mądrzejsi i działają nie tylko pod własną marką, ale są podwykonawcą legend świata hi-fi, które nie muszą przenosić produkcji do Chin, bo bliżej mają lepiej i niekoniecznie drożej. Ale nie tylko gramofonami Pro-Ject stoi. Ostatnim pomysłem są miniaturowe urządzenia „box design”. Potrzebujecie zewnętrznego phono-stage’a? Czeska firma rozwiązuje Wasz problem już za 300 zł. Jednym z najnowszych produktów z linii „boxów” jest odtwarzacz CD.

Budowa

Oczywiście miniaturowy. Ma zaledwie 20 cm szerokości, ale wygląda solidnie. Głównie dzięki temu, że obudowę wykonano z metalu. Front to plaster aluminium z sześcioma przyciskami, obsługującymi niezbędne funkcje. Tradycyjna szuflada się na nim po prostu nie zmieściła, więc do dyspozycji mamy szczelinę (slot-loader), jak w odtwarzaczach samochodowych. Reszta obudowy to jednoczęściowy odlew. Bardzo ciężki, ważący więcej niż elektronika, transport i ścianki przednia i tylna. Na tej ostatniej znalazły się: para gniazd analogowych i koaksjalne wyjście cyfrowe.

21-41 02 2010 ProJectCDBoxSE 02 21-41 02 2010 ProJectCDBoxSE 06

Urządzenie powstało przy udziale wiedeńskiej firmy Stream Unlimited. Transport jest jej projektem i może współpracować z głowicami odczytującymi Sanyo lub Sony. Przetworniki PCM 1796 (24 bity/192 kHz) pochodzą od Burr-Browna. Połączono je z analogowym stopniem wyjściowym, zbudowanym z porządnych wzmacniaczy operacyjnych. Zasilacz nie zmieścił się w środku. Przypomina te od głośników komputerowych i został wyprodukowany w Chinach. Malkontenci powinni wiedzieć, że wyrzucenie transformatora na zewnątrz daje wymierne korzyści. Pole magnetyczne nie zakłóca pracy elektroniki. Pilocik to zabawka zasilana z baterii zegarkowej. Także w rozmiarze mikro. Za to literki na wyświetlaczu – krowiasto wielkie i toporne jak w kalkulatorze z lat 80.

21-41 02 2010 ProJectCDBoxSE 04 21-41 02 2010 ProJectCDBoxSE 03

Brzmienie

W dynamicznej muzyce rozrywkowej liliput Pro-Jecta zachowuje się jak większość „dorosłych” odtwarzaczy i na pewno nie odbiega od średniej z tego testu. Może nie jest to poziom Arcama czy Creeka, ale przerasta możliwości tańszego NAD-a. Dlatego muzyki słucha się przyjemnie i przy wysokich poziomach głośności można poczuć namiastkę koncertowej atmosfery. Pomimo dużej ilości góry dźwięk pozostaje spokojny i wyważony. Nie obraziłbym się natomiast, gdyby bas miał ostrzej zarysowane kontury, a w niskiej średnicy panował większy porządek. Głosy solistów zostały wyeksponowane, co współgrało z lekkim ociepleniem. Przez to dobrze się słuchało także solówek gitar elektrycznych, saksofonów i klawiszy. Sekcja rytmiczna pracowała solidnie, ale przydałoby się tutaj trochę szybsze tempo i bardziej odczuwalny drive. W muzyce symfonicznej także nie należy oczekiwać spektakularnych efektów i tutti kruszących ściany, ale instrumenty brzmią całkiem naturalnie, a długie słuchanie nie męczy. Dół jest mocny i głęboki, choć trochę poluzowany. Podobne zastrzeżenia miałem do większości odtwarzaczy w tym teście. Jak się okazuje, oddanie głębokich i mocnych pomruków nie jest problemem. Znacznie większą trudność sprawia zapanowanie nad tym potencjałem. Im bardziej w górę pasma, tym robi się lepiej. Ocieplona średnica nadaje smyczkom i obojom okrągłość. W pianissimo i rzadkich instrumentacjach można nawet przez chwilę pomyśleć, że na wyjściu pracuje lampa. Flety i skrzypce mają czytelną i aksamitną górę. Wprawdzie nie znajdziecie tutaj takiej nośności i lekkości jak u Creeka, ale za to nigdy nie można odtwarzaczowi czeskiej firmy odmówić muzykalności ani kultury. Przestrzeń jest zaskakująco obszerna. Pod tym względem Pro-Ject niewiele odstawał od faworytów z opisywanej grupy. Wszystko to pozwalało się zrelaksować przy symfoniach Mozarta i rosyjskich neoklasyków. Zalety warte podkreślenia to plastyczność i muzykalność. To one sprawiły, że słuchanie muzyki fortepianowej było przyjemnością. W niej znowu największy nacisk położono na średnicę. Instrument miał przez to odrobinę powiększone rozmiary, a ciężar spoczywał na samym środku klawiatury. Jedyne, czego mi brakowało, to większa przejrzystość wysokich tonów. To dosyć niespodziewane, bo w bardziej wymagającej symfonice nie miałem do nich zastrzeżeń. Bardziej jednak dotyczyło to przełomu centrum pasma i góry, bo najwyższe skraje zawierały wystarczającą ilość alikwotów. Zapewne dlatego udało się sugestywnie przekazać akustykę studia S1.

Konkluzja

Czeskie pudełeczko na tle pełnowymiarowych źródeł wypada zaskakująco dobrze. Gra naprawdę intrygująco i wciągająco. I wszystko by było w najlepszym porządku, gdyby nie wyświetlacz, którego nie zawaham się nazwać najpaskudniejszym, jaki widziałem od lat. Niestety, nie można go wyłączyć, a szkoda, bo przy zgaszonym świetle przeszkadza bardziej, niż dziecko grające na cymbałkach i bębenku naraz.

21-41 02 2010 ProJectCDBoxSE T

Maciej Stryjecki
Hi-Fi i Muzyka 02/2010

Pro-Ject CD Box SE

Przeczytaj także

Marten Parker Trio Diamond Edition

20.03.2025

Testy

Kolumny

Marten Parker Trio Diamond Edition

JBL Stage 280F

16.03.2025

Testy

Kolumny

JBL Stage 280F

Indiana Line Tesi 3

12.03.2025

Testy

Kolumny

Indiana Line Tesi 3

Kora DAC 140

08.03.2025

Testy

Przetworniki C/A

Kora DAC 140

Audio Research Reference 160S

28.02.2025

Testy

Końcówki mocy

Audio Research Reference 160S

Vitus Audio SCD-025 mk.II (2024)

26.02.2025

Testy

Odtwarzacze CD

Vitus Audio SCD-025 mk.II (2024)

McIntosh C12000/MC1.25KW 75th Anniversary

22.02.2025

Testy

Wzmacniacze dzielone

McIntosh C12000 / MC1.25KW 75th Anniversary

Accuphase DP-770

17.02.2025

Testy

Odtwarzacze CD

Accuphase DP-770