artykułów: 587
03.06.2024
Klasyka
Zasługi Witolda Maliszewskiego (1873- -1939) dla muzyki są tak znaczące, że nawet gdyby nic nie skomponował, zapewniłby sobie miejsce w historii kultury Rosji, Gruzji i Polski. Z wykształcenia lekarz i kompozytor (studiował u Rimskiego-Korsakowa i Głazunowa), współorganizował życie muzyczne Petersburga. Założył konserwatorium w Odessie i tamże nauczał do roku 1921.
28.05.2024
Klasyka
Sześcioro kompozytorów, sześć kompozycji, dwie instrumentalistki i dwa instrumenty. Choć to ostatnie… nie do końca. W niektórych utworach pojawiają się bowiem dodatki pod postacią rożka angielskiego, fortepianu preparowanego czy elektroniki.
23.05.2024
Klasyka
Album „Impressions” prezentuje utwory na akordeon solo autorstwa polskich kompozytorów. Niektóre zostały napisane specjalnie dla Pawła Zagańczyka. Inne skomponował główny bohater płyty.
21.05.2024
Klasyka
Muzycy Cracow Duo, czyli pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski, za jeden z celów działalności artystycznej postawili sobie włączanie do repertuaru mniej znanych lub wręcz na nowo odkrytych utworów na wiolonczelę i fortepian. Z zapałem podejmują się również prawykonań, a twórcy współcześni chętnie dedykują im nowe kompozycje. Program omawianego wydawnictwa został ułożony wyłącznie z […]
11.05.2024
Klasyka
Requiem Records słynie z wydawnictw przemyślanych, starannych, nietypowych, a jednocześnie – pomysłowych. W swoim oddzielnym labelu Opus Series skupia się na różnych odcieniach muzyki klasycznej. Tak też się dzieje w tym przypadku, choć sformułowanie „różne odcienie” powinno tu zostać uwypuklone.
05.05.2024
Klasyka
Karol Mikuli (1819-1897), Polak o ormiańskich korzeniach, przez cztery lata szlifował technikę fortepianową w Paryżu pod okiem Chopina i należał do jego ulubionych, najwyżej ocenianych uczniów. Podobnie jak jego mistrz, łączył karierę pianistyczną z kompozytorską, a drugą połowę życia poświęcił także pedagogice (konserwatorium we Lwowie), dyrygenturze orkiestrowej i chóralnej oraz organizacji życia muzycznego. Dorobek kompozytorski […]
27.04.2024
Klasyka
Ewa Skardowska, wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, pianistka i kameralistka, ma swoistą żyłkę eksploratorską. Odnajduje, wykonuje i nagrywa utwory skomponowane przez polskich twórców na fortepian lub z towarzyszeniem fortepianu, powstałe w stuleciu poprzedzającym II wojnę światową, mało znane lub zupełnie zapomniane. Przygodę odkrywcy rozpoczęła od dzieł na trio fortepianowe.
15.04.2024
Klasyka
W XVII wieku kościół franciszkanów w Zamościu był największą polską świątynią barokową. W czasie zaborów stał się szpitalem wojskowym i magazynem, zaś w XX wieku – siedzibą kina i liceum plastycznego. Funkcje sakralne odzyskał dopiero w 1994 roku.
03.04.2024
Klasyka
Tytuł tej płyty to semantyczny majstersztyk. „Composites” – „Kompozyty”, kompozytorzy bez kilku liter, jakby „nie do końca kompozytorzy”, specjalnie wymyślone słowo. Ale słowo „kompozyt” istnieje naprawdę i oznacza materiał niejednorodny, złożony z co najmniej dwóch składników o różnych właściwościach; ich połączenie cechuje się lepszymi parametrami niż składowe.
22.03.2024
Klasyka
Ciepliński/Bies- Irrberge Andrzej Ciepliński (klarnet) Tymoteusz Bies (fortepian) DUX 2022 Recenzja w numerze 6/2023 „Irrberge” to „Błędne góry” – autochtoniczna nazwa mazurskich Majnegór, w której to okolicy duet Ciepliński/Bies odpoczywał po nagraniu płyty. Wybór utworów odzwierciedla pandemiczny stan ducha tandemu instrumentalistów i nastrój wokół nich – kompozycje Pendereckiego, Debussy’ego, Poulenca, a zwłaszcza Wajnberga to muzyczna […]
06.01.2024
Klasyka
Piękna okładka. I wzruszająca. Dwoje ludzi, spowitych w matowiejących blaskach zorzy, idzie ku horyzontowi.
02.01.2024
Klasyka
Hisaishi” to japońska wersja nazwiska „Jones” i takie właśnie przybrał autor omawianego albumu – Mamoru Fujisawa. Jego idolem jest bowiem słynny amerykański kompozytor oraz producent popu i jazzu Quincy Jones. Drugi podziwiany przez niego Amerykanin to John Williams, mistrz muzyki filmowej.