Klasyka

artykułów: 587

03.06.2024

Klasyka

Camerata Quartet Witold Maliszewski: String Quartets Nos. 1 & 3

Zasługi Witolda Maliszewskiego (1873- -1939) dla muzyki są tak znaczące, że nawet gdyby nic nie skomponował, zapewniłby sobie miejsce w historii kultury Rosji, Gruzji i Polski. Z wykształcenia lekarz i kompozytor (studiował u Rimskiego-Korsakowa i Głazunowa), współorganizował życie muzyczne Petersburga. Założył konserwatorium w Odessie i tamże nauczał do roku 1921.

HM

Hanna Milewska

28.05.2024

Klasyka

Marta Różańska Izabela Paszkiewicz-Ginter – Baltic Music For Oboe And Piano

Sześcioro kompozytorów, sześć kompozycji, dwie instrumentalistki i dwa instrumenty. Choć to ostatnie… nie do końca. W niektórych utworach pojawiają się bowiem dodatki pod postacią rożka angielskiego, fortepianu preparowanego czy elektroniki.

MD

Michał Dziadosz

23.05.2024

Klasyka

Paweł Zagańczyk – Impressions

Album „Impressions” prezentuje utwory na akordeon solo autorstwa polskich kompozytorów. Niektóre zostały napisane specjalnie dla Pawła Zagańczyka. Inne skomponował główny bohater płyty.

MD

Michał Dziadosz

21.05.2024

Klasyka

Kalinowski & Szlezer Dedications vol. 3

Muzycy Cracow Duo, czyli pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski, za jeden z celów działalności artystycznej postawili sobie włączanie do repertuaru mniej znanych lub wręcz na nowo odkrytych utworów na wiolonczelę i fortepian. Z zapałem podejmują się również prawykonań, a twórcy współcześni chętnie dedykują im nowe kompozycje. Program omawianego wydawnictwa został ułożony wyłącznie z […]

HM

Hanna Milewska

11.05.2024

Klasyka

Krzysztof Gawlas – Bartók 2020

Requiem Records słynie z wydawnictw przemyślanych, starannych, nietypowych, a jednocześnie – pomysłowych. W swoim oddzielnym labelu Opus Series skupia się na różnych odcieniach muzyki klasycznej. Tak też się dzieje w tym przypadku, choć sformułowanie „różne odcienie” powinno tu zostać uwypuklone.

MD

Michał Dziadosz

05.05.2024

Klasyka

Karol Mikuli – Metamorphoses: Songs, Op. 16,17,27 and Cantata, Op. 30 to German Poetry

Karol Mikuli (1819-1897), Polak o ormiańskich korzeniach, przez cztery lata szlifował technikę fortepianową w Paryżu pod okiem Chopina i należał do jego ulubionych, najwyżej ocenianych uczniów. Podobnie jak jego mistrz, łączył karierę pianistyczną z kompozytorską, a drugą połowę życia poświęcił także pedagogice (konserwatorium we Lwowie), dyrygenturze orkiestrowej i chóralnej oraz organizacji życia muzycznego. Dorobek kompozytorski […]

HM

Hanna Milewska

27.04.2024

Klasyka

Ewa Skardowska – Polish Piano Preludes Anew

Ewa Skardowska, wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, pianistka i kameralistka, ma swoistą żyłkę eksploratorską. Odnajduje, wykonuje i nagrywa utwory skomponowane przez polskich twórców na fortepian lub z towarzyszeniem fortepianu, powstałe w stuleciu poprzedzającym II wojnę światową, mało znane lub zupełnie zapomniane. Przygodę odkrywcy rozpoczęła od dzieł na trio fortepianowe.

HM

Hanna Milewska

15.04.2024

Klasyka

Jan Bokszczanin – Organ Recital in the Franciscan Church in Zamość

W XVII wieku kościół franciszkanów w Zamościu był największą polską świątynią barokową. W czasie zaborów stał się szpitalem wojskowym i magazynem, zaś w XX wieku – siedzibą kina i liceum plastycznego. Funkcje sakralne odzyskał dopiero w 1994 roku.

HM

Hanna Milewska

03.04.2024

Klasyka

Leszek Możdżer Composites

Tytuł tej płyty to semantyczny majstersztyk. „Composites” – „Kompozyty”, kompozytorzy bez kilku liter, jakby „nie do końca kompozytorzy”, specjalnie wymyślone słowo. Ale słowo „kompozyt” istnieje naprawdę i oznacza materiał niejednorodny, złożony z co najmniej dwóch składników o różnych właściwościach; ich połączenie cechuje się lepszymi parametrami niż składowe.

HM

Hanna Milewska

22.03.2024

Klasyka

Płyty roku 2023 – klasyka

Ciepliński/Bies- Irrberge Andrzej Ciepliński (klarnet) Tymoteusz Bies (fortepian) DUX 2022 Recenzja w numerze 6/2023 „Irrberge” to „Błędne góry” – autochtoniczna nazwa mazurskich Majnegór, w której to okolicy duet Ciepliński/Bies odpoczywał po nagraniu płyty. Wybór utworów odzwierciedla pandemiczny stan ducha tandemu instrumentalistów i nastrój wokół nich – kompozycje Pendereckiego, Debussy’ego, Poulenca, a zwłaszcza Wajnberga to muzyczna […]

H

Hi-Fi i Muzyka

06.01.2024

Klasyka

Antarja Quartet – Krzanowscy

Piękna okładka. I wzruszająca. Dwoje ludzi, spowitych w matowiejących blaskach zorzy, idzie ku horyzontowi.

HM

Hanna Milewska

02.01.2024

Klasyka

Joe Hisaishi – A Symphonic Celebration

Hisaishi” to japońska wersja nazwiska „Jones” i takie właśnie przybrał autor omawianego albumu – Mamoru Fujisawa. Jego idolem jest bowiem słynny amerykański kompozytor oraz producent popu i jazzu Quincy Jones. Drugi podziwiany przez niego Amerykanin to John Williams, mistrz muzyki filmowej.

HM

Hanna Milewska