HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2011/11/30 16:55 #382592

Problem dotyczy większości kaset. Włączam PLAY gra kilka sekund, nagle wszystko się "zmula", giną wysokie tony, napęd zwalnia i słychać okresowe chrobotanie taśmy. Zastopuje, nacisne PLAY i znowu kilka sekund gra normalnie potem zmula. Często jest także tak, ze jedna strony kasety jest odtwarzana bez problemów, a na drugiej się wszystko kiepści :( Odtwarzałem kilka takich kaset z ktorym moj Deck miał problemy na innym odtwarzaczu Akai i wszystko ładnie chodziło Jakość taśm wygląda na bardzo przyzwoitą. W czym tkwi problem? Czy da się coś z tym zrobić? Może John 1,5V coś poradzi :|

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2011/11/30 18:00 #382594

Spróbuj na początek przeczyścić cały tor prowadzenia taśmy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2011/11/30 18:30 #382597

Pavblo napisał: W czym tkwi problem?


W decku, że się tak błyskotliwie wyrażę.
Po pierwsze primo RS-AZ6 jest jednym z tych na którym znawcy wieszają najwięcej psów. Dobre Technicsy były jeszcze w latach '80-tych, potem równia pochyła i na samym dnie wspomniany model. Niby wypas, głowica amorficzna której nie trzeba, a nawet nie wolno rozmagnesowywać ale brzmienie jednak dalekie od swoich starszych braci, zwłaszcza tych najlepszych jak RS-B100.

Kup w sklepie z odczynnikami dla chemików alkohol izopropylowy (izopropanol), chyba, że mieszkasz w okolicach Krakowa to odstąpię odrobinę, cuchnie szpetnie i do picia się nie nadaje ale czyści znakomicie wszelki syf z głowicy, wałków i rolek dociskowych z reguły nie szkodząc tym ostatnim. Trzeba uważać bo producenci robili rolki z "egzotycznych" gum którym szkodzi wszystko, ale jak do tej pory nie miałem z tym problemów.

Po drugie primo - napęd. Albo paski zaczynają tracić swoje właściwości (guma z czasem się rozwulkanizowuje) i robi się z niej czarna mazia. Druga sprawa to przeniesienie napędu z idlera na rolki nawojowe. Może się to po prostu ślizgać. Poza tym w rolkach są jeszcze sprzęgła które też z czasem tracą równowagę pomiędzy tarciem a ślizganiem. Nie wiem jak jest rozwiązany cały mechanizm w tych modelach Technicsa. Możliwe, że jest to któryś z ostatnich modeli Sankyo które klepało mechanizmy dla połowy świata. Dochodzi jeszcze beczkowatość rolki dociskowej.

Czy deformuje Ci taśmę albo próbuje ją wciągać ?

Serwisu który Ci naprawi decka raczej nie masz co szukać. Jedyna szansa popytać wśród braci magnetofoniarskiej na AS. Może akurat w Twojej okolicy jest jeszcze jakiś czarnoksiężnik od tej aparatury.

Aha, izopropanolem możesz też przeczyścić paski napędowe, najlepiej zrobić do nasączonym patyczkiem do czyszczenia uszu w trakcie np. przewijania kasety. Oczywiście musisz rozkręcić nieco swoje cacko i grzebnąć mu w trybikach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2011/11/30 20:48 #382606

John 1.5 V napisał:

Czy deformuje Ci taśmę albo próbuje ją wciągać ?


Tak, w czasie "zmulania" widać przez szybkę jak powstają nieregularne kształty taśmy. Wciągnęło mi tylko raz taśme ale była bardzo stara. Zdziwiłem się ze ten deck jest nawet inteligentny i wyswietlil jakis komunikat :-D

Zastanawiam się tylko czy dostanę u siebie w mieście ten izopropanol

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2011/11/30 21:58 #382609

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
>>> Pavblo

na allegro - kliknij:izopropanol


PS. ...a jak kupisz większe opakowanie...przyda się w przyszłości ...do mycia winyli :idea: :wink:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2011/11/30 22:24 #382612

Jeśli bywasz w Radomiu spróbuj u nich:

www.idalia.com.pl/chemia/kontakt/236,1.htm

Popytaj nauczycieli chemii w szkołach, może masz jakiegoś znajomego chemika który przy okazji ma fajną siostrę. Jakbyś nie mógł zdobyć to po prostu wyślę Ci np. w buteleczce po kroplach do nosa. Na jakiś czas wystarczy, zwłaszcza, że do czyszczenia głowicy, rolek i pasków wystarczy nie więcej jak 10 kropli, a nie czyście się takich rzeczy co chwilę. Nawet jeśli często używasz magnetofonu możesz to robić raz na miesiąc.

Skoro piszesz, że pojawiają się jakieś nieregularności widoczne przez okienko to rozumiem, że taśma się luzuje. To by świadczyło o poślizgu pomiędzy idlerem a rolkami nawojowymi. Ale to na razie gdybanie.

Idler to to szpejko na środku. Jest też w wersji zębatej ale nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie.


