HFM

AKG N90Q

news112015 14Katalog AKG wzbogacił się o model szczytowy. N90Q to kolejny efekt współpracy koncernu Harmana ze znanym producentem muzycznym Quincy Jonesem.

AKG N90Q to najwyższy model w katalogu austriackiej wytwórni. Wyposażono go w funkcję tłumienia zakłóceń, układ autokalibracji oparty na procesorze DSP oraz, i tu ciekawostka, przetwornik cyfrowo-analogowy. Słuchawki mają efektywnie izolować od szumu otoczenia, a wbudowany DAC umożliwia podłączenie do smartfonu z Androidem poprzez cyfrowe złącze mikroUSB i ominięcie etapu konwersji w telefonie. Przetwornik obsługuje dane wysokiej rozdzielczości o maksymalnych parametrach 24 bity/96 kHz. Jedynym warunkiem takiej współpracy jest zainstalowanie w aparacie oprogramowania Lollipop w wersji 5.0 lub wyższej, która umożliwia odbiór plików hi-res przez małe USB. Złącze USB może także służyć do aktualizacji oprogramowania oraz ładowania akumulatora, który wystarcza maksimum na 12 godzin pracy. Oczywiście słuchawki mogą pracować jak każde inne – w tradycyjnym trybie analogowym.

Ze źródłem łączy je wtedy przewód z wtykiem minijack 3,5 mm. Do wyboru są dwie długości: 1,2 m – wygodniejsza z urządzeniami przenośnymi i 3-m „stacjonarna“. Odcinek 1,2 m jest wyposażony w pilot i mikrofon. Występuje w dwóch wersjach – kompatybilnej z systemem Windows/Android albo innymi smartfonami i tabletami. Obie są dołączone w zestawie. N90Q wyposażono w obwód redukcji szumu otoczenia oraz układ automatycznej kalibracji. W każdej muszli znajdują się dwa mikrofony, które współpracują z oprogramowaniem TruNote. Procedura przebiega podobnie jak w systemie kina domowego. Układ generuje kilka sygnałów testowych, które mikrofony wychwytują. Na podstawie wielkości małżowin użytkownika i ciśnienia akustycznego poszczególnych częstotliwości software modyfikuje charakterystykę słuchawek. Teoretycznie powinno grać lepiej, ale jeżeli rezultat nie spełni oczekiwań słuchacza, funkcję TruNote można wyłączyć. Można też wprowadzać dalsze modyfikacje, takie jak uprzestrzennienie, nawiązujące do efektów wielokanałowych, albo aktywować tryb Studio, w którym charakterystyka stanie się płaska jak stół, a barwa neutralna. Przewidziano też tryby equalizera fabrycznie dostosowane do specyfiki gatunków muzycznych oraz regulację natężenia skrajów pasma. Takich możliwości dopasowania dźwięku do
indywidualnych upodobań nie dają żadne inne słuchawki AKG.

Pasmo przenoszenia wynosi 10 Hz – 30 kHz, impedancja: 32 omy, a efektywność: 110 dB (1 kHz/100 mV). Słuchawki są dość ciężkie – ważą 460 gramów. Na szczęście, ergonomię konstrukcji znacznie poprawiają nauszniki z pianki o dwóch gęstościach, które wygodnie przylegają do głowy, a przy okazji redukują odbijanie się fal dźwiękowych wewnątrz komory akustycznej. Dwa pokrętła na każdej muszli pozwalają łatwo dostosować głośność muzyki, poziom niskich i wysokich tonów oraz ustawić scenę dźwiękową.
W produkcję N90Q, oprócz głównego konsultanta, Quincy Jonesa, zaangażowała się również jego córka, Kidada. Pomogła ona zaprojektować wizualną stronę flagowego modelu i wybrała materiały – głównie skórę i aluminium.
Wraz ze słuchawkami nabywca otrzymuje wspomniane przewody oraz przejściówkę na duży jack 6,3 mm, adapter do samolotu oraz ochronne etui.
AKG N90Q są dostępne w kolorze czarnym albo czarno-złotym.

Cenę ustalono na 6299 zł.