HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/19 16:52 #420918

Witam Szanownych Forumowiczów,
Zwracam się z prośbą w wszelkie sugestie i uwagi dotyczące skompletowania zestawu :
kolumny - wzmacniacz - odtwarzacz CD.
Czego słucham - wyłącznie muzyka klasyczna - barok z naciskiem na operę (Haendel, Lully, Rameau, Purcell itp.).
Pokój to 30 m2.
Ze względu na specyfikę opery barokowej (większość solistów operuje w górnych rejestrach - sopran, kontratenor plus instrumenty np. trąbka barokowa, klawesyn) od kolumn oczekiwałbym wierności odwzorowania wysokich tonacji, głębi - przestrzenności i szczegółowości.
Z pewnością są to zbyt duże wymagania jak na budżet, a on niestety - delikatnie pisząc - skromny 5-8 k zł, więc w rachubę wchodzi sprzęt używany.
Miałem to "nieszczęście" ;) odsłuchać opery Lully`ego na kolumnach Focal Electra 1028 Be2 (reszty zestawu niestety nie pamiętam) - brzmienie cóż - doskonałe. Jednak cena kolumn to nie moja liga.
Stąd jeszcze raz prośba do Forumowiczów o podobnych preferencjach muzycznych o wszelkie wskazówki licząc, że można znaleźć jakiś kompromis między moimi oczekiwaniami, a możliwościami finansowymi w zakupie używanego sprzętu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/20 16:50 #420954

Nikt się nie zgłasza, więc jako miłośnik baroku zgłoszę się ja ale zaznaczam, że na sprzęcie się nie znam.

Za niecałe 8 tys. możesz kupić nowy zestaw Regi:

www.highfidelity.pl/@main-355&lang=

Wprawdzie nie słyszałem go w repertuarze klasycznym ale brzmi dość podobnie do mojego zestawu (czyli Primare plus Haydny) a ten w muzyce klasycznej radzi sobie bardzo dobrze. Najgorzej chyba w orkiestrowym tutti ale po pierwsze Haendel to nie Mahler czy Wagner, po drugie Rega oferuje kolumny podłogowe, zaś Haydny to niewielkie podstawkowce. Do 18 metrów wystarczają, do 30 potrzeba dużo więcej i szczerze pisząc nie wiem czy Rega też sobie z nimi poradzi, zwłaszcza że wzmacniaczyk do mocarzy tez nie należy. Z drugiej strony pokój pewnie nie będzie pusty, co może poprawić jego akustykę. Gdybyś chciał pokombinować z innymi markami, to polecam Twojej uwadze stosunkowo tanie w stosunku do jakości Vincent i Baltlab, z kolumn JM Lab czy ESA. Oczywiście (to nieprzekraczalny warunek) musisz ich sam posłuchać, bo to co podoba się mnie czy komuś innemu nie musi spodobać się Tobie.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/20 17:14 #420956

Bardzo dziękuję za odpowiedź i pisząc szczerze liczyłem na głos Kogoś, kto słucha muzyki baroku.
Nie chcę się wymądrzać bo aż takim znawcą nie jestem - odnośnie kolumn radzisz mi szukać z wymienionych JM Lab czy ESA : 2 - 2,5 czy 3 drożnych ?
Piszesz..."Oczywiście (to nieprzekraczalny warunek) musisz ich sam posłuchać, bo to co podoba się mnie czy komuś innemu nie musi spodobać się Tobie."... tylko taką możliwość biorę pod uwagę w przypadku kupna nowych - gorzej sprawa się ma w przypadku używanych...? więc muszę wziąć pod uwagę czyjeś sugestie.
Pokój na razie pusty (7,8x4,2 - frontowa ściana w kształcie półokręgu) więc mam możliwość adaptacji pod względem akustyki.
Jeszcze raz dziękuję i liczę na inne głosy miłośników tego stylu muzyki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam
Ostatnia edycja: przez Cyprian.

