HFM

artykulyskrot3

Arcam A29

24Arcam uzupełnia serię stereofonicznych wzmacniaczy zintegrowanych. W ofercie pojawił się właśnie model A29.

Najnowszy wzmacniacz Arcama zajmuje w katalogu pozycję drugą od dołu. Pozostałe modele to podstawowy A19 oraz dwa wyższe: A39 i A49. Urządzenie dysponuje mocą 80 W przy 8 omach, którą oddaje w klasie G. Przy spadku obciążenia o połowę moc się podwaja. Klasa G jest odmianą klasy AB, ale nacisk kładzie się na uzyskanie wysokiej sprawności. Jednocześnie zniekształcenia muszą być utrzymywane na możliwie niskim poziomie. Rozwiązanie polega na dostosowaniu napięcia zasilania wzmacniacza do aktualnego zapotrzebowania na moc wyjściową. Wykorzystuje się w tym celu kilka źródeł zasilania. Przy małych mocach wzmacniacz jest zasilany ze źródła o niższym napięciu. Gdy wymagana moc wzrasta, następuje przełączenie i wzmacniacz zaczyna korzystać ze źródła o odpowiednio wyższym napięciu.

Kiedy sytuacja się uspokaja, urządzenie powraca do pierwszego źródła. W efekcie ogranicza się średni spadek napięcia na tranzystorach stopnia końcowego. Straty energii są mniejsze, a sprawność rośnie. Do zasilania A29 wykorzystano transformator toroidalny, a tranzystory stopnia końcowego pracują w trybie push-pull. Obudowa jest tłumiona mechanicznie, co zmniejsza niekorzystne oddziaływanie drgań na przetwarzany sygnał. Urządzenie wyposażono w sześć wejść liniowych RCA, dodatkowe wejście minijack na przedniej ściance, phono RCA z osobnym zaciskiem uziemienia, dla gramofonu z wkładką MM, wyjście pre out do zewnętrznej końcówki mocy lub aktywnego subwoofera, wyjście z pętli nagrywania oraz słuchawkowe, znów w standardzie minijack.

Jeżeli nie korzystamy z gramofonu, wejście MM można zamienić na kolejne liniowe. Ponadto przewidziano złącze zasilania dla produktów rSeries, przeznaczonych do współpracy z urządzeniami przenośnymi. Np. podłączenie przetwornika rBlink umożliwia przesył muzyki zapisanej w pamięci smartfona przez Bluetooth, a systemowe złącze pozwala na zasilanie odbiornika bez potrzeby stosowania zewnętrznej ładowarki. A29 wyposażono w systemowy pilot CR902, duże aluminiowe pokrętło głośności i odłączany przewód zasilający. Komunikaty o stanie pracy przekazuje czytelny, zielony wyświetlacz matrycowy. Najnowszy wzmacniacz Arcama właśnie wchodzi do sprzedaży.

Będzie kosztował równowartość 1500 euro.