16.06.2023
min czytania
Udostępnij
Idea jest następująca: zawodowiec lub wymagający meloman korzysta ze swoich ulubionych słuchawek monitorowych. Wybrał je starannie. Dopasował do ucha i nie chce słyszeć o żadnych innych. Sęk w tym, że nie zawsze chce mu się walczyć z kablem i w codziennych sytuacjach przydałoby mu się więcej swobody. Nie kupi jednak zwykłych słuchawek TWS, ponieważ przyzwyczaił się do swoich i inne go nie satysfakcjonują. Chciałby jedynie uzyskać ten sam dźwięk, tyle że bez plączących się przewodów. Tutaj z pomocą przychodzi iFi. Firma opracowała bezprzewodowe moduły Go pod wpinane do gniazd w słuchawkach. Zamieniają one dokanałowe monitory w… dokanałowe monitory Bluetooth, a o wysoką jakość dźwięku ma zadbać wyrafinowana konstrukcja. W obudowie Go poda mieszczą się trzy odrębne elementy: odbiornik Bluetooth 5.2, monofoniczny DAC oraz wzmacniacz mocy. Pierwszym jest 32-bitowy, czterordzeniowy Qualcomm QCC5144, który można było od razu skonfigurować do pracy w roli DAC-a, oszczędzając przy tym nieco miejsca i funduszy. W iFi zajmuje się jednak tylko przyjmowaniem sygnału bezprzewodowego. I robi to w sposób faktycznie bezkompromisowy, ponieważ obsługuje LDAC i LHDC (HWA) w maksymalnych specyfikacjach 32 bity/96 kHz, z najwyż- szym transferem LDAC 990 kb/s, dostępnym dla użytkowników urządzeń z Androidem i obsługujących Snapdragon Sound, albo 660 kb/s z pozostałymi kompatybilnymi z systemem LDAC. Ponadto działa z 24-bitowymi formatami aptX HD i aptX Adaptive, oferującymi częstotliwości próbkowania, odpowiednio, do 48 kHz i 96 kHz, oraz z funkcjonalnością QHS (Qualcomm High Speed), która zapewnia dodatkowe 300 kb/s przepływności. Inne obsługiwane kodeki to aptX Low Latency, zwykły aptX, AAC i SBC. Oznacza to, że z każdym źródłem GO pod łączy się z najwyższą rozdzielczością, na jaką ono pozwala. Moduły realizują także TrueWireless Mirroring, zgodnie z którym automatycznie wybierają silniejszy sygnał Bluetooth i zapewniają optymalny transfer i stabilność transmisji. GO pod, który wykryje mocniejsze połączenie, działa jako odbiornik, natomiast drugi go odzwierciedla. Jeśli słuchacz zmieni pozycję i połączenie z drugim modułem okaże się lepsze, to automatycznie zamienią się miejscami. Podobnie, jeżeli słuchacz wyjmie z ucha odbiornik, to jego funkcję przejmie drugi Go pod, co istotne – bez przerywania transmisji.
Do konwersji c/a wykorzystano chipy Cirrus Logic Master HIFI, po jednym na kanał, pracujące pod kontrolą precyzyjnego zegara taktującego. Regulacja siły głosu odbywa się w dziedzinie analogowej, już za przetwornikiem. Oznacza to, że rozdzielczość sygnału cyfrowego nie jest zmniejszana w wyniku jego przyciszenia w telefonie, ale zachowana niezależnie od poziomu głośności. Wzmacniacz dysponuje mocą nominalną 120 mW/32 Ω. Impedancja podłą- czonych słuchawek jest wykrywana automatycznie, a parametry pracy dobierane do jednej z czterech wartości: 16, 32, 64 i 300 omów. Dzięki temu uzyskuje się nie tylko najwyższą jakość dźwięku, ale także optymalizuje pobór energii. Skoro o niej mowa, to ogniwa w samych modułach wystarczają na około siedem godzin grania. W zestawie znajduje się eleganckie etui ładujące, które pomie- ści zarówno GO pody, jak i słuchawki. Akumulator w futerale ma pojemność 1500 mAh, dzięki czemu łączna energia zgromadzona w zestawie naładowanym do pełna powinna wystarczyć na około 35 godzin. Etui obsługuje zarówno indukcyjny standard Qi, jak i szybkie ładowanie USB-C. Oprócz słuchania muzyki GO pody mogą służyć do prowadzenia rozmów telefonicznych. Wyposażono je w mikrofony i technologię tłumienia hałasu Qualcomm cVc, poprawiającą czytelność mowy nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. Do sterowania najważniejszymi funkcjami służy aluminiowy panel dotykowy. Rozpoczyna i zatrzymuje odtwarzanie, przeskakuje do ścieżek, odbiera rozmowy i aktywuje asystenta głosowego podłączonego urządzenia. GO pod waży 12 g i, jak zapewnia producent, pomimo niewielkiej masy jest solidny i trwały.
Odporność na wodę i pot potwierdza stopień ochrony IPX5. Nie bę- dzie więc problemu z noszeniem modu- łów na siłowni, a nawet w czasie deszczu. Do połączenia ze słuchawkami służy nauszna pętla, wyposażona w wymienne złącze. iFi oferuje wtyki pasujące do gniazd MMCX, 2pin, Pentaconn, T2 i A2DC. Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Co prawda GO pod będzie działał z róż- nymi monitorami, ale żeby oszczędzić niezdecydowanym słuchaczom błądzenia po omacku, iFi nawiązało współpracę z kilkoma producentami IEM-ów i wybra- ło sześć najbardziej udanych zestawień. W efekcie pierwszych 1000 par Go podów zostanie zaoferowanych bezpośrednio na stronie iFi w pakiecie ze słuchawkami. Są to: 64Audio U4S, Craft Ears Aurum, Meze Advar, Meze Ria Penta, Symphonium Meteor i Westone Mach 60. Kiedy limit się wyczerpie, moduły będą dostępne jako samodzielny produkt w cenie 1999 zł. Każda para będzie dostarczana z dwiema pętlami na uszy, pasującymi do gniazd MMCX i 2-pinowego IEM. Dodatkowe pętle do połączeń Pentaconn, T2 i A2DC będą dostępne opcjonalnie.
Przeczytaj także