HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2010/04/20 18:52 #340822

Po kilkunastu latach nadszedł ten moment kiedy odtwarzacz zaczyna notorycznie wyświetlać [NO dISC]. Jego prawo.
Założyłem ten wątek/instrukcję dla potomnych którym wymiana lasera wydaje się czymś tajemnym i możliwym tylko do wykonania w serwisie za znaczne pieniądze. Otóż moi mili, wymiana lasera lub całego transportu w przypadku KSS 213 C jest banalnie prosta. Jedyne co trzeba mieć to odrobina zdolności manualnych, chęci i kawałek śrubokręta.
Na początku trzeba kupić laser (akurat ja wymieniałem cały transport co akurat jeszcze upraszcza sprawę).
Kupiłem go bez problemu w Krakowie w sklepie Video Head na ulicy Prądzyńskiego 6 (na przeciwko wydziału ogrodnictwa Akademii Rolniczej przy al.29 listopada). Oryginalne SONY kosztowało 30 zł.

Porównanie starego i nowego poniżej.


Starsze wersje miały niebieską powłokę na soczewce, nowe też ją mają ale jest zrobiona z czegoś innego i stąd brak niebieskiego połysku.

Rozbieramy Rotela.

Przy ściąganiu obudowy (zsuwa się ją w stronę tylnej ścianki) może Wam się przytrafić mała niedogodność. Mianowicie mimo odkręcenia wszystkich śrub, (2 z tyłu i 6 od spodu) obudowa nie chce zejść. To tylko plastikowa osłona transformatora zahacza o pokrywę, więc trzeba po lewej stronie włożyć palce i odgiąć ją w dół. Na poniższym zdjęciu wyraźnie widać, że jest wypukła i będzie blokować pokrywę.


Wymontowujemy cały transport, czyli OSTROŻNIE odpinamy dwie wielopinowe wtyczki po prawej i taśmę od samego mechanizmu. Przy wtyczkach możemy sobie pomóc małym płaskim śrubokrętem, taśmę najlepiej chwycić palcami i z czuciem wysunąć z gniazda.




Potem odkręcamy 4 śruby mocujące cały transport do podstawy, są w wąskich wgłębieniach. Wyciągamy całość i odwracamy na "plecy". Na poniższym zdjęciu pokazano mechanizm z już wykręconym modułem laserem.



Z narożników mechanizmu wyciągamy 4 gumowe amortyzatorki. Zwróćmy uwagę jak są zmontowane ze sprężynkami, żebyśmy złożyli je potem tak samo.



Jeśli wymieniamy sam laser do musimy odgiąć białą zawleczkę która blokuje oś/szynę lasera, wysunąć laser, założyć nowy i zamocować oś/szynę na swoim miejscu.



Potem skręcamy całość tak jak było, uważając na gumowe wkładki i sprężynki. Zwróćcie uwagę, że sprężynki z przodu napędu są nieco inne (sztywniejsze) niż te z tyłu. Mają też inny kolor (żółtawy). Napęd z przodu jest nieco cięższy i dlatego wymaga nieco sztywniejszych sprężyn.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2010/04/20 18:59 #340824

  • themule
  • themule Avatar
  • Gość
  • Gość
Swietne! Wielkie dzieki!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2016/12/12 09:11 #436160

TERAZ BARDZO WAŻNA RZECZ.

Napęd oryginalnie ma blokadę w postaci jednego punktu lutowniczego. Należy go rozlutować ale z tego co się dowiedziałem od sprzedawcy lepiej zrobić to po podłączeniu wielopinowych wtyczek i taśmy (zdjęcia były powyżej). Ponoć bez tego można lutownicą (zwłaszcza transformatorową) uszkodzić sam laser. Lutownica transformatorowa w czasie pracy tworzy wokół grotu całkiem spore pole elektromagnetyczne, które może wzbudzić w układach jakieś prądy które mogę być zbyt silne dla dla układów lasera. Ja ponieważ chwilowo miałem pod ręką tylko transformatorówkę postanowiłem wyciąć wspomniany punkt nożem do tapet.



Bez tej operacji transport nie będzie działał.
Teraz pozostało już tylko przykręcić cały transport do podstawy, podpiąć wszystko do prądu, włączyć i włożyć jedną z ulubionych płyt.


Jak widać wszystko działa.


A podczas kilku dniowego niedomagania odtwarzacza jego obowiązki dzielnie i godnie przejął Sir DENON DR-M34HR, który na co dzień również nie próżnuje.


