Historie

artykułów: 120

01.12.2023

Historie

Diamenty z Hackney The Rolling Stones

W 2023 roku mija 60 lat istnienia The Rolling Stones. W 1963 roku ukazał się ich debiutancki singiel z kompozycją Chucka Berry’ego pod tytułem „Come On”. Teraz otrzymujemy kolejny singiel promujący album w gwiazdorskim składzie.

GW

Grzegorz Walenda

09.10.2023

Historie

Wallen odświeża country

„W młodości nie miałem zielonego pojęcia, co będę robił – mówi amerykański piosenkarz Morgan Wallen. – Dopiero muzyka uporządkowała moje życie.” Co ciekawe, w czasach, kiedy na światowych scenach muzycznych dominują hip-hop, pop i brzmienia latynoskie, Wallen zainteresował odbiorców piosenkami country.

GW

Grzegorz Walenda

28.09.2023

Historie

„Peter Grimes” i ciemne miejsca muzyki

Niedawno na łamach „Hi-Fi i Muzyki” zamieściliśmy sylwetkę Harrisona Birtwistle’a (1934-2022) – wybitnego kompozytora brytyjskiego, który rozgłos zdobył za sprawą oper. Ich libretta były najczęściej osnute wokół motywów mitologii antycznej, z dramaturgią inspirowaną eksperymentami teatru współczesnego i muzyką eksponującą element rytmu. Jak to z awangardą bywa, zyskuje ona miano awangardy tylko w zestawieniu z dotychczasowymi […]

HM

Hanna Milewska

11.05.2023

Historie

„The Car” zrobił furorę

„Dobrze się czuliśmy, nagrywając nowy materiał. Praca nad nim nas połączyła” – mówi lider zespołu, który wydał jeden z najlepszych albumów 2022 roku. O ile w USA, na największym rynku fonograficznym świata, prym wiodą wokalistki pop (Beyoncé, Taylor Swift, Billie Eilish) oraz latynoscy raperzy (komercyjny sukces Portorykańczyka o pseudonimie Bad Bunny), o tyle po naszej […]

GW

Grzegorz Walenda

28.02.2023

Historie

Stanisław Moniuszko – ja jestem Paria!

Stanisław Moniuszko uważał „Parię” za swoje najdojrzalsze dzieło – „utwór co do wartości artystycznej bez porównania lepszy od «Halki»”. „Halka” i „Paria” to jedyne jego dzieła sceniczne z gatunku opera seria, dosłownie: poważna. Premiera nie odniosła sukcesu.

HM

Hanna Milewska

15.02.2023

Historie

Beck i Depp

Wymienionych w tytule artystów melomanom ani kinomanom przedstawiać nie trzeba. Wspominamy o nich akurat teraz, ponieważ wspólnie nagrali płytę „18”. Zanim jednak o niej, kilka słów o jej bohaterach.

GW

Grzegorz Walenda

24.09.2022

Historie

Miles pod napięciem

Kiedy w 1987 został zaproszony na kolację do Białego Domu, niewielu wiedziało, kim jest. Gdy towarzystwo nieco się rozkręciło, Nancy Reagan zapytała, co ważnego w życiu osiągnął, by móc się znaleźć w tak zacnym miejscu. Z poważną miną odpowiedział: „Cóż, pięć czy sześć razy zmieniłem kierunek muzyki”.

BC

Bogdan Chmura

15.05.2022

Historie

Fryderyk Chopin – aurea catena szopena

Ponieważ sztuka jest nieskończona w swych ograniczonych środkach, należy ograniczyć jej nauczanie przez te same środki, aby mogło ono być uprawiane jako nieskończone. Fryderyk Chopin (notatki do „Metody gry fortepianowej”) Aurea catena, po łacinie – „złoty łańcuch”. Tak w średniowieczu nazywano komentarze, dopisywane przez czytelników na marginesie Biblii, traktatów filozoficznych, klasycznych dzieł literackich.

HM

Hanna Milewska

26.12.2021

Historie

Paul Hindemith – diamentowy palimpsest

W roku 1926 – dokładnie wtedy, kiedy opera „Cardillac” Paula Hindemitha – powstał film Fritza Langa „Metropolis”. Ekspresjonistyczna wizja miasta przyszłości, w którym konflikt między klasą robotników-poddanych a klasą intelektualistów prowadzi do nieuchronnego starcia, była echem nastrojów społecznych w powojennych Niemczech, a po części – w całej Europie; Wielki Kryzys stał u bram. 1.

HM

Hanna Milewska

07.09.2021

Historie

Leonard Bernstein – za drzwiami białych domków

Starożytni Trojanie jako kosmonauci; średniowieczny rycerz Tristan jako oficer amerykańskiej marynarki wojennej; XIX-wieczna zahukana góralka jako pokojówka w hotelu „Kasprowy” – to tylko kilka z brzegu przykładów scenicznego uwspółcześnienia czasu i okoliczności akcji oper z kanonu repertuarowego. Reżyserom przyświeca nie tylko cel epatowania ekscentrycznością, lecz również chęć przybliżenia bohaterów widzom i pokazania, że pewne problemy […]

HM

Hanna Milewska

11.05.2021

Historie

Pięciu wykonawców z kręgu synthwave, od których warto zacząć

„Kiedyś to było, teraz to nie ma”. Tak brzmi skompresowana i sparodiowana wersja narzekactwa bardziej leciwych pokoleń, krążąca jako viral. Pewnie dlatego chętnie wracamy do starej muzyki, w tym tej z lat 80.

MD

Michał Dziadosz

02.05.2021

Historie

ECM – Najpiękniejsze brzmienie obok ciszy

W listopadzie 1969 roku w Tonstudio Bauer w Ludwigsburgu została nagrana pierwsza płyta sygnowana nazwą ECM Records. Te trzy litery pojawiły się na albumie „Free At Last” („Nareszcie wolny”) tria amerykańskiego pianisty Mala Waldrona. Dziś, z perspektywy czasu, tytuł wydaje się symboliczny.

MR

Marek Romański