HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wtyki bananowe 2014/07/30 12:35 #417567

Witam nie długo mam zamiar wymienić wtyki bananowe w swoim KD i tak przeglądam sklepy i ceny są od kilku zł do kilkunastu czy opłaca się inwestować w droższe wtyki jak i tak te tańsze są pozłacane i korpus mają aluminiowy czy jest jakaś różnica między droższymi a tańszymi wtykami? czy w kd odczuję różnicę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wtyki bananowe 2014/07/30 13:12 #417568

Najczęściej spotykane wtyki mają korpus z brązu, lepsze z miedzi. Zwróć uwagę jedynie na solidność samego wtyku i na łatwość montażu. Jeśli wtyk daje możliwość montażu jedynie poprzez dokręcenie małej śrubki do taki wtyk lepiej zalać cyną. Może być bezołowiowa z dodatkiem srebra lub miedzi albo tradycyjny LC63. Natomiast jeśli jest szansa zacisnąć we wtyku splotkę kabla głośnikowego to jest to lepsze rozwiązanie ale trzeba użyć małej ręcznej mechanicznej praski ( np. 0,5 tony) tak żeby zaciskanie miało sens. Jeśli masz tzw. szczypce do zaciskania konektorów do ja bym na wszelki wypadek jeszcze zalał to cyną. Kable głośnikowe są cięższe i przy najczęściej spotykanej wersji terminali głośnikowych muszą się jeszcze odgiąć o ok.120 stopni. Żeby zniwelować to zagięcie można spróbować obrócić terminal głośnikowy o 180 stopni i wtedy banany wchodzą gładko bez forsowania kabli, ale nie w każdej kolumnie da się tak zrobić.

Opcja druga - bardziej sensowna - widełki, np. takie sklep.rms.pl/wireworld-wtyk-pod-nakretke...lki-spdu008-1-sztuka
Założyć koszulkę termokurczliwą, włożyć wiązkę we wtyk, zacisnąć, zalać cyną, nasunąć koszulkę, podgrzać - gotowe.

Jeszcze odnośnie złota - ma dwa zadania - nie korodować, co w normalnej atmosferze i naszym klimacie udaje się doskonale dzięki czemu wtyki nawet po kilkunastu latach wyglądają jak nowe i zapewniają niezmienione własności elektryczne. Zadanie drugie - dobry kontakt a to dzięki temu że złoto jest metalem bardzo kowalnym czyli mówiąc po ludzku miękkim i plastycznym dzięki czemu dobrze dopasowuje się do powierzchni z którymi się styka. Nie od dziś wiadomo, że warstewka złota na wtykach jest dosyć cienka, czasem nawet kilka mikronów, czyli kilka tysięcznych części milimetra, jednak nawet wtedy bardzo dobrze zabezpiecza przed korozją. O "akustycznych" zaletach złota można usłyszeć tu i ówdzie ale przypominam, że przewodność złota (ok.45MS) jest wyraźnie gorsza od srebra (ok.63MS) i miedzi (ok.59MS) więc ... między bajeczki.

Wymyślono też wtyki srebrne ale żeby nie pojawiły się na nich siarczki (a pojawią się, wystarczy pomacać je paluchami) jubilerzy już dawno temu wynaleźli rodowanie (heh. ok.21 MS). Problem jednak w tym, że rod utrzymuje się kilka miesięcy, po czym ulatnia się w cholerę. To by było na tyle w sprawie cudownych srebrnych rodowanych wtyków., kosztujących, oj kosztujących.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Wtyki bananowe 2014/07/30 13:35 #417569

najczęściej są na śrubkę dokręcane jak patrzę sam używam na razie sprężynujących prolink premium TBC053(trzpień aluminiowy) i jak na razie nie mam problemu z tym modelem widełki u mnie odpadają w amplitunerze za dużo gimnastyki terminale blisko siebie.Czy będzie różnica między wtykiem za 5zł a za 50 jeśli system montażu jest taki sam i styk jest pozłacany jak przeglądam.I tu moje pytanie czy jest sens wymiany i dopłacanie do droższych?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wtyki bananowe 2014/07/30 13:58 #417570

Absolutnie nie ma sensu. Kup to co jest trwałe, funkcjonalne i w miarę estetycznie wykonane. Myślę że maksymalną kwotą jest 10-15 zł za wtyk, ale dobre można kupić i za 5-7 zł.
Całkiem dobre wtyki produkuje Vitalco, Amphenol, Rean i może Neutrik ma jeszcze coś ciekawego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckibarthredakcjaModerator