Już w sprzedaży

Kup wydanie elektroniczne:

Numer (04/2025) w kioskach, a także w postaci wydań elektronicznych. Zachęcamy do lektury.

prenumerata:

https://sklep.hi-fi.com.pl/

e-wydania:

https://publio.pl/hi-fi-i-muzyka,p2360732.html

https://www.e-kiosk.pl/numer,454843,hi_fi_i_muzyka

Hi-Fi

4 Nowości

10 Płyty testowe – Unitra WT-1 i WT-2

Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego Unitra powstało w 1961. Skupiało różnych producentów, przechodziło różne koleje losu, aż zostało zmiecione przez transformację ustrojową końca lat 80. XX wieku i zlikwidowane w 1989 roku.

14 Przyczajony tygrys analogu – Skyanalog G-2 MKII, G-1 MKII, P-1G, P-1M

Skyanalog to chińska marka z siedzibą w Jiangmen, w delcie Rzeki Perłowej. Nie jest początkującym producentem i ma doświadczenie w wykonywaniu wkładek dla innych firm w modelu OEM. I to szokujące!

22 Minimum – JBL Stage 240B

W „Hi-Fi i Muzyce” 11/2024 testowaliśmy niewielkie monitory JBL Stage 250B. Model 240B jest jeszcze mniejszy.

24 Komplet wypoczynkowy – Elac Solano FS 287.2

Solano to krótka seria w katalogu Elaca. Obejmuje tylko trzy modele: kolumny wolnostojące FS 287.2, monitory BS 283.2 i głośnik centralny CC 281.2.

26 Na dywanie – Chario Aviator Amelia

Czasem pojęcie brzmieniowej neutralności przekornie kojarzy mi się z… samochodowym zawieszeniem. Chcecie prawdy o drodze, którą jedziecie? Przy twardym zawieszeniu poczujecie każdy kamyk.

32 Setki miraży – Hegel H400

Nieraz bywa tak, że czytana dawno temu książka dopiero przy drugiej lekturze po latach odsłania przed nami swoją prawdziwą wartość. Podobnie może być z filmem, całą symfonią lub pojedynczym utworem.

38 Moc zmysłów – Sugden Masterclass IA-4

O historii Sugdena pisaliśmy w recenzji A21SE Signature – następcy pierwszego w historii hi-fi wzmacniacza w klasie A. Założyciel firmy – James Edward Sugden – zaczął projektować obwody elektroniczne w 1967 roku.

44 Hi-end: Full Metal Jacket – Grado HP100 SE

Od samego początku Grado Labs działa na Brooklynie. Joseph Grado wystartował z produkcją słuchawek jeszcze przed 1953 rokiem, czyli datą oficjalnej rejestracji firmy.

48 Hi-end: Nie taki diabeł straszny, jak go malują– Gryphon Diablo 333

Gryphon kojarzy się ze wzmacniaczami, tymczasem oferta firmy umożliwia zbudowanie pełnego systemu stereo. I to nie jednego, ponieważ można wydać równowartość Rolls-Royce’a, ale też znaleźć rozwiązania w skromniejszym budżecie.

54 Hi-end: Maszyna – Audionet Humboldt

Słowo „nauka” pojawia się często i na stronie internetowej, i w materiałach prasowych Audioneta. Niemiecka firma podstawy naukowe stawia wyżej niż muzyczne uniesienia, na które powołuje się jedynie na okrasę.

 

Muzyka

58 Legendarne sprzęty: Piękne i drogie analogowe potwory, cz. 3 – historie

Był w historii taki moment, gdy technologia analogowa zaczynała uderzać głową w sufit. Kiedy osiągnięto w tej sferze wszystko, co się dało, a jednak
ciągle się wydawało, że można lepiej i więcej.

64 Dookoła Wozzeck – historie

Na początku XV wieku we Francji popularna była burgundzka piosenka wojskowa „L’homme armé”. Zgodnie ze zwyczajem owych czasów, melodia
anonimowego autorstwa stała się zalążkiem wielu obszernych kompozycji – z niej wysnuwano cantus firmus, czyli podstawowy głos utworów polifonicznych.

68 John Coltrane – jak hartowała się stal – sylwetki

Mógł skończyć jako podrzędny bluesman, łagodzący frustrację heroiną i alkoholem. Stało się inaczej. Dzięki wyjątkowej determinacji i katorżniczej pracy dotarł na sam szczyt.

74 Lionel Richie – twórca przebojowych ballad – sylwetki

„Ma na koncie tyle hitów, że można by ich słuchać przez całą noc” – powiedział Lenny Kravitz, nawiązując do utworu „All Night Long”. Cytat pochodzi z przemowy, którą słynny rockman wygłosił w 2022 roku na cześć Lionela Richie, przyjmowanego do Rockandrollowej Izby Sławy.

78 Recenzje – klasyka
80 Recenzje – pop/rock