Boenicke W8

28.10.2014

min czytania

Udostępnij

Sven Boenicke opracował nowy model kolumn. W8 są trójdrożne, podłogowe, wykonywane ręcznie w Szwajcarii, a do budowy używa się litego drewna. W dodatku cena wydaje się przystępna. Modelem W10 Boenicke zauroczył nas w czasie ubiegłorocznego Audio Show. Tamte kolumny były jednak bardzo drogie, przez co dostępne jedynie wybrańcom losu. Teraz szwajcarska manufaktura proponuje trójdrożną podłogówkę w znacznie przyjaźniejszej cenie.

Zapowiada się nie lada gratka, ponieważ kiedy się przyjrzeć skomplikowanemu przekrojowi obudowy oraz zastosowanym komponentom i materiałom, nie widać kompromisów jakościowych. W8 to nieduża kolumna o wysokości 78 cm. Wyposażono ją w trzy przetworniki.

Każdy pracuje w osobnej komorze akustycznej o łagodnym, owalnym kształcie, precyzyjnie wyżłobionym w litym drewnie obrabiarką CNC. Obudowa ma być sztywna, niepodatna na rezonanse, by zapewnić pracującym w niej głośnikom stabilne oparcie. Konstruktor jest przekonany o brzmieniowej wyższości naturalnego drewna nad każdym innym materiałem, włączając w to metal i materiały syntetyczne. Uważa, że tylko przetwornik zamontowany w obudowie z drewna ma szansę zabrzmieć naprawdę naturalnie i muzykalnie. Tony wysokie i górną średnicę przetwarza szerokopasmowy głośnik stożkowy o średnicy 7,5 cm. Ma metalową membranę, a do filtrowania użyto zwrotnicy 1. rzędu. Zakres nisko-średniotonowy to domena modyfikowanego, 10-cm przetwornika z papierową membraną, w której centrum znajduje się korektor fazy, wytoczony z drewna jabłoni. Z kolei do magnesu przyklejony jest stożkowy element z drewna klonu. Sven Boenicke stosuje w swoich kolumnach liczne zabiegi tuningowe, które osobno dają niewielką poprawę brzmienia, ale połączone w jednej konstrukcji pozwalają uzyskać skok jakościowy. Za bas odpowiada 16,5-cm woofer umieszczony na bocznej ściance. Pracuje w pełnym zakresie – bez filtracji elektrycznej. Dla uprzestrzennienia dźwięku, z tyłu kolumny montowany jest dodatkowy tweeter. W8 stoją na specjalnie zaprojektowanych podstawkach SwingBase wykonanych z metalu. Ustawienie ułatwiają regulowane nóżki. Okablowanie wewnętrzne poprowadzono przewodem o konstrukcji licowej z jedwabną izolacją. Gniazda to oryginalne WBT NextGen. W8 będą dostępne w wersji podstawowej oraz z dwoma poziomami fabrycznego tuningu: SE i SE+, obejmującymi dodatkowe elementy dostrajające brzmienie. Efektywność wynosi 87 dB, a impedancja nominalna 4 omy, przy czym w wersjach SE może chwilowo spadać do 2 omów przy 10 kHz. Do sterowania warto więc wybierać wydajne wzmacniacze. Boenicke W8 weszły już do produkcji, a pierwsze pary powinny dotrzeć do Polski przed końcem października. Dostępne będą wykończenia w kolorze czereśni, orzecha, dębu oraz jesionu. Oficjalną polską premierę zaplanowano na Audio Show. Przewidywana cena: 25900 zł za parę.

Przeczytaj także

Soundclub & Hi-Fi Studio Super High-End Show

18.01.2025

Soundclub & Hi-Fi Studio Super High-End Show

McIntosh PS1K

17.01.2025

McIntosh PS1K

Audio-Technica AT-LP8X

14.01.2025

Audio-Technica AT-LP8X

Rotel Michi Q5

10.01.2025

Rotel Michi Q5

Roksan Caspian 4G

07.01.2025

Roksan Caspian 4G

Devialet Astra

04.01.2025

Devialet Astra

Aurender A1000

01.01.2025

Aurender A1000

HiFi Rose RD160

30.12.2024

HiFi Rose RD160