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/20 18:46 #420962

Vincent do klasyki to słaby pomysł, to zwierzątko rockowe. Jeden mój znajomy, także miłośnik baroku, pochopnie się w niego władował i pluje sobie w brodę. Tu bym radził coś bardziej detalicznego, jakiegoś Arcama na przykład lub wymienionego powyżej Baltlaba.
W kwestii kolumn - opierając się na doświadczeniach moich i znajomych - Monitor Audio z serii Silver lub elektrostaty, a przynajmniej kolumny z przetwornikami wysokotonowymi elektrostatycznymi. Idealnie byłoby łyknąć jakieś Logany, ale do nich potrzebny będzie kawał pieca.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hi-Fi i Muzyka
Muzyka łagodzi obyczaje, ale nic tak nie rozpala emocji, jak sprzęt służący do jej odtwarzania.

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/20 19:14 #420963

Chyba Kolege Zwolińskiego poniosła wyobrażnia....elektostaty, wzmacniacz,i CD za 8 tys ??? :blink:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

GG 34320

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/20 19:18 #420964

Dziękuję za odzew.
Ciekawa jest Twoja propozycja dotycząca Monitor Audio...
Z kolumnami elektrostatycznymi jest problemik - muszą stać trochę od ściany i opcja praktyczna - jak to coś odkurzać ;)
Na poważnie - problem o którym wspomniałeś to wzmacniacz dużej mocy - nowy odpada a za używkę też trzeba trochę zapłacić (patrz mój budżet).
Nie wiem czy można napisać, że ktoś jest "skażony dźwiękiem" ja chyba mam te symptomy w odniesieniu do tego co prezentują kolumny Focal...
Jak napisałem we wstępie główną uwagę skupiam na środku i górze (choć i dolne zakresy są ważne) i to kolumny są w tej chwili moim "zmartwieniem".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/20 19:25 #420966

Cyprian....kup najlepiej kolumny za całą kasę i podłącz je do czegololwiek. Jak będziesz miał wicej kasy dokup pozostałe elementy. Proponuję zacząc od kolumn , bo w największym stopniu determinują brzmienie i najtrudniej jest je wypożyczyć do odsłuchu. Pozostałe elementy sprzedawcy wypożyczaja za kaucją bez większych problemów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

GG 34320

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/20 19:38 #420967

Alias27 pisze..."Cyprian....kup najlepiej kolumny za całą kasę i podłącz je do czegokolwiek."...

Pomysł dobry ale... nie mając "czegokolwiek", dokupując używki przekroczę magiczną dla mnie kwotę 10k zł i będę czuł się delikatnie pisząc nieswojo... ;)
Cały czas łudzę się, że można znaleźć jakiś kompromis w stosunku oczekiwania a możliwości finansowe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/20 19:45 #420968

Cyprian napisał: ... odnośnie kolumn radzisz mi szukać z wymienionych JM Lab czy ESA : 2 - 2,5 czy 3 drożnych ?


Tych, które Ci bardziej podpasują, że tak odpowiem wykrętnie, z góry nie dyskwalifikowałbym żadnej wersji. A to co napisał kolega Zwoliński o koledze od baroku to oczywiście ostrzeżenie ale są gusta i guściki. Mnie Vincent w akustycznym jazzie bardzo się spodobał, więc ekstrapolując przeniosłem to na muzykę klasyczną. Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/31 14:56 #421310

W Twoim budżecie Cyprian możesz szarpnąć się na świetne kolumny Canton Digital 1: link . Zagrają świetnie każdy rodzaj muzyki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Halski.

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/31 16:17 #421314

Dziękuje za namiary.

Cały czas "studiuję" mój problem związany z optymalizacją sprzętu do tego rodzaju muzyki.
Odnoszę wrażenie, że kupowanie kolumn - dla mnie najważniejszego czynnika w całym tym zestawie - z drugiej ręki bez możliwości odsłuchu przypomina trochę ożenek z panną, której się na oczy nie widziało, o twarzy zakrytej w kwef. Po sakramentalnym "tak" okaże się dopiero czy trafiło się na pannę urodziwą czy szpetną, mądrą czy głupią.
Można posłuchać głosów "swatów" i iść w ciemno ale to ja będę się z taką "dziewoją" męczył... ;)
Dlatego pójdę tropem Alias27 - czyli zakup za całość kwoty nowych kolumn (Focal Aria 926) po odsłuchu i dokupienie (po dozbieraniu gotówki) reszty toru już niekoniecznie nowych czyli wzmacniacz i odtwarzacz CD (z dużym prawdopodobieństwem hybrydowych Vincent, Rogue Audio lub Unison Research).
Czyli chcąc nie chcąc będę się musiał poczuć "nieswojo" - bo przekroczę magiczne 10k zł... :blink:
Na Śląsku gdzie mieszkam jest sporo salonów audio, a i wyjazd na odsłuch do Wrocławia czy Łodzi/Pabianic nie będzie przeszkodą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/31 16:34 #421316

