Marantz Model 50/CD 50n

21.11.2023

min czytania

Udostępnij

004 015 Hifi 10 2023 008

Po serii amplitunerów AV Marantz kontynuuje rozbudowę katalogu elektroniki w nowej linii stylistycznej. Na konferencji online firma przedstawiła system stereo, złożony ze wzmacniacza zintegrowanego Model 50 i odtwarzacza CD 50n.

Producenci popularnego sprzętu grającego przyzwyczaili odbiorców, że DAC i streamer montują we wzmacniaczu, a jeżeli komuś zależy na korzystaniu z płyt CD, to może dokupić odtwarzacz przeznaczony tylko do tego celu. To podejście praktyczne, ale nie do końca purystyczne. Analogowe układy wzmacniacza mieszają się z cyfrowym streamerem i przetwornikiem, co w efekcie prowadzi do wzajemnego zakłócania pracy polami magnetycznymi i wysokoczęstotliwościowym szumem. Jest wygodnie i w miarę tanio, ponieważ użytkownik grający tylko z plików może kupić jedno urządzenie i dostać dużo funkcjonalności w pakiecie. Wymagających posiadaczy kolekcji srebrnych krążków to jednak nie cieszy, bo skoro i tak mają odtwarzacz CD, to nie bardzo im się uśmiecha płacenie za drugi DAC we wzmacniaczu. No i nadal przydałby im się streamer. Mogą kupić osobny i uzyskać dostęp do muzyki z plików, ale to oznacza kolejny wydatek i jeszcze jedno urządzenie w systemie. Marantz chce trafić w oczekiwania właśnie tej grupy. Wzmacniacz Model 50 pozostaje tutaj konstrukcją czysto analogową, natomiast odtwarzacz CD 50n przejmuje wszystkie zadania źródła: czyta srebrne krążki, ma wbudowany streamer, a nawet umożliwia podłączenie zewnętrznych źródeł cyfrowych, w tym komputera i telewizora. Model 50 nawiązuje architekturą do zintegrowanego PM8006, ale jest od niego o 54 mm głębszy, dzięki czemu komponenty wewnątrz mniej sobie nawzajem przeszkadzają.

Większość pomysłów i elementów przeniesiono ze stojącego wyżej w hierarchii Modelu 40n, tyle że okrojonego z funkcji sieciowych. Układ został podzielony na trzy główne sekcje: zasilacz, końcówkę mocy przykręconą do aluminiowego radiatora oraz dużą płytkę z obwodami przedwzmacniacza liniowego i phono MM. Transformator jest większy niż w pierwowzorze i nawinięty grubym miedzianym drutem. Dzięki temu cechuje się niższą impedancją i szybciej reaguje na impulsy. Główne kondensatory filtrujące umieszczono tuż przy końcówce mocy, a do przesyłania prądu o największym natężeniu zastosowano płaskie miedziane szyny zamiast ścieżek na płytce drukowanej. Oba rozwiązania obniżają straty energii i pozwalają lepiej odwzorować szybkie zmiany sygnału, zwłaszcza w najbardziej energochłonnym zakresie basu. Model 50 dysponuje przyzwoitą mocą 70 W/8 Ω. Jest też wydajniejszy od PM8006 dzięki podwojeniu liczby tranzystorów. Pracują one w konfiguracji parallel push-pull, co oznacza, że w każdym kanale znajdują się dwie komplementarne pary połączone równolegle. Zwiększa to współczynnik tłumienia, ułatwia sterowanie bardziej wymagającymi głośnikami i poprawia kontrolę basu. W preampie, zamiast scalonych wzmacniaczy operacyjnych, wykorzystano firmowe moduły HDAM, zbudowane z elementów dyskretnych.

Grubsza ścianka tylna oraz dodatkowe elementy usztywniające front i tłumiące wibracje transformatora powinny zapewnić mechaniczny komfort pracy układom wewnętrznym. Model 50 wyposażono w pięć wejść liniowych, wejście phono MM, wyjście z przedwzmacniacza (pre-out) i do aktywnego subwoofera (mono, filtrowane przy 150 Hz) oraz tape out i bezpośrednie wejście do końcówki mocy. Sygnał do głośników wyprowadzają dwa komplety wysokiej jakości mosiężnych terminali SPKT-1+. Odtwarzacz CD 50n czyta płyty CD, ma wbudowany streamer, a ponadto przyjmuje sygnał ze źródeł zewnętrznych. Można je podłączyć do wejść cyfrowych: optycznego, koaksjalnego, USB-B oraz HDMI ARC, a dla przenośnych pamięci przewidziano USB-A. Do komunikacji z internetem służy LAN i Wi-Fi. Można też przesyłać pliki z telefonu przez Bluetooth i Air Play. Nie zapomniano wreszcie o nadajniku Bluetooth, dzięki któremu sygnał z odtwarzacza trafia do słuchawek. Całość pracuje pod kontrolą platformy HEOS, spotykanej we wszystkich sieciowych urządzeniach Marantza i Denona. Poza dostępem do serwisów streamingowych i odtwarzania plików z dysków i urządzeń przenośnych umożliwia ona włączenie odtwarzacza w system bezprzewodowego multiroomu. Obsługiwane są częstotliwości próbkowania do 24 bitów/ 192 kHz i DSD128. Użytkownik może wybrać jeden z dwóch różniących się charakterystyką filtrów cyfrowych: wygaszający oscylacje po impulsie szybciej albo nieco wolniej. Różnice w brzmieniu powinny być subtelne, ale zauważalne w krytycznym odsłuchu. Konwersję wykonuje układ ES9038Q2M, a sygnał analogowy wzmacniają firmowe moduły HDAM-SA2. Zastosowano dwa rodzaje wyjść: stałe i regulowane, dzięki czemu CD 50n może pracować zarówno ze wzmacniaczem zintegrowanym, jak i sterować bezpośrednio końcówką mocy.

Z myślą o użytkownikach słuchawek zamontowano osobny wzmacniacz, podobnie jak HDAM-SA2 zbudowany z elementów dyskretnych. Połączono go z wyjściem 6,35 mm (na duży jack). Zasilacz rozdzielono na dwie sekcje. Obwody analogowe zaopatruje w energię transformator toroidalny, zaś cyfrowe, kontrolne, napęd i OLED-owy wyświetlacz korzystają z odrębnego modułu impulsowego. W ten sposób ograniczono niepożądane interferencje i szumy, które mogłyby degradować jakość dźwięku. Mechaniczną stabilność i izolację od drgań poprawiają obudowa z trójwarstwowym spodem oraz nóżki podklejone filcem. Front z dodatkową warstwą ekranującą ogranicza wpływ zakłóceń zewnętrznych oraz generowanych przez display. Oba urządzenia występują w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym oraz srebrno-złotym.

Stereofoniczny system Marantza powinien trafić do sprzedaży na początku listopada 2023. Za Model 50 zapłacimy 8699 zł. Tyle samo kosztuje CD 50n.

Jacek Kłos

Przeczytaj także

Bricasti M11

25.01.2025

Bricasti M11

JBL Endurance Race 2

21.01.2025

JBL Endurance Race 2

Soundclub & Hi-Fi Studio Super High-End Show

18.01.2025

Soundclub & Hi-Fi Studio Super High-End Show

McIntosh PS1K

17.01.2025

McIntosh PS1K

Audio-Technica AT-LP8X

14.01.2025

Audio-Technica AT-LP8X

Rotel Michi Q5

10.01.2025

Rotel Michi Q5

Roksan Caspian 4G

07.01.2025

Roksan Caspian 4G

Devialet Astra

04.01.2025

Devialet Astra