Powodzenia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2016/12/12 11:53 #436164

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
"Bez tego można lutownicą (zwłaszcza transformatorową) uszkodzić sam laser. Lutownica transformatorowa w czasie pracy tworzy wokół grotu całkiem spore pole elektromagnetyczne, które może wzbudzić w układach jakieś prądy które mogę być silne dla dla układów lasera."



Lutownica transformatorowa (jest wygodna - to tyle i więcej nic!) może się przydać do wydłubania glutów z nosa.


Na pewno nie nadaje się do gmerania przy elektronice, tym bardziej tak delikatnej jak napęd CD !!!
To tyle ode mnie co chciałbym podkreślić z wykładu Johna.
Reszta jest wzorcowa niczym na elektrodzie a nawet lepsza - bo bez skrótów, niektórzy fachowcy (we wszelkich dziedzinach) lubią pomijać pewne szczegóły - no przecież [dla nich] oczywiste!


Także Panowie - Brawa i standing ovation za pomoc pro publico bono!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2016/12/13 04:58 #436170

Iro napisał: Lutownica transformatorowa (jest wygodna - to tyle i więcej nic!) może się przydać do wydłubania glutów z nosa.

Jeśli pistoletowa, to moim zdaniem bardzo niewygodna do precyzyjnej roboty. Nawet najtańsza stacja lutownicza z regulacją temperatury, z marketu budowlanego jest sto razy lepsza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2016/12/13 08:41 #436171

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Racja, powinienem napisać "wygodna".
Takie cuś, co wyjmujesz z "kieszeni" i masz "plug & play", mało tego, od razu grzeje! A temperatura? No przecież "odpowiednia" jest - roztapia cynę.
Tak do polutowania instalacji dzwonkowej lub lampek choinkowych (na czasie!) - idealna.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2017/05/25 08:34 #438131

Witam.

Bardzo dobry opis, ale jak dla mnie zabrakło jednego szczegółu.
Niedawno wymieniałem laser KSS-150A w CD Denona i w instrukcji serwisowej (którą udała mi się znaleźć w Internecie)
po wymianie zalecają kontrolę oraz regulację prądu lasera.
Jest to istotne, gdyż nowy laser może wymagać np. mniejszego prądu a zbyt duży prąd spowoduje szybkie wypalenie.
Zalecana wartość prądu jest zazwyczaj zakodowana w symbolu na naklejce znajdującej się na obudowie.
W moim przypadku oprócz oznaczenia KSS 150A był jeszcze drugi kod wielocyfrowy informujący o zalecanym prądzie.
W starym i w nowym laserze w/w kody były różne.

Pozdrawiam
M.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2017/05/25 09:46 #438133

Przyznam się, że o zakodowanej wartości prądów nie wiedziałem, a PR-ek starałem się nawet nie dotknąć, żeby nie zmienić fabrycznych ustawień. Swoją drogą ciekawe co właściwie jest ustawione bo przecież coś musi i nie jest to jakaś przypadkowa wartość.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2017/05/25 18:44 #438136

Witam.

W załączniku zmieściłem wycinek z instrukcji serwisowej (niestety w języku niemieckim)
W moim przypadku oznaczenia na starym laserze podawały prąd 54mA ( i taką wartość zmierzyłem w układzie)
an na nowym oznaczenia podawały 34mA. Po zamontowaniu (rzekomo fabrycznie wyregulowanego lasera - kropla kleju na potencjometrze) pomiar prądu wskazał wartość 43mA.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2023/01/16 21:00 #451899

Wracam do tematu albowiem już dłuższą chwilę temu laser zaczął znowu szwankować. Kupiłem nowy mechanizm i po założeniu okazało się, że ... coś tu nie pasuje. Mianowicie talerzyk jest inny niż miałem wcześniej. Poniżej fotki obrazujące o co chodzi.



Spotkałem się w sumie z 4 wersjami. Jedna z nich wyglądał jak ta pierwsza z taką jakby tuleją tylko wyższą, oraz z wersją oryginalną, która była zbliżona do tej zaokrąglonej. Problem w tym, że każda musi współpracować z tym:



- czego oczywiście nie robi :evil: :S
Wersja z wysoką "tuleją" waliła w szufladę i zamiast podpiłować ja nieco, zacząłem majstrować najpierw przy talerzyku, a potem (oby mi łapy uschły) przy docisku, doprowadzając go do stanu "do dupy". Bardziej technicznie, nie trzymał płyty i miał problemy z wycelowaniem w oś. Rotel powędrował do szafki, a z szafki przywędrował stary Technics SL-PG 380, zamieniony potem na 590. To uczciwe maszyny i szuflady pracują im ze znacznie większą gracją (Rotel kłapie i hałasuje jak ostatni cham i obwieś).