A przy okazji fotki tego co najlepsze ze stajni Technicsa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2011/12/01 18:05 #382640

Często bywam w Radomiu więc nie będę miał problemów z wpadnięciem do tego sklepu, ale jeszcze popytam u mnie w mieście. A jezeli to ten pośliżg pomiędzy idlerem a rolkami nawojowymi powoduje marszczenie się taśmy to jak to zniwelowac? Przez przeczyszczenie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2011/12/03 00:32 #382690

Jeżeli czyszczenie nie pomoże trzeba będzie zmatowić kółko na idlerze. Powinno być gumowe. Problem w tym, że jest ono zazwyczaj mocno zabudowane i dostęp do niego jest albo trudny albo żaden. A najlepiej matowi się coś takiego w ruchu drobniutkim papierem ściernym (1000 lub 2000). Mam nadzieję, że guma na kółku się nie rozlazła. Czasem problem jest w sile docisku czyli w sprężynce która go naciąga. Trzeba też sprawdzić czy silniczek napędowy (a w tym modelu powinien taki być) idlera nie ma zbyt wytartej rolki ciernej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2011/12/07 21:20 #382940

A jeszcze takie pytanie mam odnosnie przechowywania: Czy temperatura wpływa na stan taśmy? Część kaset trzymam w pomieszczeniu nie ogrzewanym, ale temperatura nie spada tam ponizej 0

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2011/12/08 19:14 #382990

Owszem. Gorąco, bezpośrednie słońce i kaseta nadaje się co najwyżej do pojemnika na plastik/metal. Mrozy też nie służą, zwłaszcza starym taśmom z lat '80-tych i '70-tych. Choć jeśli ktoś ma te najstarsze to raczej wie co trzyma i ma na to dobre warunki. Jeżeli nie spada poniżej zera i jest sucho to jest jeszcze znośnie ale przypominam, że każdą kasetę wypada przewinąć przynajmniej raz na rok. Choćby po to, żeby efekt przekopiowania na sąsiednie zwoje się nie pogłębiał i tak ogólnie dla przewietrzenia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2012/01/17 16:23 #384875

Zaczęły się ferie i miałem czas zajrzeć do środka decku. Dostałem u mnie w miescie izopropanol w spreju więc zaczałem czyścić patyczkami do uszu głowice i paski. Wszystko wygląda naprawdę ładnie, paski zadbane, niesparciałe. Niestety problem nadal się pojawia. Bardzo cięzko dojść do tego "idlera", nawet go nie zobaczyłem :-D Ogolnie probowałem odkrecać jakieś części ale za chiny nic nie moge wyjąć. Probowałem szparkami dostać się do tego mechanizmu wewnątrz. Kiedy zatrzymałem patyczkiem zębatki, dzwięk był normalny, tylko taśma się podwijała i musiałem odstawiać patyczek, ale potem znowu zmuła :( Dzisiaj spróbuje z nim pójść do rzekomego majstra od magnetofonów, zobaczymy, może coś zaradzi, bo ja nawet nie wiem jak tam się dostać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2012/01/17 23:19 #384905

Tak czasem bywa, żeby dostać się do pierdoły trzeba odkręcić 3 tuziny śrubek i rozbebeszyć pół magnetofonu.

Niech Cię nie zdziwi kiedy po złożeniu wszystkiego i stwierdzeniu, że wszystko działa jak należy zostaną Ci dwie małe śrubki. To naturalne. Po pierwsze śrubki rozmnażają się wewnątrz urządzeń, podobieństwo kształtu gwintu i helisy DNA nie jest przypadkowe, a po drugie, miejsca po śrubkach zarastają, bo nikt nie lubi kiedy wciska się w niego obce ciało, choć możliwe, że płeć przeciwna będzie miała ... przeciwne zdanie. Śrubki należy wyoknować, ponieważ kiedy rozłożysz ustrojstwo ponownie i zechcesz wkręcić jednak to co zostało, po złożeniu i ponownym stwierdzeniu, że wszystko działa sprawnie pozostaną Ci nie dwie a trzy śrubki. Naprawdę, szkoda nerwów. Kategorycznie wyoknować.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2012/01/18 14:20 #384938

Wyoknować= wyrzucić za okno Ci chodzi?:D

Dobra, wczoraj zaniosłem gościowi zeby do niego zajrzał, wyczyścil mi rolke(takie kołko gumowe do ktorego mozna sie dostać bez rozkrecania). Czy to jest idler? :? Chyba nie :-D Ja to zupelnie pominałem, przejechałem z grubsza izopropanolem a on porządnie się do tego zabrał, twierdził, że na tym ślizga się taśma. Problemu już nie ma w wiekszości kaset, lecz pozostała w tych gorszej jakości. Czy tak juz jest ze ten magnetofon będzie czuły na "gorsze kasety" czy to jednak nadal jakaś wada/uszkodzenie i trochę jeszcze się pobawić? :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z Deckiem Technics RS-AZ6 2012/01/18 14:31 #384939

John 1.5 V napisał: Niech Cię nie zdziwi kiedy po złożeniu wszystkiego i stwierdzeniu, że wszystko działa jak należy zostaną Ci dwie małe śrubki. To naturalne. Po pierwsze śrubki rozmnażają się wewnątrz urządzeń, podobieństwo kształtu gwintu i helisy DNA nie jest przypadkowe, a po drugie, miejsca po śrubkach zarastają, bo nikt nie lubi kiedy wciska się w niego obce ciało, choć możliwe, że płeć przeciwna będzie miała ... przeciwne zdanie. Śrubki należy wyoknować, ponieważ kiedy rozłożysz ustrojstwo ponownie i zechcesz wkręcić jednak to co zostało, po złożeniu i ponownym stwierdzeniu, że wszystko działa sprawnie pozostaną Ci nie dwie a trzy śrubki. Naprawdę, szkoda nerwów. Kategorycznie wyoknować.


Oj tak, oj tak!!! Święte słowa. Tylko ja nie wywalam śrubek, mam na takie sieroty specjalne pudełeczko. Łudzę się, że kiedyś się przydadzą, a tylko ich przybywa. Chyba rzeczywiście się mnożą...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator