Pathos InPoL2 MkII

19.06.2021

min czytania

Udostępnij


Pathos opracował wzmacniacz z myślą o posiadaczach wymagających kolumn 4-omowych. InPoL2 MkII to hybryda z liniowym zasilaczem i wysoką polaryzacją stopnia końcowego. Obciążenia takie jak Dynaudio Special 25 to dla niego bułka z masłem.

InPoL2 MkII to piękny powrót do najlepszej szkoły budowania wzmacniaczy. Wydajny zasilacz liniowy, stopień prądowy pracujący z wysokim biasem, a jako wisienka na torcie – przedwzmacniacz zrealizowany w technice lampowej. Niby nic nadzwyczajnego, ale w czasach popularności zasilaczy impulsowych i gotowych modułów w klasie D brzmi to jak prawdziwie odświeżający pomysł powrotu do ideałów tonalnego bogactwa i głębi dźwięku. InPol2 MkII jest ewolucją modelu In- PoL2, który z kolei był drugą generacją wzmacniaczy z opatentowanym obwodem InPoL. Ten ostatni bazuje na pojedynczym półprzewodniku w konfiguracji wtórnika, który zapewnia wysokie wzmocnienie prądowe i pojedyncze napięciowe (unity gain). Za wzmacnianie napięcia odpowiadają podwójne triody stopnia wejściowego, w tym konkretnym przypadku dostarczane przez Tung-Sola. W najnowszym modelu obwody In- Pol zdublowano, więc konstrukcja jest w pełni zbalansowana, a dzięki wysokiemu prądowi spoczynkowemu pracuje w klasie A. Wzmacniacz nie został objęty globalną pętlą sprzężenia zwrotnego. Moc w pierwszej chwili nie oszałamia – wynosi 45 W/8 Ω. Warto jednak pamiętać, że topowe integry Accuphase’a również oferują na papierze zaledwie 30 W na kanał, a radzą sobie z bardzo wymagającymi zestawami głośnikowymi, prezentując przy tym jakość dźwięku niedostępną tańszym odpowiednikom. Podobnie może być z Pathosem, zwłaszcza że powstał w topologii pełnego dual-mono.

W zasilaczu zastosowano dwa ekranowane transformatory toroidalne, z których każdy – poprzez osobny mostek prostowniczy i dwa kondensatory filtrujące o pojemności 22000 μF – obsługuje jeden kanał. Dzięki temu unika się niepożądanych modulacji dźwięku w mocnych impulsach i zwiększa dokładność odwzorowania sceny stereo. Podobnie jak w przypadku InPoL-a2, do regulacji głośności wykorzystano zbalansowane drabinki rezystorowe, załączane przekaźnikami. Zwiększenie prądu spoczynkowego stopnia mocy przekłada się na wyższą emisję ciepła. Wymusiło to zastosowanie większych, w porównaniu z poprzednikiem, radiatorów. Nadal są to aluminiowe sztabki, układające się w słowa Pathos po bokach urządzenia. Z bloku aluminium wycina się także panel frontowy. InPoL2 MkII został przystosowany do montażu opcjonalnej karty przetwornika HiDac Mk2. Po przeprowadzeniu tej operacji aktywują się – instalowane fabrycznie – wejścia cyfrowe. Ile ich jest, trzeba będzie się przekonać, oglądając wzmacniacz na żywo. Producent na stronie internetowej podaje, że zastosował po jednym USB B, optycznym i koaksjalnym, ale na zdjęciu tylnej ścianki widać dwa USB B. W przypadku wejść analogowych niezgodności nie ma – przewidziano cztery RCA i dwa XLR. Pathos jest wzmacniaczem liniowym. Żeby korzystać z gramofonu, należy się zaopatrzyć w zewnętrzny phono stage. Sygnał z przedwzmacniacza wyprowadza wyjście XLR. Podłączenie głośników w bi-wiringu ułatwiają zdublowane złocone terminale w płaszczach z tworzywa. Wygodę użytkowania zwiększa dołączony w wyposażeniu pilot. Wzmacniacz o wymiarach 19,5/43/53 cm (w/s/g) waży 38 kg. Pathos InPoL2 MkII wkrótce trafi do sprzedaży.

Importer ustalił cenę na 45999 zł.

Przeczytaj także

McIntosh PS1K

17.01.2025

McIntosh PS1K

Audio-Technica AT-LP8X

14.01.2025

Audio-Technica AT-LP8X

Rotel Michi Q5

10.01.2025

Rotel Michi Q5

Roksan Caspian 4G

07.01.2025

Roksan Caspian 4G

Devialet Astra

04.01.2025

Devialet Astra

Aurender A1000

01.01.2025

Aurender A1000

HiFi Rose RD160

30.12.2024

HiFi Rose RD160

Vincent SA-T7 Diamond

28.12.2024

Vincent SA-T7 Diamond