HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/05/29 15:11 #424879

Doczytałem niedawno w instrukcji do moich kolumn, że producent odradza odtwarzanie nagrywanych samodzielnie płyt CD i pisze, że prawidłowe nagrywanie takowych wymaga dużego doświadczenia i wiedzy. Czy faktycznie płyty takie mogą mieć negatywny wpływ na kolumny? Wypalam czasami płyty CD audio z plików FLAC.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/05/29 15:52 #424881

  • Fafniak
  • Fafniak Avatar
  • Wylogowany
  • Guru
  • Guru
  • Liczba postów nie świadczy o mojej wiedzy :)
  • Posty: 1804

nikon napisał: Doczytałem niedawno w instrukcji do moich kolumn, że producent odradza odtwarzanie nagrywanych samodzielnie płyt CD i pisze, że prawidłowe nagrywanie takowych wymaga dużego doświadczenia i wiedzy. Czy faktycznie płyty takie mogą mieć negatywny wpływ na kolumny? Wypalam czasami płyty CD audio z plików FLAC.


A filtr UV może mieć negatywny wpływ na wzrok fotografującego B)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stary a co ty wiesz o fizyce na poziomie występującym w zaawansowanym audio? - dekoracja - forum AudioStereo
www.mojesmoje.pl - biżuteria taka trochę inna
www.marcin-krynicki.pl - moje foty

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/05/29 16:51 #424883

nikon napisał: Doczytałem niedawno w instrukcji do moich kolumn, że producent odradza odtwarzanie nagrywanych samodzielnie płyt CD i pisze, że prawidłowe nagrywanie takowych wymaga dużego doświadczenia i wiedzy. Czy faktycznie płyty takie mogą mieć negatywny wpływ na kolumny? Wypalam czasami płyty CD audio z plików FLAC.

Najprawdopodobniej szanowny producent kolumn ubzdurał sobie w durnej, audiofilskiej łepetynie że jest różnica w jakości dźwięku między płytką oryginalną a wypaloną w nagrywarce.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/05/29 18:20 #424887

Co to za kolumny?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zaskakująco duży wpływ może mieć kierunkowość bezpiecznika i trzeba na to zwrócić uwagę. U mnie zwykłe bezpieczniki w "dobrym" kierunku podobały mi się bardziej niż audiofilskie w "nieprawidłowym". => pit66 z Audiostereo

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/05/29 20:08 #424890

KIedyś księża straszyli karą bożą i piekłem, a teraz właściciele praw autorskich zabrali się za propagowanie przykazania nie kradnij strasząc zepsuciem sprzętu :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

GG 34320

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/05/30 07:19 #424893

alias27 napisał: KIedyś księża straszyli karą bożą i piekłem, a teraz właściciele praw autorskich zabrali się za propagowanie przykazania nie kradnij strasząc zepsuciem sprzętu :)

Naprawdę jestem ciekaw jak można argumentować odradzanie używania nagrywek z konkretnymi kolumnami. :lol:
BTW pierwsze słyszę by producenci sprzętu nagłośnieniowego dostawali jakiekolwiek pieniądze od wytwórni płytowych za odradzanie klientom piracenia. Co najwyżej jest to próba zaprogramowania w potencjalnym kliencie przekonania że te kolumny reprodukują tak dokładnie dźwięk i można usłyszeć różnicę miedzy nagraniem oryginalnym a kopią.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez mkapinski.

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/06/15 16:54 #425173

Że się wypowiem:
Nie wydaje mi się że chodzi tu o walkę z piractwem.
Sytuacja jest taka że nie każdy jest audiofilem czy melomanem. Nie każdemu przeszkadzają różne poziomy głośności poszczególnych ścieżek.

