HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Jaki zestaw głośników do amplitunera (dane techniczne). 2016/10/20 22:45 #435683

Witam,
Potrzebuję pomocy przy dobraniu głośników do zestawu grającego, który chciałbym sobie złożyć. Bardziej niż na konkretnych nazwach głośników (chociaż i za takie będę wdzięczny) potrzebuję pomocy przy wyjaśnieniu (choćby w formie dużych skrótów myślowych) jak dobierać kolumny do wybranego przeze mnie amplitunera.
Chcę sobie kupić amplituner Yamaha RX-V579 lub Yamaha RX-V679. Sprzęt na pewno nie będzie mi służył do robienia dyskotek, więc pewnie nigdy nie przekręcę 'volume' na więcej niż 50% mocy.
Specyfikacja amplitunera Yamaha RX-V579 pokazuje następujące dane:

7-kanałowy dźwięk przestrzenny
80 W na kanał (6 Ω, 20 Hz - 20 kHz, 0,09% THD, 2 kanały)
115 W na kanał (6 Ω, 1 kHz, 0,9% THD, 1 kanał)
135 W na kanał (6 Ω, 1 kHz, 10% THD, 1 kanał)

Przede wszystkim, czy mogę do tego sprzętu podłączyć tylko 2 kolumny (stereo), czy muszę od razu uzupełnić zestaw do zajęcia wszystkich 7 kanałów??
Bardzo proszę o wyjaśnienie czy głośnik (kolumna), który szukam ma mieć 80W mocy z impedancją (?) '6 Ω'?
Czy wartość mocy/impedancji (jeśli nie znajdę idealnych, powyższych wartości) powinna/może być większa czy mniejsza od tych wyżej podanych?
Jeśli ktoś już ma taki zestaw i bez szukania w internecie może mi doradzić jakieś konkretne nazwy kolumn, to będzie mi bardzo miło i już teraz dziękuję. Jeśli możecie podpowiedzieć jaki sprzęt (firmy) na pewno omijać z daleka, to również pomoże podczas szukania.

Jak wspomniałem, nie chcę tworzyć długiego wątku, a jedynie podpowiedzi, żeby łatwiej było szukać. Tworzę zestaw "budżetowy", więc jeśli uda mi się zmieścić w kwocie 2000 PLN za zestaw kolumn, to będę bardzo zadowolony.

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Michał

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaki zestaw głośników do amplitunera (dane techniczne). 2016/10/23 12:31 #435700

kropeck napisał: Przede wszystkim, czy mogę do tego sprzętu podłączyć tylko 2 kolumny (stereo), czy muszę od razu uzupełnić zestaw do zajęcia wszystkich 7 kanałów??

Nie, można spokojnie podpiąć tylko przednie, warto jednak wtedy w ustawieniach zaznaczyć opcję miksowania kanałów do stereo, bo inaczej to co przeznaczone jest dla głośników tylnych i centralnego w ogóle nie zostanie odtworzona.

kropeck napisał: Bardzo proszę o wyjaśnienie czy głośnik (kolumna), który szukam ma mieć 80W mocy z impedancją (?) '6 Ω'?

Nie, nie musi ale wiele amplitunerów albo ma problemy z pracą z kolumnami 4-ro ohmowymi (przegrzewa się) albo zwyczajnie się wyłącza. Problem tylko w tym, że znakomita większość kolumn, zwłaszcza tanich, na rynku jest właśnie 4-ohmowa mimo, że producenci deklarują w danych 8 ohmów.

kropeck napisał: Czy wartość mocy/impedancji (jeśli nie znajdę idealnych, powyższych wartości) powinna/może być większa czy mniejsza od tych wyżej podanych?

Mocą nie musisz się przejmować. W kolumnach to tylko parametr maksymalny, czyli podane jest ile kolumna jest w stanie znieść bez uszkodzenia ale nawet podłączenie mocniejszego wzmacniacza nie musi powodować uszkodzenia bo przecież wzmacniacz osiąga swoją maksymalna moc tylko kiedy przekręcimy gałkę prawie do końca. Natomiast impedancja w kolumnach nie jest wartością stałą i w zależności od częstotliwości może ona wynosić od jakiegoś minimum np. 3,8ohma do nawet kilkunastu ohmów. To co podają w tabelce to wartość uśredniona z tym, że przyjmuje się, że wartość minimalna nie może spadać poniżej nominalnej (tej z tabelki) bardziej niż chyba 20% czy jakoś tak.

kropeck napisał: Jak wspomniałem, nie chcę tworzyć długiego wątku, a jedynie podpowiedzi, żeby łatwiej było szukać. Tworzę zestaw "budżetowy", więc jeśli uda mi się zmieścić w kwocie 2000 PLN za zestaw kolumn, to będę bardzo zadowolony.

Za dwa spokojnie znajdziesz coś z nowych, nie mówiąc o używanych gdzie będzie można znaleźć znacznie sensowniejsze propozycje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator