HFM

artykulyskrot3

Vitus RCD-101

image-53Vitus Audio wprowadziło nowy odtwarzacz CD z serii Reference. RCD-101 po raz pierwszy pokazano na wystawie High-End 2014 w Monachium, ale produkcyjna wersja jest dostępna dopiero od niedawna.

W katalogu Vitusa RCD-101 zastępuje model RCD-100. Zmiany objęły zarówno napęd, jak i przetwornik. Jako że Philips zakończył produkcję CD Pro-2, zastąpiono go napędem SACD Sony. Przy okazji odtwarzacz stał się bardziej uniwersalny, ponieważ zamiast jednego czyta teraz dwa formaty. Producent informuje, że zanim trafią do urządzeń, transporty są wstępnie selekcjonowane. RCD-101 to top loader. Płytę kładzie się bezpośrednio na osi silnika i dociska niewielkim stabilizatorem. Odtwarzacz może też służyć jako przetwornik. Zmiany w tej części urządzenia umożliwiają obsługę sygnału DSD ze źródła podłączonego przez USB. Poza tym użytkownik ma do dyspozycji wejścia SPDIF oraz AES/EBU, które przyjmują sygnał o rozdzielczości do 24 bitów/ /192 kHz. Vitus Audio podkreśla, że do budowy RCD-101 wykorzystuje część układów stosowanych w odtwarzaczu SCD-010 z wyższej serii Signature.

Dzięki zmianom i udoskonaleniom brzmienie nowego źródła ma być wyjątkowo czyste i zrównoważone. Najnowszy odtwarzacz Vitusa jest już dostępny w Polsce. Cena to równowartość 11500 euro.