I tak załóżmy , nagra sobie ktoś składaka z takimi różnymi poziomami.
Na jednym cichszym kawałku delikwent da tzw. Opór i zapomni ściszyć...
No i finito! Po zabawie :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dystans do życia , ludzi i zero emocji

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/06/15 18:52 #425174

Na moje - jedynym sensownym wytłumaczeniem może być fakt, że przy wypalaniu płyty w nagrywarce może wystąpić błąd. W ten sposób nagra się jakiś "drop", czyli np przebieg piłokształtny o czasie 0,5 sekundy. Jeśli nie zadziała ERROR CORRECTION to faktycznie może wysadzić "gwizdek" w głośniku. Ale to przypadek jeden na tysiąc, albo i milion - więc faktycznie chyba po cichu próbują przestraszyć przed piraceniem :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

APOGEE SYMPHONY I/O , RME FIREFACE 800, ADAM A7X, ALESIS M1MK2 ACTIVE, BEYERDYNAMIC DT990PRO 250 OHM, DT770PRO 80 OHM,

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/06/15 19:47 #425175

No dobra , ale jaki interes przyświecałby producentowi głośników aby w ten nieracjonalny sposób walczyć z piractwem?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dystans do życia , ludzi i zero emocji

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/06/16 10:08 #425179

jacamusic napisał: Na moje - jedynym sensownym wytłumaczeniem może być fakt, że przy wypalaniu płyty w nagrywarce może wystąpić błąd. W ten sposób nagra się jakiś "drop", czyli np przebieg piłokształtny o czasie 0,5 sekundy. Jeśli nie zadziała ERROR CORRECTION to faktycznie może wysadzić "gwizdek" w głośniku. Ale to przypadek jeden na tysiąc, albo i milion - więc faktycznie chyba po cichu próbują przestraszyć przed piraceniem :)


Ale takie sytuacje mogą się również przydarzyć kiedy włącza się lodówka, więc powinno się zalecić szereg innych działań zapobiegających krótkim, nieustalonym i silnym przebiegom które mogą uszkodzić głośniki.

Od niemal 20 lat używam CD-R-ów nagrywanych na rozmaitych wynalazkach (Teac, LG, Lite-On, Pionner, Plextor) i nie przypominam sobie abym kiedykolwiek zrobił CD-R-a (niezależnie od jego jakości) z takim błędem. I nie wykorzystywałem żadnej tajemnej wiedzy, no chyba, że obsługę Nero za taka się uzna.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/06/16 16:16 #425180

Nagrywarki CD i DVD, nawet te tanie są niezwykle precyzyjne i jakiekolwiek błędy zdarzają się niezmiernie rzadko. Nagrana płyta powinna przechowywać pliki programów a w przypadku oprogramowania w przeciwieństwie do audio, błąd na poziomie 1 bita może zaważyć o funkcjonalności kopiowanego programu. Podejrzewam że istnieje większe prawdopodobieństwa utraty kolumn w pożarze niż w wyniku błędu na płycie CD-R, zwłaszcza że i DAC i wzmacniacz mają wiele do powiedzenia w tej kwestii.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nagrywane płyty CD zagrożeniem na kolumn? 2015/06/18 04:02 #425201

Wypalarki są może precyzyjne, ale dostępne dzisiaj nośniki są już tak kiepskiej jakości, że problemy z odczytem mogą się pojawić już parę tygodni po wypaleniu, szczególnie na starszych "klasycznych" odtwarzaczach z mniej precyzyjnym laserem starego typu.
Z danymi jest o tyle lepiej, że chroni jest znacznie bardziej skuteczna korekcja błędów, ale i tak nie ryzykowałbym używania płyt do archiwizacji cennych danych (tym bardziej są dzisiaj "chmury").

Pojedyncze cyfrowe trzaski z płyty CD-Audio nie są w żaden sposób w stanie zagrozić głośnikom, bo są po prostu za krótkie. Gdyby tak było, bardziej należałoby się obawiać trzasków np. z winyli, które są znacznie dłuższe i obejmują szersze spektrum.

Co do głównej tezy tego wątku, to jest wręcz przeciwnie, tzn. pewnej wiedzy i doświadczenia wymagałoby nagranie płyty, która właśnie mogłaby uszkodzić kolumny, i to oczywiście jeśli zagramy ją odpowiednio głośno.
Mam wrażenie że takie głupoty rodzą się w głowach starych ramoli, którzy swoją audiofilską przygodę rozpoczęli jeszcze w epoce detektorów kryształkowych, a te wszystkie bity, cyfry i twittery to dla nich po prostu czarna magia ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator