Już w sprzedaży

Kup wydanie elektroniczne:

Spis treści:

4 Nowości

10 Wejście smoka – Emotiva Airmotiv GR1

Emotiva słynie ze świetnych wzmacniaczy oferowanych w jeszcze świetniejszych cenach. Jej założyciel – Dan Laufman – postanowił jednak ostatnio wypłynąć na szersze wody i wzbogacić katalog o zupełnie nowe produkty.

14 Bramy królestwa – Spendor Classic 4/5

Zwykły śmiertelnik żyje w zwykłym świecie. Ale ową zwykłość odczuwa tylko dlatego, że gdzieś, nie zawsze wiadomo gdzie, istnieje inny, idealny świat. Dla każdego może on oznaczać coś innego.

20 I cóż, że ze Szkocji? – Linn Majik 140

Linn dźwiga na karku już piąty krzyżyk. Mimo to jego oferta wybiega mocno w XXI wiek. Trzon stanowią odtwarzacze strumieniowe oraz systemy aktywne, przy których zwyczajny zestaw głośnikowy wygląda wręcz archaicznie.

26 Cztery pokoje – Vincent SV-737

W 1995 roku założyciel Vincenta – Uwe Bartel – wpadł na szalony pomysł, a jego realizacja wywołała skrajne emocje. Sensacja na samym początku daje nowej marce rozpoznawalność, ale czy w audiofilskim światku o to właśnie chodzi?

32 Hi-end: Wysoka kultura – Luxman D-03X

Z oferty Luxmana wycofano odtwarzacze D-05u, D-06u i D-08u. Na ich miejsce – a może nieco poniżej – wchodzi D-03X. Nie czyta SACD, a jego cena sugeruje, że ma być partnerem tańszych wzmacniaczy zintegrowanych.

38 Hi-end: Chuligan – Naim Supernait 3

W świecie, w którym wszystko dąży do unifikacji i zatraca indywidualne cechy, Naim jawi się niczym wytwór innej epoki. Jest brytyjski jak agent 007, tweedowa marynarka w kratę czy Elżbieta II.

44 Anksjolityk – Ideon Audio Ayazi Mk2 DAC/3R Master Time

Black Star

Dwa nieduże kartony. Na tym z przetwornikiem naklejka z nazwą urządzenia i deklaracja „The Affordable Reference”. Czyli, jak by nie patrzeć, w środku czeka spełnienie marzeń audiofila. O najwyższych aspiracjach Ideona świadczy także umieszczenie w logo zarysu szczytu góry – w domyśle Mount Everestu.

50 Hi-end: Z wyczuciem – Mark Levinson No. 5206

W każdej dziedzinie techniki, nauki, sztuki czy czegokolwiek innego można być lepszym albo gorszym od innych. Co decyduje o sukcesie? Na pewno zaangażowanie, poświęcony czas, doświadczenie, dobry plan.

54 Hi-end: Maestro z Kanady – Meitner MA3

Ed Meitner to mistrz wśród mistrzów konwersji cyfrowo-analogowej. Założone przez niego EMM Labs od dekad produkuje przetworniki do zastosowań profesjonalnych, pracujące w studiach nagraniowych od A (Abbey Road) do Z (Zen Mastering).

Muzyka

60 Za drzwiami białych domków – opery Bernsteina – historia

Jest rok 1951. W czasie miodowego miesiąca Leonard Bernstein pisze operę „Trouble in Tahiti” i dedykuje ją Markowi Blitzsteinowi – kompozytorowi i dramatopisarzowi, który wprowadził go w świat teatru.

64 Maryla Rodowicz – Skarby naszego nieba, cz. 5 – historia

W piątej części cyklu przybliżającego mniej znane płyty polskich wykonawców – Maryla Rodowicz. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku artystka mogła sobie pozwolić na luksus grania nieco bardziej wysublimowanej muzyki. Skupić się na jakości realizacji, nie tracąc młodzieńczego ognia ani komercyjnego potencjału.

68 The Who się wyprzedają – sylwetki

The Who się wyprzedają – na szczęście tylko w tytule swojego trzeciego albumu, który w kwietniu 2020 powrócił do sklepów w rozbudowanej wersji.

72 Recenzje – klasyka

74 Recenzje – jazz

76 Recenzje – pop-rock

78 Recenzje – winyl

79 Recenzje – inne

80 Ucho. Otwarte 24 h – książki

„Żadna inna forma sztuki nie wiąże ludzi w sposób tak mocny z granicami rozumu, żadna nie jest w stanie tak mocno, tak intensywnie wytwarzać ludzkich i nie-ludzkich wspólnot, wreszcie żadna nie prowadzi tak daleko w głąb cielesności i w głąb reguł kierujących ludzkim rozumem” – tak pisze o muzyce Jakub Momro w książce „Ucho nie ma powieki”.