HFM

artykulylista3

 

Wolfgang Zerer - Organy Joachima Wagnera w Siedlcach

k OrganyJoachimaWagnera

Wolfgang Zerer (organy)
Dux 2011

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

Półtora roku (1744-45) trwała budowa organów – bohatera omawianej tu płyty – przez warsztat Joachima Wagnera z Brandenburgii. Sławny w swoim czasie organmistrz zasłynął z autorskiej innowacji konstrukcyjnej – tzw. podwójnej transmisji, wyrównującej brzmienie rejestrów między manuałami.
Powszechnie sądzono, że żaden z tego typu instrumentów nie dotrwał do naszych czasów, aż tu na początku XXI wieku na strychu kościoła w Pruszynie koło Siedlec znaleziono zdemontowane organy z „firmową” tabliczką Wagnera. Po starannej konserwacji umieszczono je w siedzibie Biskupa Siedleckiego, w sali, w której będą odbywały się koncerty.
Możliwości odnowionych organów pokazuje ciekawie ułożony recital niemieckiego wirtuoza Wolfganga Zerera.
Instrument Wagnera należy do „kameralnych” wersji organów – brak pedału, dwa manuały, tylko kilka rejestrów. Doskonale się sprawdza w utworach refleksyjnych, spokojnych (jak „Mein junges Leben hat ein Endt” Sweelinka), nastrojowych oraz tych z przeciwległego krańca palety nastrojów – wesołych, tanecznych. Klarowne współbrzmienia (trochę przypominające organy Hammonda) i „ruchliwe” (szybko reagujące) klawiatury pozwalają wykonywać zarówno żywiołowe toccaty (Frobergera, Kerlla, Muffata), jak i skoczne melodie („Andante für eine Walze in eine kleine Orgel” Mozarta).
Zerer znakomicie wykorzystuje zalety instrumentu. Gra z subtelną elegancją, utrzymując dość żwawe tempa i dbając o precyzyjną realizację ozdobników. Zachęca do posłuchania siedleckich organów na żywo – to świetna promocja miasta.

Autorzy: Hanna i Andrzej Milewscy
Źródło: HFiM 5/2012

Pobierz ten artykuł jako PDF