Muzyka

artykułów: 2475

Mercury Rev Born Horses

22.04.2025

Pop-rock

Mercury Rev – Born Horses

Amerykańską formację Mercury Rev tworzą Jonathan Donahue (gitara, śpiew) oraz Sean „Grasshopper” Mackowiak (gitara, klarnet). W Polsce poznaliśmy ją lepiej w 1998 roku, po ukazaniu się albumu „Deserter’s Songs”. Wcześniej mało kto o niej słyszał, mimo że grupa zdążyła wydać trzy albumy.

GW

Grzegorz Walenda

20.04.2025

Książki

Kwartet małych monografii

Ad libitum – takie określenie umieszczone w partyturze oznacza scedowanie przez kompozytora pewnych decyzji na wykonawcę. Dyrygent, instrumentalista czy wokalista ma możliwość, na obszarze obowiązywania ad libitum, wybrać na przykład instrument, sposób artykulacji czy tempo. Może też zaimprowizować linię melodyczną, wymyślić rytm lub zasugerować działania sceniczne.

HM

Hanna Milewska

The The Ensoulment

17.04.2025

Pop-rock

The The – Ensoulment

The The to zespół o tyle nietypowy, że w jego stałym składzie występuje tylko jeden muzyk. Nierzadko cały materiał rejestruje sam, grając na wielu instrumentach i wykonując wszystkie partie wokalne. Jedynie czasem zaprasza do studia sidemanów.

GW

Grzegorz Walenda

15.04.2025

Fonografia

Nowości płytowe, zima 2025

Większość przedstawionych dzisiaj płyt ukazała się w 2024 roku. Nie są to więc same najświeższe nowości, ale już nie komplikujmy. Oto kilka albumów, w większości bluesowych, o których warto poczytać, a może również je nabyć.

MD

Michał Dziadosz

12.04.2025

Pop-rock

Jon Anderson and The Band Geeks – True

Czyżby grupa Yes wróciła do studia ze swym najlepszym wokalistą? Instrumenty klawiszowe w otwierającym album nagraniu „True Messenger” brzmią jak te pod palcami Ricka Wakemana. Tyle że legendarny pianista od dawna nagrywa pod swoim nazwiskiem i tym razem również nie dołączył do składu.

GW

Grzegorz Walenda

W odmętach trzeciego nurtu Gunther Schuller i cała reszta

10.04.2025

Historie

W odmętach trzeciego nurtu – Gunther Schuller i cała reszta

Trzeci nurt – bodaj najbardziej efemeryczny kierunek muzyki jazzowej – był jedynym, którego nazwa i założenia zostały sformułowane „na papierze” przez jedną osobę. Nie pojawił się nagle. Jego powstanie było naturalną konsekwencją procesów zachodzących przez lata zarówno w jazzie, jak i muzyce klasycznej.

BC

Bogdan Chmura

Moniuszko Pieśni vol. 10

07.04.2025

Klasyka

Moniuszko – Pieśni vol. 10

To już 10. tom pieśni Moniuszki w ramach autorskiego projektu pianistki i producentki Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik. Zawiera 25 utworów, jak zawsze wybranych przez pomysłodawczynię według pewnego klucza.

HM

Hanna Milewska

03.04.2025

Historie

Legendarne sprzęty: Minimoog, cz. 1

Rozpoczynamy cykl artykułów o instrumentach, które przyczyniły się do powstania muzyki rozrywkowej w formie, jaką znamy. Zaczynamy od Minimooga – niezwykle popularnej konstrukcji analogowej sprzed ponad pięćdziesięciu lat. Pierwszy prototyp Minimooga powstał pod koniec lat 60.

MD

Michał Dziadosz

Paweł Marcin Strzelecki Early works

01.04.2025

Klasyka

Paweł Marcin Strzelecki – Early works

Paweł Marcin Strzelecki pisze o sobie: jeden z najpłodniejszych polskich kompozytorów współczesnych. Zaiste, w wieku 49 lat mając w dorobku 12 symfonii, 3 koncerty, 18 kwartetów i 16 sonat, może myśleć o pobiciu rekordu wszech czasów, należącego do Telemanna. A mówiąc zupełnie poważnie, Strzelecki to człowiek superpracowity, wielce utalentowany i niechowający własnej twórczości pod korcem.

HM

Hanna Milewska

Hanna Zajączkiewicz Zofia Antes Wiłkomirski, Slavický, Kosenko – 20th Century Slavic Songs

27.03.2025

Klasyka

Hanna Zajączkiewicz Zofia Antes – Wiłkomirski, Slavický, Kosenko – 20th Century Slavic Songs

Zawartość krążka jest w istocie recitalem skierowanym do indywidualnych słuchaczy gdzieś w przestrzeni rynku fonograficznego. Śpiewaczka Hanna Zajączkiewicz (sopran) wybrała na swój album nieznane lub mniej znane utwory kompozytorów słowiańskich XX wieku. Są to twórcy z trzech krajów: Polak Kazimierz Wiłkomirski (również wiolonczelista,, dyrygent i pedagog), Czech Klement Slavicky i Ukrainiec Wiktor Kosenko.

HM

Hanna Milewska

22.03.2025

Wydarzenia

Rozdanie Grammy już wkrótce

Początek roku to czas podsumowań, również w muzyce. Gale laureatów nagród będą się odbywały jeszcze przez kilka miesięcy. W lutym poznamy zdobywców jednego z najważniejszych muzycznych wyróżnień – Grammy.

GW

Grzegorz Walenda

Same nowości – jesień/zima 2024, część 3

12.03.2025

Fonografia

Same nowości – jesień/zima 2024, część 3

Czy nam się to podoba, czy nie, nadchodzi kolejna zima. Przedstawione dziś płyty ukazały się całkiem niedawno, ale nie zmieściły się wcześniej do cyklu wydawniczego. Warto jednak o nich poczytać, a po niektóre sięgnąć, do czego zachęcamy.

MD

Michał Dziadosz