Już w sprzedaży
Kup wydanie elektroniczne:
4 Nowości
Po dwóch latach od premiery stylizowanego na retro wzmacniacza ze streamerem SA750 JBL zaprezentował nieco skromniej wyposażony SA550.
ZGZ-801 W „Hi-Fi i Muzyce” 10/2023 testowaliśmy wzmacniacz WSH-805, bazujący na wyjątkowo udanym modelu WSH-205 z lat 70. XX wieku. Za nami również recenzja odtwarzacza CD CSH-801 („HFiM” 12/2023).
PSB to duża firma z bogatą ofertą. Samych serii kolumn naliczymy kilkanaście, w tym konstrukcje do montażu w ścianach, ogrodowe i aktywne. Do tego dochodzą słuchawki.
Firma Cyrus Audio powstała równo 40 lat temu. Na jej siedzibę wybrano niewielkie miasteczko Huntington w hrabstwie Cambridgeshire. Mieści się tam do dziś.
Pierwsza generacja zestawów Dynaudio Contour pojawiła się 38 lat temu. Od tamtej pory Duńczycy poddali je kilku modyfikacjom, ale w przypadku najnowszej, z dopiskiem „i”, można mówić o małej rewolucji.
Sisound buduje pełne systemy hi-fi. Każdy element jest unikalny, a brzmienie – niepowtarzalne. Właściciel firmy – Piotr Sosiński – pozostaje wierny idei, która może w przyszłości zbudować jej fanklub. Obserwowałem reakcje słuchaczy na Audio Show 2023 – nie był to ogólny entuzjazm, jednak w gusta niektórych z nich ten dźwięk trafiał idealnie.
W testach najbardziej lubię niespodzianki. Na przykład kiedy jakiś utwór, motyw czy dźwięk, niczym dotknięcie czarodziejskiej różdżki, otwiera zakurzone drzwi wspomnień. Albo bramę nowych wrażeń – takich, których wcześniej nie znałem.
Kolumny Ushera opisywaliśmy wielokrotnie, ale zawsze reprezentowały niższą albo średnią półkę cenową. Tymczasem na Dalekim Wschodzie producent jest kojarzony z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami.
Air Tight powstał w 1986 roku z inicjatywy Atsushiego Miury, inżyniera związanego z Luxmanem. Stało się to w momencie, gdy dotychczasowy pracodawca zmienił profil działalności i pod skrzydłami koncernu Alpine wdał się w romans z tanią elektroniką.
Z ekstremalnym wydaniem kolumn Thomasa Blumenhofera zetknęliśmy się przy okazji testu w numerze 10/2023. Potężne skrzynie z ogromnymi tubami robią piorunujące wrażenie zarówno brzmieniem, jak i wyglądem.
Dwa lata temu Polskie Wydawnictwo Muzyczne zainicjowało serię „Małe monografie”. Powierzchowność tych książek jest zaiste skromna (objętość około 200 stron, brak ilustracji, ekonomiczny druk i papier), lecz zawartość z nawiązką spełnia kryteria publikacji popularnonaukowych.
1933, Kansas, czwarta rano. W klubie Blossom Cherry trwa pojedynek „na rury”. Walczą wyłącznie tenorzyści. Obwiązuje zasada „call and response” – po ataku riffem rywal musi odpowiedzieć zabójczą frazą.
Utwory hip-hopowe od dawna zajmują wysokie pozycje na listach przebojów, a światowej sławy raperzy koncertują na stadionach. Odkąd w 2019 roku magazyn „Forbes” zaliczył Jaya-Z do grona miliarderów, liczba zamożnych przedstawicieli tego gatunku rośnie.
Spis treści:
10 Kochajmy syrenki! – JBL SA550 Classic
16 Pod kontrolą – Unitra
22 Klasyk – PSB Passif 50
26 2+2=5 – Cyrus Stream-XR/PSU-XR
32 Ukryte talenty – Dynaudio Contour 20i
38 Odmienne stany świadomości – Sisound Fortis Midi S
44 Kung Fu Fighting – Hegel H600
50 Oddech olbrzyma – Usher ML-802
54 Mocny zawodnik – Air Tight ATM-2 Plus
60 Naturalna kolej rzeczy – Blumenhofer Genuin FS 2 MK2
Muzyka
66 Romuald Twardowski – ekspresja bez egzaltacji – historia
70 Lester Young – pierwszy hipster jazzu – historia
76 Drake – sławny, bogaty, szczęśliwy – sylwetki
79 Recenzje – pop/rock