HFM

artykulyskrot3

Bardzo mały Teac

news042015009Teac rozszerza serię Reference. Wbrew pozorom, nie składa się ona z wzorcowych urządzeń hi-end, ale z systemów mini.

Najpierw Teac wprowadził kompaktowe komponenty Reference 501. Następnie zmniejszył to, co i tak było małe i zaoferował serię 301. Teraz firma robi kolejny krok w dążeniu do miniaturyzacji i wprowadza serię Reference 101. System dla krasnali składa się z jednostki centralnej AI-101DA, zawierającej wzmacniacz i przetwornik c/a, oraz głośników LS-101. Elektronikę umieszczono w estetycznej aluminiowej obudowie wielkości książki. Teoretycznie może ona zasilać różne kolumny, ale Teac poleca do niej opracowane przez siebie monitorki LS-101. To niewielka konstrukcja dwudrożna, w któ- rej górę pasma reprodukuje 20-mm kopułka, wyposażona w chromowany dyfuzor, a dół – nisko-średniotonowy stożek, współpracujący z obudową bas- -refleks. Jednostka centralna AI-101DA to bogato wyposażone urządzenie, kompatybilne z nowoczesnymi technologiami przesyłu i przetwarzania. Muzykę w postaci plików można dostarczyć zarówno kablem, jak i bezprzewodowo, przy wykorzystaniu technologii Bluetooth aptX.

Dzięki wyposażeniu w cztery wejścia – dwa optyczne, USB i analogowe – do urządzenia można podłączyć nie tylko komputer, ale także inne zewnętrzne źródło sygnału, jak konsola, odtwarzacz CD czy płaski telewizor albo dekoder. W tym ostatnim przypadku użytkownik ma do dyspozycji funkcję automatycznego oszczędzania energii. To rozwiązanie wybudza wzmacniacz z trybu czuwania, kiedy na wejściu cyfrowym pojawi się sygnał i wygasza po trzech minutach bezczynności. Sercem urządzenia jest przetwornik c/a Burr Brown PCM 1796, przysto- sowany do pracy z danymi o granicznych parametrach 24 bity/192 kHz. Sygnały o niższej rozdzielczości są konwertowane w górę. Wzmacniacz mocy pracuje w klasie D i osiąga moc znamionową 2 x 20 W/4 Ω. Do podbicia basu można aktywować regulowany układ High Resolution Loudness, oparty na DSP i działający również z sygnałem analogowym. Przewidziano także wyjście do zewnętrznego subwoofera. Pomyślano również o słuchaniu bez zakłócania ciszy domownikom i sąsiadom. Teac jest wyposażony we wzmacniacz słuchawkowy o mocy 2 x 100 mW, który wysteruje szeroką gamę słuchawek. Wyjście zrealizowano na gnieździe minijack 3,5 mm. Ciekawostkę stanowi fakt, że AI-101DA może pracować w pozycji pionowej albo poziomej. Teac Reference 101 jest już dostępny w sklepach.

Wzmacniacz AI-101DA kosztuje 1399 zł, a minimonitory LS-101 – 549 zł (za parę).