HFM

artykulyskrot3

CS 1.7

ThielCS17Thiel wprowadza nową wersję swoich najmniejszych podłogówek. Model CS 1.7 zastępuje oferowany od września 2002 CS 1.6. CS 1.7 to najnowsza odsłona kolumienek, przeznaczonych do pracy w niewielkich pomieszczeniach. Amerykanie sięgnęli po sprawdzone rozwiązania, takie jak zwrotnica pierwszego rzędu, przetworniki ze sztywnymi membranami czy odchylona do tyłu ścianka przednia. Podobnie jak w większych Thielach,

wszystko ma służyć wyrównaniu czasowemu przetwarzanych częstotliwości. CS 1.7 stanowią kolejny etap w długiej historii dwudrożnych kolumn amerykańskiej wytwórni. Pierwsza mała podłogówka nosiła nazwę Model 04a i została zaprezentowana w roku 1979. W założeniach CS 1.7 ma być najlepszą z dotychczasowych i ustanawiać nowe standardy w zakresie rozdzielczości, sceny dźwiękowej i dynamiki. Przetwornik wysokotonowy bazuje na montowanym w CS 1.6, ale został wyposażony w nową cewkę i układ magnetyczny oraz przekonstruowaną aluminiową membranę. Zmiany poprawiły liniowość jego pracy oraz przyczyniły się do obniżenia poziomu zniekształceń.
Nisko-średniotonowiec pracuje w obudowie bas-refleks z wylotem w postaci szczeliny na przedniej ściance obudowy. Ma 15,5 cm i został wyposażony w aluminiową membranę o powierzchni przypominającej foremkę do ciasta. Jego gwiaździstą geometrię przygotowano, posługując się m.in. techniką pomiarów laserowych. Konstrukcja wyraźnie nawiązuje do głośników montowanych w CS 3.7, jednak została zmodyfikowana pod kątem nowego zastosowania. Cewka i układ magnetyczny umożliwiają tłokową pracę w szerokim zakresie częstotliwości. Mid-woofer zachowuje się przewidywalnie aż do 10 kHz, który to wynik budzi uznanie, a projektantowi pozwala optymalnie dobrać częstotliwość filtrowania, bez ryzyka, że na charakterystykę zacznie rzutować mocny rezonans.
Zwrotnica 1. rzędu i solidna obudowa to od lat cechy kojarzące się z zestawami Thiela. W CS 1.7 ścianki tylna i boczne mają grubość 2,5 cm, natomiast front – aż 5 cm. Maskownica jest mocowana na niewidoczne magnesy. Zaprojektowano ją tak, żeby nie doprowadzała do dyfrakcji fal dźwiękowych.
Wraz z CS 1.7 nabywca otrzymuje regulowane kolce. Jako opcja oferowane są aluminiowe nóżki poprawiające stabilność posadowienia na każdym podłożu.
Deklarowana przez producenta impedancja wynosi 4 Ω (minimum 3 Ω), a efektywność 87 dB (2,83 V/1 m). Kolumienki nie będą więc wyrozumiałym partnerem słabowitych lampowców. Lepiej od razu sięgnąć po wydajny tranzystor o mocy z zalecanego przez Thiela przedziału 100 – 400 W.
Najnowsze podłogówki Thiela niedawno trafiły do sprzedaży w Polsce. Ceny zaczynają się od 19900 zł za parę i zależą od wybranego forniru. Za najdroższą wersję zapłacimy 21900 zł.