4 Nowości

12 Czwarty do brydża – Bowers & Wilkins Pi6

W „Hi-Fi i Muzyce” 11/2024 opublikowaliśmy test Pi8 – najdroższych w pełni bezprzewodowych słuchawek firmy Bowers & Wilkins. Teraz przyszła pora na drugą nowość w ofercie – stojące niżej w hierarchii Pi6.

14 Stereo i w kolorze – JBL Tour Pro 3

W aktualnej ofercie JBL-a znajdziemy aż 31 modeli słuchawek TWS. Istne szaleństwo! W dodatku każdy jest dostępny w kilku kolorach, co sprawia, że Amerykanie są w stanie zaspokoić potrzeby sporej części mieszkańców Błękitnej Planety.

18 Konkret – Bowers & Wilkins 706 S3

O serii 700 B&W mówi się, że jest najbardziej atrakcyjna dla nabywców. Ceny pozostają w miarę przystępne, a dostajemy już prawie to samo, co we flagowych „osiemsetkach”.

22 Wow! – Usher Diamond SD-500

Usher działa już od 53 lat, a jego katalog jest imponujący: 10 serii głośników, a do tego elektronika. Zdecydowana większość to wysoka półka, choć znajdzie się również kilka przystępnych propozycji.

26 Walijczyk – Leema Acoustics Neutron & Graviton

John Burke Shelley, założyciel i lider zespołu Budgie, to zapewne najlepiej znany polskim melomanom Walijczyk. Teraz dołączy do niego ekipa firmy Leema Acoustics – producenta elektroniki, który na polskim rynku hi-fi może wywołać lokalne trzęsienie ziemi.

32 W starym dobrym stylu – Norma Revo IPA-80

W „Hi-Fi i Muzyce” 4/2016 testowaliśmy najważniejszy produkt w historii firmy Norma Audio – wzmacniacz zintegrowany Revo IPA-140, który pozostaje w ofercie od 2010 roku. To bardzo długo. Inni producenci potrafią w tym czasie opracować kilka kolejnych generacji.

36 Skromność i siła – Sugden A21SE Signature

„Ratujmy muzykę przed technologią” – głosi reklamowe hasło brytyjskiej firmy Sugden Audio. Ale to właśnie dzięki technologii nowy model klasycznej integry A21 gra ponoć lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

42 Tako rzecze woltów mnóstwo – Power Base High-End

Listwy zasilające przed laty były marginalizowanym elementem systemu. Dzisiaj margines stanowią ci, którzy im się opierają. Nie zmienia to faktu, że dyskusje o różnych sposobach czyszczenia i dystrybucji prądu trwają i mają się dobrze.

46 Podział poprzeczny – PS Audio AirLens i DirectStream DAC MK2

PS Audio funkcjonuje trochę z boku high-endowego mainstreamu, co nie znaczy, że mamy do czynienia z garażową manufakturą. Amerykańska firma zatrudnia blisko 60 osób, a w 2024 roku stuknęło jej równe pół wieku.

 

Muzyka

54 Legendarne sprzęty: Minimoog, cz 1 – historie

Rozpoczynamy cykl artykułów o instrumentach, które przyczyniły się do powstania muzyki rozrywkowej w formie, jaką znamy. Zaczynamy od Minimooga – niezwykle popularnej konstrukcji analogowej sprzed ponad pięćdziesięciu lat.

60 W odmętach trzeciego nurtu – Gunther Schuller i cała reszta – historie

Trzeci nurt – bodaj najbardziej efemeryczny kierunek muzyki jazzowej – był jedynym, którego nazwa i założenia zostały sformułowane „na papierze” przez jedną osobę. Nie pojawił się nagle. Jego powstanie było naturalną konsekwencją procesów zachodzących przez lata zarówno w jazzie, jak i muzyce klasycznej.

66 Charli XCX – na czasie – sylwetki

W ostatnim czasie coraz częściej się mówi o Charli XCX. Zainteresowanie piosenkarką znacząco wzrosło po ogłoszeniu nominacji do tegorocznej edycji Grammy. Angielska gwiazda otrzymała ich aż siedem – tyle samo co Kendrick Lamar, Post Malone i Billie Eilish. Znaleźć się w tak renomowanym towarzystwie to przywilej najlepszych.

70 Nowości płytowe, zima 2025 – fonografia

Większość przedstawionych dzisiaj płyt ukazała się w 2024 roku. Nie są to więc same najświeższe nowości, ale już nie komplikujmy. Oto kilka albumów, w większości bluesowych, o których warto poczytać, a może również je nabyć.

74 Kwartet małych monografii – książki

Ad libitum – takie określenie umieszczone w partyturze oznacza scedowanie przez kompozytora pewnych decyzji na wykonawcę. Dyrygent, instrumentalista czy wokalista ma możliwość, na obszarze obowiązywania ad libitum, wybrać na przykład instrument, sposób artykulacji czy tempo. Może też zaimprowizować linię melodyczną, wymyślić rytm lub zasugerować działania sceniczne. Tu rządzi wolność, kreatywna dowolność.

77 Recenzje – klasyka
78 Recenzje – pop/rock