HFM

Naim NAC-N 272

image-156W katalogu Naima pojawił się przedwzmacniacz z funkcją streamera. NAC-N 272 nie tylko pośredniczy między źródłami a końcówką mocy, ale też przesyła – kablowo i bezprzewodowo – muzykę z sieci i zewnętrznych nośników pamięci

Podstawę NAC-N 272 stanowi klasyczna sekcja przedwzmacniacza, której ścieżkę sygnałową zbudowano z selekcjonowanych elementów dyskretnych. Gniazda są montowane ręcznie i łączone z płytą główną tak, by zapewnić jak najlepszą mechaniczną izolację od drgań. Do przykręcenia PCB używa się śrub z elementem dystansowym, co dodatkowo izoluje laminat od obudowy. Oporniki w krytycznych dla jakości dźwięku miejscach ścieżki sygnału jeszcze przed dostawą są parowane, by spełnić wymóg 5 % tolerancji parametrów. Przed montażem są ponownie dobierane, aby tolerancja parametrów spadła do 1 %. Wiele uwagi poświęcono także izolowaniu obwodów analogowych od potencjalnych źródeł zakłóceń, takich jak zasilacz i cyfrowe układy odpowiedzialne za streaming. Komunikacja pomiędzy sekcją cyfrową i analogową odbywa się za pośrednictwem optoprzekaźników. Układ regulacji głośności zbudowano na bazie rozwiązań stosowanych we flagowym przedwzmacniaczu Statement NAC S1.

Daje on możliwość dokładnego ustawienia poziomu sygnału oraz zapewnia idealne wyrównanie kanałów. Wyjście słuchawkowe współpracuje z osobnym przedwzmacniaczem. Układ działa w klasie A i dysponuje mocą wystarczającą do wysterowania większości nauszników. W sekcji cyfrowej użyto wydajnego układu DSP (Digital Signal Processor), wykorzystywanego również w referencyjnym odtwarzaczu sieciowym NDS. Naim zastosował też własne rozwiązania w zakresie buforowania i filtrowania sygnału cyfrowego. Pozwoliło to ograniczyć jitter, niezależnie od źródła sygnału cyfrowego. Przedwzmacniaczem można sterować za pomocą aplikacji Naima, dostępnej na urządzenia z iOS-em lub Androidem, jak również dołączonym w wyposażeniu pilotem.

Wejścia umożliwiają współpracę ze źródłami zgodnymi z protokołem UPnP, a także obsługę Spotify, Wi-Fi, Bluetootha (z kodekiem aptX) oraz iRadia. Opcjonalnie można zamówić tuner DAB/FM. Dla dodatkowych źródeł sygnału przewidziano sześć wejść cyfrowych (BNC, 2 x RCA, 3 x Toslink), trzy analogowe (DIN, 2 x RCA) oraz USB, które współpracuje z urządzeniami z iOS-em, odtwarzaczami MP3 i pendrive’ami. Jako pierwszy w katalogu Naima, NAC-N 272 umożliwia odtwarzanie materiału w formacie DSD. Wyjścia to 2 x DIN, RCA, cyfrowe BNC i słuchawkowe 6,3 mm (duży jack). Maksymalna częstotliwość próbkowania sygnału na cyfrowych wejściach koaksjalnych wynosi 192 kHz, a na optycznym – 96 kHz. Dodatkowo można podłączyć zewnętrzne zasilacze 555 PS, XPS albo XP5 XS. Zwykle użycie takiego modułu pozytywnie wpływa na jakość dźwięku. NAC-N 272 jest dostępny w niemagnetycznej obudowie ze stopu lekkiego, wykończonej frontem z czarnego szczotkowanego aluminium. Najnowszy przedwzmacniacz Naima właśnie wchodzi do sprzedaży.

Dystrybutor ustalił cenę na 18490 zł. Dopłata do tunera DAB/FM wynosi 1500 zł.