Już w sprzedaży
Numer (10/2023) w kioskach, a także w postaci wydań elektronicznych. Zachęcamy do lektury.
prenumerata:
https://sklep.hi-fi.com.pl/pl/prenumerata…
e-wydania:
https://www.publio.pl/hi-fi-i-muzyka,p1733352.html
https://www.e-kiosk.pl/numer,419698,hi_fi_i_muzyka
Spis treści:
4 Nowości
Na przełomie września i października 2023 roku Sennheiser zademonstrował nowe bezprzewodowe słuchawki Accentum.
16 Zeitaku znaczy luksus – Audio-Technika ATH-TWX9 W katalogu Audio-Techniki znajdziemy ledwie trzy propozycje słuchawek True Wireless. Przy światowych gigantach elektroniki wygląda to trochę skromnie, ale Japończycy nie poszli w ilość, lecz w jakość.
Pod koniec lata JBL wprowadził do oferty nową serię głośników bezprzewodowych. Też mi sensacja, pomyśli większość czytelników, jednak zdjęcia sugerują, że coś jest na rzeczy.
W wydaniu 10/2023 testowaliśmy wzmacniacz Unitra WSH-805, oparty na pochodzącym z lat 70. XX wieku WSH-205. Teraz przyszła pora na odtwarzacz CD do kompletu, a wkrótce – na kolumny.
Według greckiej mitologii Amfion był synem Zeusa i tebańskiej królewny Antiopy. Pliniusz uważał go za wynalazcę muzyki, a lirę, którą czarował nawet kamienie, podarował mu sam Apollo.
Producenci hi-fi dążą zwykle do uzyskania brzmienia jak najbliższego perfekcji. Z kolei nabywca przeważnie kupuje sprzęt, który po prostu go urzekł. A gdyby tak połączyć oba podejścia?
Zestawy głośnikowe Apertury projektują dwaj doświadczeni konstruktorzy: Christian Yvon i Eric Poyer. Niespełna 40 lat temu Yvon i jego kolega Georges Bernard opracowali dla Goldmunda słynne modele Dialogue, Apologue i Epilogue – tak rewolucyjne, że przyniosły im uznanie w świecie profesjonalistów, a firmie – zainteresowanie zamożnych audiofilów.
W najnowszej odsłonie serii 700 model 703 S3 jest podobno najchętniej wybieraną opcją. W porównaniu z 702 S3 łatwiej przełknąć cenę, a poza tym to tylko jeden woofer mniej.
Dutch & Dutch 8C robią furorę od Europy, przez USA, po Australię. Rzeczywiście wydają się wyjątkowe, a skoro idzie za tym jakość brzmienia, to tylko się cieszyć.
Alfred Wasilkow w sowieckich czasach rozbierał radia, które następnie ulepszał i składał z powrotem. Hobby rozwinął na studiach w Petersburgu, później zaś przez ćwierć wieku projektował głośniki.
Krzysztof Meyer (ur. 1943) warsztatu kompozytorskiego uczył się u najlepszych. Byli to kolejno: Stanisław Wiechowicz, Krzysztof Penderecki, Nadia Boulanger i Witold Lutosławski. Ten ostatni w dowcipny sposób wyraził pozytywną opinię o talencie Meyera.
Tuż po śmierci Buda Powella w 1966 Herbie Hancock wypowiedział znamienne słowa: „Był fundamentem, na którym wyrósł cały gmach nowoczesnego fortepianu jazzowego. Od czasów Buda każdy pianista albo go naśladuje, albo celowo próbuje uciec od grania jak on”.
„Gdy umrę, będę z nim grał rocka w niebie” – śpiewa sir Rod Stewart w jednym ze swoich nowszych hitów. Utwór nosi tytuł „Born To Boogie” i opowiada o jego muzycznym idolu – Marcu Bolanie.
Oto siódma część opowieści o artystach jednego przeboju. Zbliżamy się do końca, aczkolwiek historia muzyki rozrywkowej systematycznie podsuwa pomysły na kolejne odcinki.
14 Lepsze wrogiem dobrego – Sennheiser Accentum Wireless
18 Przełamując schematy, czyli powrót do przyszłości
– JBL Authentics 300
22 Czysta gra – Unitra CSH-801
26 Fiński syn Zeusa – Amphion Argon 3S
30 Hi-end: Głębia purpury – Harbeth C7ES-3 XD
38 Hi-end: Klejnot Loary – Apertura Stela
42 Hi-end: Pełny profesjonalizm – Bowers & Wilkins 703 S3
48 Hi-end: Cyfry i waty – Dutch & Dutch 8C
54 Hi-end: Coś pięknego! – Estelon YB Mk II
Muzyka
60 Pociąg donikąd – „Ślepy tor” – wydarzenia
62 Dźwięki i demony – Bud Powell – historia
68 Rod Stewart w drodze do Polski – wydarzenia
72 Artyści jednego przeboju – vol. 7 – historia
76 Recenzje – klasyka 78 Recenzje – jazz 80 Recenzje – pop/rock