Udało mi się dostać cały transport z szufladą, który miał nienaruszony docisk i (wydawało się) sprawny mechanizm, ale padnięty laser. Pomyślałem więc, że kupię sam laser i będzie OK. Dupa. Silnik kręcił ledwo ledwo, a laser się nie ogniskował na płycie. Były też problemy z chwytem płyty pomiędzy talerzykiem a dociskiem. Olałem temat na dłuższą chwilę liczoną w latach. Kilka tygodni temu na skutek nazwijmy to impulsu, zacząłem szukać całych mechanizmów KSS213C i jakież było moje zaskoczenie zarówno co do dostępności (szczątkowa) jak i ceny (razy dwa). Postanowiłem kupić jednak nie na allegro, ale pogrzebać po sklepach i hurtowniach stacjonarnych. Udało się za 88,20 zł. w Monster Elektronik.
Założyłem i ... w końcu kurde działa B) I dobrze wygląda w komplecie z RA-935.

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2023/02/03 20:51 #451946

Fajny, budżetowy zestaw. 935BX to jeden z moich ulubionych roteli.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"(...) zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść, par excellence, jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej."

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2023/02/06 01:33 #451949

Z jednej strony bardzo prosty, z drugiej (dla mnie) bardzo funkcjonalny ze względu na dwie pętle magnetofonowe, kilka innych wejść i gniazdko dla słuchawek. Może przydałby się pilot.

Tak się ostatnio zastanawiałem i szukałem aukcji myśląc o zmianie ... i nie bardzo miałbym co wybrać. Powrót do Audiolaba serii 8000Q/M jest już raczej nie możliwy (brak ofert na aukcjach). Kiedyś rozważałem coś z Arcama (np.A38), Primare 30.1, NAD S300 i różne T+A, ale puki co są inne potrzeby, a zestaw Rotela spełnia praktycznie wszystkie wymagania, więc postoi pewnie jeszcze wiele lat.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2023/11/15 16:59 #452354

Dzisiejszy wpis sponsorowany jest przez literkę E, jak Erozja.

Zacznę od wylania nieco żółci.

QRWA, QRWA, QRWA.

Uff ... ech ... już mi lepiej, choć w sumie to nie bałdzo.
Wracam se do domku podekscytowany udaną próbą zawalczenia z systemem (zmiana przypisanej, oczywiście błędnie, normy Euro w CEPiKu - poszło od kopa, czym będę zdumiony przez najbliższe tygodnie co najmniej) i wpada mi pomysł że posłuchał bym sobie czegoś wielkiego, podniosłego. Kieruję swe łapska w stronę półki gdzie spoczywa (co prawda CDR, ale mniejsza) coś o nazwie DENON Hi-Fi Strings (takie tam hiciory sprzed 200-300 lat).

Odtwarzacz kłapie tacką i ... no dISK. Żeszkurde. Myślę sobie, "to te osławione błękitne cedeery z fikocyjano-coś-tam, które miały przetrwać 50 lat." Trudno. Sięgam po wydanie tłoczone innego czegoś ...
no dISK
Powtarzam kilka razy i cały czas to samo.
Pytanie - ile jeszcze wymian mnie czeka? :S

Pamiętam, że gdzieś tam w zasilaniu lasera czai się jakiś kondek, który lubi się zużyć. Mam nadzieje, że to on bo "rence opadajom".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2023/11/16 14:32 #452355

Jak już laser był wymieniany to loteria Chinol może wytrzymać rok zaś inny morze 5 -loteria .
Może od razu modyfikacja www.audiostereo.pl/topic/115119-modyfikacja-rotel-rcd-951/
A OPA2604 zmienić na Muses 8820 (40zł) w AUDIOS

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez P-na.

ROTEL RCD 951 - wymiana lasera KSS 213 C 2023/11/16 17:44 #452356

Wiesz co, ja tym odtwarzaczem wcale jakoś często nie grałem, ot dwie, trzy płyty tygodniowo i uruchomiłem go raptem może 8 miesięcy temu, więc tam się nie miało kiedy co zużyć, no ale jest jak jest. Dobrze że mam SL-PG590 Technicsa w idealnym stanie i on działa perfekcyjnie, choć nie był dłubany nigdy. Rotel zdaje się znów będzie tylko stał i wyglądał, bo nie mam siły i ochoty znów w nim grzebać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator