HFM

artykulyskrot3

Yamaha Relit

news042015008Yamaha wprowadza dwa modele z serii Relit. LSX-170 i LSX-70 to efektownie podświetlane głośniki, które mogą służyć nie tylko do odtwarzania muzyki, ale także stanowić element dekoracji pomieszczenia.

LSX-170 i LSX-70 to ciekawy wzorniczo projekt, który sprawdzi się nawet w gustownie urządzonych pomieszczeniach. Za efekty świetlne odpowiadają energooszczędne diody, ale producent obiecuje też dobre brzmienie. Oba modele są kompatybilne z technologią Bluetooth aptX. Serię Relit zapoczątkował model LSX-700. Japończycy postanowili kontynuować projekt i opracowali kolejne dwa głośniki, łączące światło i dźwięk. Mimo tych samych założeń, każdy z nich powstał z myślą o nieco innych zastosowaniach. LSX-170 to konstrukcja „stacjonarna”, przeznaczona do ustawienia na półce. LSX-70 ma wbudowany akumulator, co kwalifikuje go do grupy urządzeń przenośnych. LSX-170 jest relatywnie nieduży, dzięki czemu z łatwością mieści się na półce. Pod oryginalną osłoną, przypominającą abażur, pracują dwa skierowane do góry przetworniki: 90-mm niskotonowy i 30-mm wysokotonowy. Osłonę wykonano z dwóch jednakowo zakrzywionych arkuszy stali. Użycie metalowej siatki pozwoliło zachować półprzejrzystość, dzięki czemu nawet przy wyłączonym oświetleniu można dostrzec elementy wewnętrzne. Uwagę zwraca stożkowa membrana, pokryta aluminium i polerowana do momentu uzyskania lustrzanego efektu.

Jej zadaniem jest dookólne rozpraszanie dźwięku i światła. Ponadto membrana, tworząc dwa pierścienie światła, wizualizuje rozchodzący się dookoła dźwięk. Źródłem światła jest 11 LED-ów, z których sześć rozlokowano wokół podstawy. Przenośny LSX-70 to najbardziej kompaktowa konstrukcja w serii Relit. Cylindryczna obudowa o średnicy 94 mm zawiera dwa przetworniki: 55-mm niskotonowy, umieszczony w podstawie, i 40-mm wysokotonowy, znajdujący się w górnej części. Ten drugi współpra- cuje ze stożkową membraną, która, podobnie jak w LSX-170, służy do dookólnego rozpraszania dźwięku i światła. Źródłem oświetlenia są cztery diody LED z pięciostopniową regulacją jasności świecenia. LSX-70 wykończono materiałami dobrej jakości – metalową siateczką w górnej części oraz sztuczną skórą w pobliżu podstawy. Wbudowany akumulator o pojemności 2900 mAh wystarcza maksymalnie na osiem godzin pracy urządzenia. Dzięki kompatybilności z technologią Bluetooth aptX do LSX-170 i LSX-70 można przesyłać muzykę bezprzewodowo. Kodek aptX poprawia jakość transmisji i jest uznawany za korzystny dla dźwięku. Maksymalny zasięg transmisji Yamaha określa na 10 m. Sygnał prześlemy również konwencjonalnie, korzystając ze stereofonicznego wejścia minijack (3,5 mm).

Oba modele współpracują z bezpłatną aplikacją DTA Controller. Po jej zainstalowaniu w smartfonie lub tablecie urządzenie przenośne zaczyna równocześnie pełnić funkcję pilota i źródła dźwięku. Aplikacja realizuje również funkcję Smart Timer – można zaprogramować godzinę i dzień tygodnia, w których głośnik się włączy albo wyłączy.

 

Najnowsze modele z serii Relit są już dostępne w sprzedaży. LSX-70 kosztuje 1399 zł, a LSX-170 – 2149 zł.

Komentarze  

+1 #1 emboy 2015-05-28 18:44
Czy ta recenzja dotyczy sprzętu audio, czy mebla?
Cytować | Zgłoś administratorowi