25.09.2016
min czytania
Udostępnij
Technicznym mózgiem Exogala jest Jim Kinne, autor takich urządzeń, jak Wadia 27, transport Wadia 270 CD i Power DAC Wadia 790. Twórcy przedsięwzięcia deklarują, że chcą produkować urządzenia optymalne do odsłuchu, a nie tylko dobre w laboratorium pomiarowym. Ponadto produkty mają być zaprojektowane przez nich od „A” do „Z” przy użyciu najnowszych technologii. Mają być produkowane w USA i powstawać w oparciu o jak najwięcej podzespołów z okolic siedziby firmy w Minnesocie. Muszą też dawać możliwość aktualizacji oprogramowania, kiedy tylko pojawią się nowe wersje. Ponadto powinny być łatwe w obsłudze, niewielkie i ładne. Exogal bazuje na otwartych protokołach, aby umożliwić odtwarzanie muzyki z dowolnych źródeł. Sprzętem można sterować także za pośrednictwem sieci lokalnej przez systemy automatyki, bez kosztownych sterowników. Pierwszym produktem powstałym w zgodzie z tymi założeniami jest przetwornik c/a Comet.
Oferuje wejścia cyfrowe w większości aktualnie używanych formatów: asynchroniczne USB (32 bity/384 kHz, DSD128), AES/EBU (24/192), S/PDIF (24/192), Toslink (24/96), a także analogowe RCA. Sygnał z tego ostatniego jest zamieniany na cyfrowy 24/96. Comet może pełnić także funkcję przedwzmacniacza oraz wzmacniacza słuchawkowego. Poziom sygnału na wyjściach analogowych można zmieniać w 100 krokach, a jego regulacja odbywa się w domenie cyfrowej. Sercem układu jest sześciordzeniowy DSP z autorskim oprogramowaniem Exogala. Przetworniki c/a są dwa: TI PCM 4104 dla głównego toru analogowego, zakończonego wyjściami RCA i XLR, oraz TI PCM 5122 dla wyjścia słuchawkowego typu duży jack 6,35 mm. To ostatnie umieszczono z boku.
Wyjścia RCA i XLR mogą pracować równolegle, np. jedno zasilać wzmacniacz mocy, a drugie – aktywny subwoofer. Sterować można na dwa sposoby: pilotem lub przez aplikację na smartfon lub tablet. Pilot służy do zmiany siły głosu, wyboru wejścia i wyjścia (główne lub słuchawkowe) i szybkiego ściszania o określoną wartość – podobnie jak w trybie „Attenuator” we wzmacniaczach Accuphase’a. Aplikację Exogal Remote App można zainstalować na urządzeniach z Androidem (4.3 i wyższy, z obsługą BLE) oraz systemem Apple (iPad, iPhone 4s lub nowszy, iPod Touch). Do kompletu Exogal opracował niedawno wzmacniacz Ion Power DAC. Jest on o tyle ciekawy, że ma jedynie wejście HDMI, do którego można przesłać tylko sygnał cyfrowy z Cometa. Comet występuje w dwóch wersjach: podstawowej albo Plus, wzbogaconej o lepszy zasilacz. W każdym przypadku do wyboru są dwa kolory wykończenia: czarny albo srebrny. Exogal Comet jest już dostępny w sprzedaży.
Wersja standardowa kosztuje równowartość 3000, a Plus – 3500 dolarów.
Przeczytaj także