HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Kto doradzi jakiej mocy kolumny postawic w pokoju 16mkw 2015/07/16 21:37 #425588

Mam zamiar kupic stereo do pokoju w mieszkaniu,wzm+ kolumny .Moze zaczne od kolumn, Postawie chyba na Tonsil. Wypuscili ich wiele,Zeusy,Altusy, Siesta,Maestro i mniejsze itd. Mam pokoj 16mkw ,otworzylem 3 m sciany kuchni 11mkw , jest troche przestrzeni ,tzn polaczona czesciowo kuchnia. Slucham duzo metalu ,rocka , mam sporo winyli, bede uzywal sprzet kazdego dnia.. Ktos cos poradzi ,dodam jeszcze ze chce kupic wz,lampowy, budzet mam na to calkiem ok, Nie chce sie tez wypruc z duzej kasy, wiadomo.Adapter narazie nie wchodzi w rachube,plyty CD tez mam i lubie. Moze jeszcze jakiej firmy bedzie dobrze chulac odtwarzacz CD? kolumny do 2000zl, wzmacniacz 2000zl
Dziekuje

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto doradzi jakiej mocy kolumny postawic w pokoju 16mkw 2015/07/16 23:42 #425591

Nie da się odpowiedzieć na pytanie z tematu ponieważ moc kolumn (choć w sumie to ona zawsze wynosi zero) ma drugorzędne znaczenie dla głośności jaką z nich uzyskamy. Ważniejsze będą raczej ogólne gabaryty skrzynki i jej rodzaj (bas-refleks, zamknięta, linia transmisyjna, tubowa, wolnostojąca, podstawkowa i jeszcze kilka innych wersji).

O starych modelach Tonsila (wszystkie te altusy, zeusy) zapomnij, że istnieją bo to kolumny estradowe i nie tylko nie nadają się do 16 metrów kwadratowych ale w ogóle do mieszkania.

Skoro ma być wzmacniacz lampowy (choć uważam to za zupełnie chybiony pomysł w świetle tego jakiego repertuaru słuchasz) to po pierwsze trzeba będzie się szarpnąć na nieco więcej niż 2000, a po drugie musisz szukać kolumn o wysokiej skuteczności czyli czegoś co ma więcej niż 90 dB/1W/1m. Specjalnie podałem ten parametr uwzględniający moc, a nie napięcie bo producentom kolumn zdarza się bardzo często podawać tą wartość po przyłożeniu 2,83V do kolumny około 4 ohmowej i dopisać sobie do wyniku dodatkowe 3 dB oszukując klienta, a 3 dB to 2 razy głośniej - taka to dziwna głośnikowa matematyka.

Ze wzmacniaczy jakimś tam pewniakiem jest Jolida JD 502B lub 302B - to piecyki zacne choć już kilkunastoletnie i może akurat ktoś będzie chciał się któregoś pozbyć za małe pieniądze ale trzeba by uwzględnić jeszcze nieco grosza na zakup nowych lamp których jest tam w sumie 8. Na szczęście są to lampy które nadal produkuje JJ Electronic, chiński Golden Dragon i może jeszcze Philips nadal je robi. Jest kilka innych firm (znacznie droższych i lepszych) ale w ich przypadku koszt nowych lamp znacznie przekroczy cenę używanego wzmacniacza. Można też próbować się rozejrzeć na aukcjach lub w specjalistycznych sklepach za NOS-ami ale tu również nie należy się spodziewać niższych cen.

Przejrzyj starsze wątki w zakładce [stereo], było kilka tematów na temat kolumn do rocka, problemem jednak pozostanie czy ich zalety będą miały okazję się pokazać ze wzmacniaczami lampowymi bo to raczej będzie jedna wielka loteria ze względu na samą konstrukcję lampiaków jak i rodzaj zastosowanych lamp i w końcu na stopień ich zużycia, który chcąc nie chcąc z każdą godziną pracy się powiększa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Kto doradzi jakiej mocy kolumny postawic w pokoju 16mkw 2015/07/27 19:23 #425690

Bylem raz u gościa, który miał wzmacniacz estradowy podłączony pod al,twu,tusy 110 w klitce 2x2
Kur... Dobrze żeśmy pili , bo na trzeźwo to bym uciekł.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dystans do życia , ludzi i zero emocji

Kto doradzi jakiej mocy kolumny postawic w pokoju 16mkw 2015/07/27 19:42 #425691

sev napisał: Bylem raz u gościa, który miał wzmacniacz estradowy podłączony pod al,twu,tusy 110 w klitce 2x2
Kur... Dobrze żeśmy pili , bo na trzeźwo to bym uciekł.

Nie lubisz umc umc umc? :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto doradzi jakiej mocy kolumny postawic w pokoju 16mkw 2015/07/27 20:28 #425693

mkapinski napisał: Nie lubisz umc umc umc? :P

To bym może i zniósł. Tylko że prócz tego sufit z regipsu sie na gumolit sypał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dystans do życia , ludzi i zero emocji
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator