HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Kolumny/Zestaw pod PC do pokoju za 1-2k 2014/10/25 15:11 #419383

Prolog - jestem totalnym żółtodziobem w kwestiach audio, więc jeśli ktoś ma słabą cierpliwość to włącza sie do tematu na własne ryzyko.
Chcę zacząć kompletować sprzęt audio, początkowo do pokoju ~20m2, ale z możliwością "rozbudowy" w przyszłości, na bardziej salonowe-mieszkaniowe wymiary.
Muzykę puszczać będę tylko i wyłącznie z PC i tu pojawiają się moje pierwsze pytanie, jako że nie wiem co dokładnie wpływa na jakość dźwięku (pewnie wszystko):
Czy (jeśli nie potrzebuję dużej mocy) mogę podłączyć kolumny bezpośrednio do PC (zakładam że istotna w tym wypadku byłaby karta dźwiękowa w PC)? Czy nie da rady i trzeba podłączyć PC -> wzmacniacz -> kolumny? (czy w takim schemacie karta dźwiękowa ma duże znaczenie?)
Dodam, że dużej mocy nie potrzebuję, zależy mi na jak najlepszej jakości/przejrzystości dźwięku, efektu "koncertowego"-przestrzennego/pogłosu (stąd napalam się na zestaw kolumn 5.1 choć nie wiem, czy duża ilość głośników utożsamia się z przestrzennością dźwięku?).
Aktualnie korzystam z zestawu Unitra Diora 20w + 2xAltus 120w podłączone do PC i sprzęt pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o jakość dźwięku, czuję, że mnóstwo dźwięków na nim brakuje, nie mówiąc o zużyciu, co doprowadza mnie do wścieklizny, kiedy słucham kawałki typu Marooned Pink Floyd'a a w tle słyszę szumy/trzeszczenie...
Jeśli to jest istotne gatunki muzyki jaką słucham to Ambient/ Filmowa(poważna?)/ klasyk Rock (np. Carbon Based Lifeforms/Hans Zimmer/ Pink Floyd).
***Dodam, że posiadam wzmacniacz-końcówkę mocy (używam jej do przedwzmacniacza gitarowego) amerykańska lampowa Mesa Boogie 2x50w - czy taki wzmacniacz może z powodzeniem nagłaśniać kolumny, sprzęt HiFi?
W nieco chaotyczny sposób zobrazowałem moją sytuację, jeśli ktoś się odnajduje - jakie rozwiązanie poleci?
Będę wdzięczny za konkretne propozycje sprzętu/zestawu - polowanie na popularny sprzęt używany wchodzi również w grę.
Budżet jaki w tej chwili chcę przeznaczyć 1000-2000zł - z możliwością z czasem dołożenia/dokupienia/rozbudowania(duża rozbieżność, ale to zależy od tego czy muszę teraz kupić tylko kolumny, czy wzmacniacz/karte dźwiękową).
Najchętniej poszedłym schematem teraz kupić jakiś zestaw kolumn 2.1 za 1500zł (podłączyć pod PC lub Mesa->PC), następnie dokupić oddzielny wzmacniacz/equalizer, a jeszcze następnie dokupić 2-3 kolumny.
Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość co do moich braków podstawowej wiedzy w temacie audio.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez blazkowicz.

Kolumny/Zestaw pod PC do pokoju za 1-2k 2014/10/25 16:34 #419384

Twój tor ma wyglądać tak:

PC
> DAC
> Wzmacniacz
> kolumny
IMO tak będzie najlepiej i najtaniej.

IMO do muzyki większy sens ma 2.O (stereo) niż pchanie się w w systemy wielokanałowe bo muzyka w większości przypadków jest wydawana jako stereo.

za wiki:

Przetwornik cyfrowo-analogowy, przetwornik C/A lub DAC (z ang. Digital to Analog Converter, DAC) – przyrząd elektroniczny przetwarzający sygnał cyfrowy (zazwyczaj liczbę binarną w postaci danych cyfrowych) na sygnał analogowy w postaci prądu elektrycznego lub napięcia o wartości proporcjonalnej do tej liczby. Innymi słowy jest to układ przetwarzający dyskretny sygnał cyfrowy na równoważny mu sygnał analogowy.


w skrócie DAC z komputerowego ciągu zero i jedynek zrobi muzykę (sygnał analogowy) który potem wzmacniacz przekaże na kolumny i one zagrają.
Standardowa karta dźwiękowa średnio nadaje się do czegokolwiek innego niż do głośniczków komputerowych.
W twoim przypadku wystarczy DAC z wejściem USB (do podłączenia PC).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny/Zestaw pod PC do pokoju za 1-2k 2014/10/25 16:53 #419385

Ok, już zabieram się za googlowanie haseł etc
Tylko takie pytanie - czy taki zestaw 2.0 nie straci na tym 3d surround?
Bo dotychczas na tych Altusach 2.0 zawsze mi brakowało tej przestrzenności dźwięku, tzn że dźwięk jest tylko z przodu, a nie jestem w samym środku, stąd to napalenie na 5.1/0.
*A co do tego DAC to posiadam do gitary też coś takiego - przetwornik/przedwzmacniacz Line 6 POD X3 Live :
muzyczny.pl/121253_Line-6-POD-X3-LIVE-procesor-gitarowy.html
To głównie przedwzmacniacz gitarowy, ale również sprzęt do nagrywania/domowego studio, może służyć też jako mocna karta dźwiękowa i jeśli dobrze czytam, chyba konwertuje dźwięk A/D
O coś takiego chodziło ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez blazkowicz.

Kolumny/Zestaw pod PC do pokoju za 1-2k 2014/10/25 17:34 #419386

Czy Boogie czasami nie jest MONO...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zaskakująco duży wpływ może mieć kierunkowość bezpiecznika i trzeba na to zwrócić uwagę. U mnie zwykłe bezpieczniki w "dobrym" kierunku podobały mi się bardziej niż audiofilskie w "nieprawidłowym". => pit66 z Audiostereo
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator