04.01.2025
min czytania
Udostępnij
Pomimo płaskiej konstrukcji Astra jest bogato wyposażona i dysponuje mocą 150 W/ /8 Ω, którą podwaja przy spadku impedancji obciążenia o połowę. Stopień końcowy to firmowa hybryda ADH2, łącząca wzmocnienie napięciowe w klasie A z prądowym w klasie D. Dopracowywane przez Devialeta niemal od początku działalności rozwiązanie pozwoliło połączyć kompaktowe rozmiary obudowy z osiągami kojarzonymi zwykle ze znacznie większymi konstrukcjami. Firma podkreśla przy tym, że wydajność nie była głównym celem projektantów – w takim przypadku wystarczyłoby po prostu pozostać przy klasie D. Chodziło przede wszystkim o znacznie trudniejsze połączenie słodyczy i wyrafinowania dźwięku z zapasem mocy, który zapewni uniwersalność i prawidłowe wysterowanie szerokiej gamy zespołów głośnikowych. Podobnie jak wcześniejsze Devialety, Astra ma nie tylko pięknie wyglądać, ale też równie pięknie grać. A gdyby 150 W nadal komuś nie wystarczyło, może dokupić drugi egzemplarz i przełączyć oba w tryb monobloku. Moc się wtedy podwoi, a nabywca takiego kompletu otrzyma promocyjną zniżkę. Z myślą o optymalnej współpracy z kolumnami Francuzi opracowali rozwiązanie o nazwie SAM (Speaker Active Matching).
Sporządzili bazę parametrów około 1200 modeli, którą następnie uwzględnili w oprogramowaniu Astry. Dzięki temu wzmacniacz potrafi w czasie rzeczywistym dopasować sygnał do realnego obciążenia, podłączonego do gniazd głośnikowych. Jak deklaruje producent, rozwiązanie powstało z myślą o uzyskaniu wyrównania czasowego pomiędzy sygnałem ze źródła a ciśnieniem akustycznym generowanym przez przetworniki. Równocześnie zapewnia ono skuteczną ochronę przed przeciążeniem. RAM (Record Active Matching) to z kolei przedwzmacniacz korekcyjny, w którym można precyzyjnie ustawić parametry pracy do posiadanej wkładki i wybrać krzywą korekcji, niekoniecznie RIAA, choć oczywiście tę również uwzględniono. Zmiany wprowadza się za pomocą konfiguratora online, który pozwala modyfikować wszystko na bieżąco. Na wąskiej tylnej ściance zamontowano dwa wejścia analogowe – phono i liniowe – oraz pięć cyfrowych: dwa optyczne, dwa koaksjalne (24 bity/192 kHz) oraz USB-C (24 bity/384 kHz), dzięki którym można skorzystać z wbudowanego DAC-a. Za pośrednictwem streamera Astra współpracuje z serwisami Tidal i Spotify (oba z funkcją Connect).
W wyposażeniu nie zabrakło przewodowego wejścia Ethernetu i dwuzakresowego Wi-Fi, a przez Bluetooth 5.3 można przesyłać muzykę z telefonu lub tabletu. Astra obsługuje Apple AirPlay i Google Cast. Jest kompatybilna z Roonem oraz UPnP. W komplecie znajduje się wyjątkowo elegancki okrągły pilot, ale wszystkie ustawienia są dostępne przez przeglądarkę oraz w aplikacji. Do wyboru przewidziano dwie wersje kolorystyczne: Light Bronze i Opéra de Paris. Ta druga jest ręcznie zdobiona 23-karatowymi płatkami złota przez mistrzów rzemiosła z paryskiego Ateliers Gohard. Devialet Astra jest już dostępny w sprzedaży.
Wersja podstawowa kosztuje 69499 zł, a specjalna Opéra de Paris – 86999 zł.
Przeczytaj także