Roksan Caspian 4G

07.01.2025

min czytania

Udostępnij

Roksan Caspian 4G

Roksan odświeżył serię Caspian. W czwartej generacji urządzeń z wyższej półki brytyjska wytwórnia proponuje dwa wzmacniacze stereo z wbudowanym przetwornikiem c/a, z czego jeden ze streamerem.

Jedynie dwa modele w najnowszej serii Caspian na pierwszy rzut oka wyglądają dość skromnie, tym bardziej że Roksan nawet nie sugeruje, iż w przyszłości rozbuduje serię o osobne źródło sygnału czy cyfrowy transport. Z drugiej strony – brytyjskie hi-fi od lat 70. XX wieku buduje swą renomę na minimalizmie i dopracowanej w detalach prostocie. Caspian 4G wydaje się więc ofertą dla użytkownika dysponującego już systemem i pragnącego dokonać w nim zmiany albo dla nabywców niezainteresowanych muzyką z nośników fizycznych, a skoncentrowanych raczej na słuchaniu muzyki z plików i platform streamingowych. Jeżeli w przyszłości nabiorą apetytu na więcej, to wzmacniacze będą gotowe zarówno na podłączenie transportu CD, jak i gramofonu. Caspian Integrated to stereofoniczny wzmacniacz dysponujący mocą 105 W/8 Ω i zdolny niemal do jej podwojenia przy spadku impedancji o połowę (200 W/4 Ω). Do regulacji głośności wykorzystano analogowy potencjometr sterowany cyfrowo, a stopień końcowy zbudowano według firmowej topologii Euphoria. Układ pracuje w klasie AB, a dla zapewnienia czystości sygnału wzmocnienie napięciowe i prądowe korzystają z oddzielnych linii zasilających.

Architektura to quasi dual mono, co oznacza, że transformator jest wspólny, ale dalej każda końcówka mocy jest budowana osobno i umieszczona na własnym radiatorze, stanowiącym przy okazji boczną ścianę urządzenia. Do Caspiana 4G można podłączyć gramofon z wkładką MM (RCA z osobnym zaciskiem uziemienia), trzy analogowe źródła liniowe (XLR i dwa RCA), a także cztery cyfrowe (dwa optyczne i dwa koaksjalne) i Bluetooth aptX, zrealizowany na układzie amerykańskiej firmy Qualcomm, przez który można przesyłać muzykę z telefonu lub tabletu. Sygnał do zewnętrznej końcówki mocy wyprowadza wyjście XLR i RCA. Jest też dodatkowy pre-out dla kolejnej końcówki albo aktywnego subwoofera. Dla głośników przewidziano pojedyncze terminale, rozstawione przy krawędziach obudowy, co odzwierciedla wspomniane fizyczne rozdzielenie kanałów. W sekcji DAC-a, w firmowej terminologii określanego mianem Rapture, pracują dwie kości Burr Brown PCM1796 (24 bity/192 kHz), po jednej na kanał. Roksan podkreśla, że konwersja prąd- -napięcie nie została zrealizowana na dostępnym z półki układzie scalonym, ale zbudowana z elementów dyskretnych. To samo odnosi się do sekcji filtra analogowego.

Bardziej pracochłonna metoda przekształcenia sygnału ze zbalansowanego prądowego wyjścia przetworników ma sprzyjać uzyskaniu naprawdę niskich szumów i zniekształceń, a co za tym idzie – wiernemu odwzorowaniu nawet bardzo cichych sygnałów oraz uzyskaniu efektu czarnego tła za instrumentami. Caspian Streaming bazuje w większości na identycznych założeniach i rozwiązaniach, ale dodatkowo oferuje streamer, wejście HDMI eARC i USB-A do podłączenia przenośnej pamięci z plikami. Do komunikacji z internetem służą przewodowe wejście LAN RJ-45 oraz bezprzewodowe Wi-Fi. Podobnie jak we wcześniejszym modelu Attessa, Roksan zdecydował się na streamingową platformę BluOS, opracowaną i rozwijaną przez kanadyjską Lenbrook Group. To właściciel firm NAD, PSB i Blusound. Oprócz nich platformę stosują też Cyrus, Peachtree czy Monitor Audio, od 2016 roku będące właścicielem Roksana. BluOS daje nie tylko dostęp do Tidala, Spotify (oba z funkcją Connect), Deezera, Qobuza, radia internetowego TuneIn i wielu innych serwisów, ale też pozwala bezprzewodowo przesyłać sygnał hi-res (24 bity/ /192 kHz) do maksymalnie 64 stref. Oznacza to, że bez przeciągania kabli da się nagłośnić w oparciu o Wi-Fi i kompatybilne urządzenia nawet bardzo rozbudowaną rezydencję, nie idąc na wielki kompromis jakościowy.

Do sterowania Brytyjczycy proponują aplikację MaestroUnite. Współpracuje ona z procesorem DSP, który nadzoruje między innymi regulację barwy tonu czy optymalny dobór parametrów modułu phono do firmowych wkładek Roksana. Ułatwia także integrację z innymi komponentami systemu, w tym subwooferami Monitor Audio Anthra. Obudowy zaprojektowano z myślą o efektywnej izolacji od drgań mechanicznych i wewnętrznych interferencji. Nabywca może wybrać kolor czarny albo srebrny, przy czym barwione są wszystkie powierzchnie, a nie tylko panel frontowy. Omawiane wzmacniacze Roksana można już kupić w Polsce.

Caspian Integrated kosztuje 14990 zł, a Caspian Streaming – 19990 zł.

Przeczytaj także

Audio-Technica AT-LP8X

14.01.2025

Audio-Technica AT-LP8X

Rotel Michi Q5

10.01.2025

Rotel Michi Q5

Devialet Astra

04.01.2025

Devialet Astra

Aurender A1000

01.01.2025

Aurender A1000

HiFi Rose RD160

30.12.2024

HiFi Rose RD160

Vincent SA-T7 Diamond

28.12.2024

Vincent SA-T7 Diamond

JBL MA9100HP

26.12.2024

JBL MA9100HP

24.12.2024

Audio-Technica AT-LP70XBT