HFM

artykulylista3

 

Bezprzewodowe Scansoniki

news122016 007
Duńska marka Scansonic należy do spółki Dantax. Ten sam podmiot jest właścicielem flagowej marki Raidho, której nazwa wywołuje żywsze bicie serca u audiofilów na wszystkich kontynentach.

Scansonic dopiero buduje swoją reputację i stara się trafić do wymagających, ale znacznie mniej zamożnych odbiorców. Wiele rozwiązań jest podobnych, choć siłą rzeczy – uproszczonych, ale nie ma innego wyjścia, jeśli chce się zachować wysoką jakość i umiar w kalkulacji cen. Część oferty (zapewne tylko droższe modele) powstaje w Danii, co dodatkowo komplikuje kwestie księgowe. Nie będzie jednak przesady w stwierdzeniu, że Scansonic to takie Raidho dla początkujących. Nie wywoła może euforii, ale przynajmniej da przedsmak klasy właściwej „dorosłym” modelom siostrzanej marki. Aktualny katalog zawiera zarówno pełnoprawne zestawy głośnikowe (wolnostojące i na podstawkę), jak i urządzenia peryferyjne, w rodzaju akcesoriów czy… „murarskich” radyjek. Taka oferta do ultra high-endowego Raidho zupełnie by nie pasowała, ale katalog Scansonica bez problemu ją pomieści. Jednym z takich mniej poważnych, a jakże użytecznych produktów są bezprzewodowe monitorki M5BTL. Jako że mają wbudowany odbiornik Bluetooth aptX, przyjmują sygnał z dowolnego źródła kompatybilnego z tym standardem. Można je ustawić na półce, ale bez porównania lepiej będą się prezentować na firmowych podstawkach, zaprojektowanych z myślą o nich. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie, żeby docenić to rozwiązanie. Scansonic M5BTL to aktywny układ dwudrożny, z wylotem bas-refleksu na przedniej ściance. Obudowę wykonano z płyt MDF. Krawędzie delikatnie zaokrąglono, a całość pokryto ośmioma warstwami błyszczącego lakieru.

Na szczęście do zestawu producent dołącza rękawiczki, pozwalające uniknąć pozostawiania odcisków palców. Tony niskie i średnie przetwarza 11,25-cm głośnik z membraną z papieru powlekanego polipropylenem. Wysokie – wstęga aluminiowo-kaptonowa, pracująca w obudowie zamkniętej. Pasmo jest dzielone wysoko, bo przy 3,5 kHz. Każda kolumna ma wbudowany wzmacniacz o mocy 2 x 50 W, pracujący w klasie AB. Sygnał do M5BTL można przesłać zarówno bezprzewodowo, jak i kablami. Do transmisji cyfrowej służą dwa wejścia: optyczne i koaksjalne; do analogowej: RCA stereo i minijack (3,5 mm). Dodatkiem jest umieszczone w jednym z głośników złącze USB, przeznaczone do ładowania urządzeń zewnętrznych. Przewidziano także wyjście do aktywnego subwoofera, na wypadek, gdyby bas z monitorów okazał się niewystarczający. Zestawy Scansonica umożliwiają bezprzewodową transmisję danych o granicznych parametrach 16 bitów/48 kHz. Przesył ma się odbywać bez opóźnień oraz bez utraty jakości dzięki zastosowaniu algorytmów do kompresji danych. Konfiguracja Bluetooth przebiega standardowo – wystarczy sparować źródło sygnału z kolumnami. Nie ma znaczenia, czy korzystamy z domowego zbioru nagrań, z serwisów muzycznych, jak Tidal, Spotify, czy też z radiowych rozgłośni internetowych. W wyposażeniu M5BTL znajduje się pilot, którym można regulować głośność, wysokie i niskie tony albo wybrać źródło dźwięku. Monitory wyposażono w funkcję uczenia kodów podczerwieni z pilotów innych urządzeń. W ten sposób można sterować głośnością dźwięku np. za pomocą pilota od telewizora. Scansoniki M5BTL mają wymiary 26,5/15/15 cm (w/s/g) i ważą około 5,5 kg (szt.). Są dostępne w kolorach czarnym oraz białym.

Cena za parę wynosi 1830 zł.