Jeżeli interesują Cię produkty Vincenta, to weż pod uwagę firmę ShengYa. To te same konstrukcje robione w tej samej fabryce tyle , ze na rynek Chinski. Kosztują 2 razy mniej a jakość wykonania nawet nieco lepsza.

allegro.pl/listing/listing.php?order=m&s...6-p-sm-ssqm-1-e-1218

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

GG 34320
Ostatnia edycja: przez alias27.

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/31 16:43 #421317

Wielkie dzięki :woohoo:
bo przyznać się muszę, że jeszcze nie trafiłem w swych poszukiwaniach na ten produkt - ShengYa...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam

Opera/klasyka - zestaw. 2014/12/31 16:46 #421318

Cyprian napisał: Dziękuje za namiary.
Odnoszę wrażenie, że kupowanie kolumn - dla mnie najważniejszego czynnika w całym tym zestawie - z drugiej ręki bez możliwości odsłuchu przypomina trochę ożenek z panną, której się na oczy nie widziało, o twarzy zakrytej w kwef. (...)
Dlatego pójdę tropem Alias27 - czyli zakup za całość kwoty nowych kolumn (Focal Aria 926) po odsłuchu

No nie do końca tak. Na sąsiednim forum są dwie osoby, które posiadają podane przeze mnie wyżej Cantony Digital, które gdybyś koniecznie chciał posłuchać tego modelu pewnie by Cię zaprosiły na odsłuch (jeżeli chciałbyś temat podrążyć - napisz do mnie na PW to podam Ci namiary na te osoby).
Dodam, że żeby uzyskać podobne brzmienie musiałbyś zainwestować w nowe kolumny w cenie 30k-40k. Więc gra jest warta świeczki. Tak wałkuję temat tych Cantonów Digital, ponieważ sam z braku pieniędzy musiałem się zadowolić niższym modelem tj. Canton RC-L, którego nowy odpowiednik kosztowałby obecnie "zaledwie" 15 do 20k. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Halski.

Opera/klasyka - zestaw. 2015/01/01 18:44 #421360

Cyprian a ja proponuje posłuchać Ci tych kolumn :

allegro.pl/pmc-gb1i-linia-transmisyjna-j...owe-i4929138634.html

i jest to super, super atrakcyjna cena bo nowe kosztują tyle:

allegro.pl/pmc-gb1i-linia-transmisyjna-d...nkt-i4935539112.html

Kolumny może niepozornie wyglądają ale dźwięk...mniam. Ja jak pierwszy raz posłuchałem kolumn PMC przy odsłuchach i porównaniach, kiedy szukałem kolumn dla siebie, to już nie chciałem nic innego i skutek jest taki, że obecnie posiadam PMC tylko model Twenty 23. Miałem możliwość słuchania również modelu, który Ci proponuję i wierz mi grają rewelacyjnie. Ale co Ci będę opowiadał - zwyczajnie posłuchaj sam - myślę, że na Śląsku nie powinno być problemu z odsłuchem PMC bo z tym modelem już może być ciężej, niestety sprzedawany model zdaje się nie jest już produkowany...

Jeżeli kolumny z 1 linku nie były modyfikowane przez użytkownika (co niestety się zdarza) to wierz mi w tej cenie to jest okazja...

Koniecznie posłuchaj sam jakichkolwiek kolumn PMC, żebyś widział co takie niepozorne z wyglądu kolumny potrafią... jak Ci się spodoba to chyba nie problem wybrać się do Wawy i posłuchać na miejscu tego konkretnego modelu...

Powodzenia przy poszukiwaniach... :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator